17. října 2015 05:00
Markéta ZídkováVybíráme elektrickou vinotéku
Kam s lahvinkou vínečka? Do elektrické vinotéky.
Rok se přehoupl do své druhé poloviny a blíží se podzim. K němu neodmyslitelně patří i vinobraní. Pokud patříte mezi milovníky vína, pak jistě víte, že k požitku z tohoto královského nápoje patří kromě všech jeho specifických vlastností i správná teplota. Tu by měl zaručit přírodní sklípek, jenž k vinařským oblastem neodmyslitelně patří. My, kteří ale takový poklad nemáme, si také dokážeme poradit. Když si pro nedostatek prostoru nemůžeme zbudovat sklípek přímo doma, můžeme se poohlédnout alespoň po malém speciálním elektrickém spotřebiči – vinotéce.
Možná to zní trochu nepoeticky, ale elektrická vinotéka dokáže rovněž vytvořit pro víno správné klimatické podmínky jako sklípek. Výběr je široký, vybere si i ten, kdo má málo místa.
Výhodou je UV filtr
Začněme třeba tím, že existují vinotéky nejen volně stojící, ale i vestavné, takže, jestli právě zařizujete kuchyň, můžete si vedle dalších spotřebičů do ní zakomponovat i vinotéku. Ty volně stojící jsou většinou černé, můžete ale narazit také na bílé či se stříbrným metalickým lakem. Dvířka jsou u naprosté většiny vinoték ze skla. I v něm ale existují rozdíly. Některé má UV filtr (nezapomeňte, že víno miluje tmu), jiné je tvrzené a silně odolné proti poškrábání a stopám po otiscích prstů. Nezanedbatelná je také nadstandardní možnost u některých typů dvířka vinotéky zamknout.
Tvarem se vinotéky podobají malým chladničkám. I zde ale můžete narazit na zajímavé extrémy. Například vinotéku útlou tak, že v každém patře uskladníte jen jednu nebo dvě lahve. Existují ale také nízké, pouze dvoupatrové např. pro osm lahví. Takže taková malá potěšující drobnost, jako je vlastní vinotéka, se určitě u vás doma někam vměstná.
Zajímavý je i vnitřek spotřebiče. Osvětlení je samozřejmostí. Co ale upoutá vaši pozornost, jsou jistě malé police na víno. Ty nejjednodušší jsou z kovu, pěkně pro lahve vytvarované, ty stylovější jsou pak z dubového dřeva. Většina z nich se dá vysunovat.
Ovšem ten nejdůležitější parametr jsme si nechali nakonec. Je jím teplota. Vychutnáváte-li si v rodině „pod obojí“, tedy červené i bílé víno, pak vězte, že pro vás budou nejlepší vinotéky duální s odděleným prostorem. V každém z nich nalezne vaše tekuté zlato vždy správnou teplotu, která k barvě vína náleží. Pro bílé si můžete nastavit teplotu od cca 4°C do 12°C , pro červené od 12°C do 18°C. Pokud máte ale jen malou jednokomorovou vinotéku, tak nastavte teplotu na chlazení bílého a červené nechte před konzumací vytemperovat na požadovanou teplotu (včas jej vyndejte a nechte při dnešní běžné pokojové teplotě trochu „ohřát“). Samozřejmostí je displej, na kterém si nastavenou teplotu zkontrolujete společně s vlhkostí. A pro jednoduchost údržby přístroje také můžete využít funkci automatického odtávání.
Až si budete vybírat chladivou truhličku pro váš vinný poklad, pro jistotu si ještě zkontrolujte hlučnost. Vinotéky, jež mají tichý provoz, si můžete pořídit přímo do obýváku, nebudou vás rušit!
Co zbývá? Popřát vám dostatek času na správný výběr (inspirovat se můžete v naší galerii), najít nějaké to vhodné místo u vás doma a pak se už jen těšit z domácí pohody s plnou skleničkou nevšedního nápoje.
(fis)
Mohlo by vás zajímat: