Pokojové květiny

29. října 2019 06:01

Iva Kropáčková

Přírodní antibiotikum na záhonu i v květináči. Jak pěstovat a zpracovat lichořeřišnici, léčivku budoucnosti

Lichořeřišnice vám ozdobí zahradu i balkón, ale skvěle také pomůže v boji proti nemocem... Tohle přírodní antibiotikum se u nás pěstuje už přes 400 let. Podívejte se, jak si lichořeřišnici vypěstovat a jak ji zpracovat, aby vám co nejvíce pomohla.

Lichořeřišnice větší (Tropaeolum majus) se u nás pěstuje už přes 400 let; lidově se jí říká řeřicha. V Německu byla zvolena léčivkou budoucnosti, protože vykazuje silné antibiotické účinky, zejména v oblasti močových cest. Dokáže podle léčitelů velmi účinně bojovat proti všem kmenům stafylokoků. Částečně pomáhá i při dýchacích potížích. Všechny části rostliny – listy, květy, poupata, semena i hlízy jsou jedlé a chutnají podobně jako ředkvička. Pravidelným pojídáním čerstvých lístků v průběhu léta máte šanci zajistit si lepší imunitu na zimní období. Máme pro vás tipy, jak si tuhle „zázračnou" léčivku vypěstovat a jak ji i následně zpracovat...

Co budete potřebovat:

  1. zdravé sazenice lichořeřišnice
  2. kvalitní zeminu
  3. vhodné nádoby
  4. sázecí kolík

Jak postupovat:

1. krok

V červnu se dají koupit na trzích sazeničky. Tedy pokud jste si je nepředpěstovali na parapetu nebo ve skleníku. Vyberte si nižší a silnější. Když je donesete domů, co nejdříve je přesaďte do vhodné nádoby nebo na záhon. Nedávejte je ven za plného slunce, spíše až k večeru. Není náročná, pěstovat se dá na záhonku, stejně jako v nádobách na balkonech a terasách.

2. krok

V době vegetativního období si ji můžete průběžně namnožovat. Jednoduše seříznete stonek asi 2 cm pod tím, kde tvoří písmeno „v“, a zasadíte ho do kypré země, půl centimetru nad tu vidlici. Pečlivě zalijte a dávejte pozor, aby v době zakořeňování byla půda stále vlhká. Jestliže se objeví mšice, napadená místa odstřihněte. Naštěstí rostlina dobře a rychle dorůstá.

3. krok

Semena rostliny dozrávají průběžně až do prvních mrazíků, to je také nejvhodnější doba na sbírání a sušení semen, abyste měli vlastní na výsev pro příští rok. Semena (i poupátka) můžete naložit do octa nebo soli a připravit si tak falešné kapary.

Prima tip: Využijte léčivé síly lichořeřišnice

Na tinkturu potřebujete jeden díl lichořeřišnice – listy, stonky a květy –, které zalijete čtyřmi díly kvalitní vodky, necháte na slunci macerovat asi tři týdny, občas směs protřepete. Potom přeceďte a roztok uchovávejte v tmavé lahvi. Užívá se dvacet kapek třikrát denně po dobu jednoho měsíce.

V létě můžete čerstvé listy lichořeřišnice rozmixovat s vodou v poměru 1 : 4 (jeden díl rostliny, čtyři díly vody), potom přecedit. Užívejte lžíci šťávy denně. Směs připravujte každý den čerstvou. Šťáva se dá také použít jako vlasová voda, podporuje prokrvení pokožky a růst vlasů. Stačí pravidelně večer po dobu šesti týdnů vtírat do vlasů.

Zdroje fotografií: iStock, Zdena Nováčková


Přečtěte si také