Jak se staví sen

18. srpna 2017 06:02

Jana Brass

Jak se staví sen: Proměna staré chatky v opravdové bydlení pro Vendulu a její malou vnučku

Malá Markétka nevyrůstá se svými rodiči, ale s babičkou Vendulou a jejím partnerem Jardou. Chatka, ve které žijí, je v neutěšeném stavu. Takto začíná příběh jedné z největších proměn v historii pořadu.

Paní Vendulka je matkou dvou synů. Zatímco jeden z ní udělal šťastnou babičku, ten druhý se, jak se říká, moc nevyvedl. Také z ní udělal babičku, ale v jeho případě musela nahradit matku, která se dítěte vzdala. Jakou radost jí a její vnučce udělají designéři pořadu Jak se staví sen?

Vendula je rozvedená, její manžel si našel jinou a Vendula musela z domu odejít. Jeden syn zůstal v její péči, druhý si vybral bydlení s tátou. Bývalý manžel navíc Vendule nadělal dluhy a ta je musela splácet. Na Vendulu se usmálo štěstí, až když potkala současného partnera Jardu. Přestěhovali se spolu do malého domku – bývalé chaty Vendulčiných rodičů – a těšili se na společný život, na to, jak si domek předělají, budou cestovat a užívat si společného života. Ale osud tomu chtěl jinak.

Pořad Jak se staví sen tentokrát mění bydlení Vendule, jejímu příteli Jardovi a hlavně čtyřleté Markétě. Foto: FTV Prima

Vendula se rozhodla postarat o vnučku, která hned po narození skončila v kojeňáku. Od jejích dvou měsíců ji má v pěstounské péči, Markétka ji má moc ráda a Jarda je pro ni děda. Markétka chodí do školky. Ze všeho nejraději má koníky a princezny z kreslených seriálů. Ráda pomáhá babičce na zahradě. Vendula pracuje stejně jako její přítel v plzeňské zoo. Na koníčky jí moc času nezbývá. Když má čas, sedne si na zahradě a kouká do přírody. Miluje televizní sportovní přenosy – tenis, biatlon, skoky na lyžích.

Když nezůstane kámen na kameni

Dá se říct, že tato proměna změní stávající chatku v opravdové bydlení. Současný neutěšený stav, kdy se rodina nemá kde sejít a posedět a Markétka nemá vlastní pokojíček a přespává na posteli s babičkou, bude u konce. Kuchyň, kde je všechno nelogicky postavené a rozmístěné, dostane řád a logiku. Podlaha v kuchyni a v obýváku se stylově sjednotí, promění se schodiště a nové dveře pomůžou soukromí. A to hlavně ty, které oddělí záchod.

Stav před proměnou – ložnice v patře. Foto: FTV Prima

Markétka dostane svůj pokoj s postelí a stolem, na kterém si do budoucna bude psát úkoly. Navíc designéři ještě díky velké rošádě s příčkami získají šatnu, která bude dost velká na to, aby se dovybavila postelí. Vendula nemá ráda chalupářský styl a ráda by “potlačila” dřevo v domě, a to včetně dřevěného stropu ve spodní, zděné části domu. Nahoře se už s dřevem smířila. Co tedy všechno proměníme? Kuchyň, obývák, chodbu, schodiště, patro – nový pokojíček pro Markétku, ložnici a šatnu, vlastně celou chatu, necháme jen koupelnu a WC.

A jak se na proměnu dívají designérky Martina Pištěláková a Zuzana Schubertová?

Chatka ze sedmdesátých let nám připravila několik nemilých překvapení. Komplikací byla různorodost stavebních materiálů, jejichž původ nikdo dopředu neznal, nerovnosti podlah i stěn nebo nutnost různých dalších oprav, se kterými se původně nepočítalo. Interiéru určitě prospěje změna dispozic, díky kterým se z nevyhovující chatky stane plnohodnotné bydlení pro tříčlennou rodinu, včetně nového pokoje pro čtyřletou Markétku. Ani jedna z nás netušila, zda takovouto proměnu zvládneme za pět dnů. To pak byla největší radost, že se vše podařilo v termínu. Byla to největší proměna v historii Jak se staví sen.

Moderní kuchyň je doplněna o jemný obklad v patchwork stylu. Foto: FTV Prima

Na začátku jsme si musely společně sednout a říct si, v jakém stylu chceme chatku zařídit. Úskalím bylo to, že paní Vendulka nesnáší chalupářský styl, takže jsme celou dobu měly toto na paměti. Ale faktem také je, že se chatka nachází v lese, tudíž zase nemůžeme z pohledu designu vytvořit minimalismus a úplně moderní interiér. Tak jsme hledaly kompromis.

Kuchyň jsme zařídily moderně s moderními spotřebiči, ale doplnily o jemný obklad v patchwork stylu a dvířka skříněk nechaly vyrobit s jemným frézováním, aby kuchyň nepůsobila příliš moderně. Zvolily jsme světlé lamino, ne dřevo, aby naopak nepůsobila moc rustikálně. Zařizovací předměty jsme kombinovaly podobným způsobem. Moderní sedací souprava versus kávový stolek z kmene stromu… Zkrátka držely jsme se celou dobu na hranici mezi modernou a rustikálním stylem, což, doufáme, vytvořilo vyvážený dojem.

Dívejte se v pátek 18. 8. v 17.40 na Primě.

Sdílejte článek
Štítky proměna

Přečtěte si také