Webové stránky skupiny Prima používají cookies k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti. Používáním tohoto webu souhlasíte s užitím cookies v rámci webů skupiny Prima. Více informací
Souhlasím
návrat zpět

Vyhledávání

Co hledáte?
Smazat
Reklama

Přírodní antibiotikum na záhonu i v květináči. Jak pěstovat a zpracovat lichořeřišnici, léčivku budoucnosti

Lichořeřišnice vám ozdobí zahradu i balkón, ale skvěle také pomůže v boji proti nemocem...
Vydáno: 11.06.2017
Lichořeřišnice je skvělá léčivka...
Autor: iStock Lichořeřišnice je skvělá léčivka...
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama

Lichořeřišnice větší (Tropaeolum majus) se u nás pěstuje už přes 400 let; lidově se jí říká řeřicha. V Německu byla zvolena léčivkou budoucnosti, protože vykazuje silné antibiotické účinky, zejména v oblasti močových cest. Dokáže podle léčitelů velmi účinně bojovat proti všem kmenům stafylokoků. Částečně pomáhá i při dýchacích potížích. Všechny části rostliny – listy, květy, poupata, semena i hlízy jsou jedlé a chutnají podobně jako ředkvička. Pravidelným pojídáním čerstvých lístků v průběhu léta máte šanci zajistit si lepší imunitu na zimní období. Máme pro vás tipy, jak si tuhle "zázračnou" léčivku vypěstovat a jak ji i následně zpracovat... 

 

Co budete potřebovat:

- zdravé sazenice lichořeřišnice

- kvalitní zeminu

- vhodné nádoby

- sázecí kolík

 

Jak postupovat:

1. krok

V červnu se dají koupit na trzích sazeničky. Tedy pokud jste si je nepředpěstovali na parapetu nebo ve skleníku. Vyberte si nižší a silnější. Když je donesete domů, co nejdříve je přesaďte do vhodné nádoby nebo na záhon. Nedávejte je ven za plného slunce, spíše až k večeru. Není náročná, pěstovat se dá na záhonku, stejně jako v nádobách na balkonech a terasách. 

Lichořeřišnice - Sazenice Foto:

 

2. krok

V době vegetativního období si ji můžete průběžně namnožovat. Jednoduše seříznete stonek asi 2 cm pod tím, kde tvoří písmeno „v“, a zasadíte ho do kypré země, půl centimetru nad tu vidlici. Pečlivě zalijte a dávejte pozor, aby v době zakořeňování byla půda stále vlhká. Jestliže se objeví mšice, napadená místa odstřihněte. Naštěstí rostlina dobře a rychle dorůstá.

Lichořeřišnice - V záhonu Foto:

 

3. krok

Semena rostliny dozrávají průběžně až do prvních mrazíků, to je také nejvhodnější doba na sbírání a sušení semen, abyste měli vlastní na výsev pro příští rok. Semena (i poupátka) můžete naložit do octa nebo soli a připravit si tak falešné kapary.

Lichořeřišnice - Semena Foto:

 

 

Prima tip: Využijte léčivé síly lichořeřišnice

Na tinkturu potřebujete jeden díl lichořeřišnice – listy, stonky a květy –, které zalijete čtyřmi díly kvalitní vodky, necháte na slunci macerovat asi tři týdny, občas směs protřepete. Potom přeceďte a roztok uchovávejte v tmavé lahvi. Užívá se dvacet kapek třikrát denně po dobu jednoho měsíce.

Lichořeřišnice - Připraveno na tinkturu Foto:

V létě můžete čerstvé listy lichořeřišnice rozmixovat s vodou v poměru 1 : 4 (jeden díl rostliny, čtyři díly vody), potom přecedit. Užívejte lžíci šťávy denně. Směs připravujte každý den čerstvou. Šťáva se dá také použít jako vlasová voda, podporuje prokrvení pokožky a růst vlasů. Stačí pravidelně večer po dobu šesti týdnů vtírat do vlasů.

Zdroje fotografií: iStock, Zdena Nováčková

Článek je zařazen v: zdraví , zahrada , pěstování , léčivky , lichořeřišnice , jak pěstovat , přírodní antibiotikum
Reklama