Jak se staví sen

31. července 2017 10:45

Markéta Zídková

Jak vidí proměnu v Říčanech designéři Kamila a František?

Garsonku v Říčanech paní Aleně přestavovali Kamila s Františkem.

Kamila s František museli provést kompletní přestavbu. Jak ji hodnotí?

Kamila

Proměna to byla velmi náročná, jsme rádi, že jsme to stihli. Stihnout a zrealizovat celou garsonku za 5 dnů, včetně vyzdění nového koupelnového jádra, to byla výzva. Zásadním problémem bylo umakartové jádro, které se celé vybouralo, změnila se naprosto dispozice koupelny. To bytu nejvíce prospělo, místo nevyhovující vany jsme navrhli komfortní sprchový kout.

Když jsme byt a paní Alenu viděli, hned jsme věděli, že půjde o mladistvý design, svěží barvy, abstraktní motivy, nic co svazuje. Největší radost mám z celkové harmonie celého bytu, barvy, materiály procházejí celou garsonkou. Kamenný koberec na podlaze v koupelně je zopakován na televizní předstěně, také fialová barva prochází celým bytem.

Paní Alena bude byteček často obývat spolu s dvěmi dcerami, design je volen i pro ně, aby se u maminky cítily dobře a trávily u ní více času než doposud. Nejvýraznější a hlavní designový a praktický prvek do paneláku je napínaný podhled CLIPSO, který jsme nechali potisknout výraznou grafikou abstraktních motivů, připomínající vesmír, svobodu…

Alena byla vděčná hlavně za koupelnu, ale ocení určitě i barevost, svěží nádech, bude to pro ní nový životní impuls, nový začátek… Myslíme a doufáme, že byteček zůstane co nejdéle v původním stavu, vlastně je tak malý, že se ani do něj žádný další kus nábytku nevejde.

František

Když jsem byt poprvé viděl, věděl jsem, že to půjde, jen ještě ne přesně jak. V paneláku máte vždycky jednu jistotu, a to jsou stoupačky, s těmi se nedá hýbat, ale kolem nich se v rámci možností a dosahu kanalizačních připojení dá rozehrát poměrně zajímavé divadlo. Z praktického úhlu pohledu: zaměřil jsem si stávající stav, vynesl to do počítače, zahodil skicu, kterou jsem si udělal odhadem bez přesného bez měřítka jen po paměti (to vesměs nikdy nevyjde na centimetry) a začal tu nejtěžší práci – dostat tam vše, co tam dostat chcete a musíte.

Je to klasický panelák, takže nás nečekalo nic, co bychom neznali nebo si neuměli představit. Nikdo ovšem neví, jak to dopadne po bourání, a opravdu v garsonce tohoto typu s vybavením, které jsme chtěli do ní dostat, se jede na centimetry. Takže kolem stoupaček bylo někde těsno, někde až velmi těsno, ale vše se vešlo, takže spokojenost a velký dík i řemeslníkům, kteří se do toho pustili s vervou s námi, a poradili tam, kde jsem já už neměl kde brát.

Nedá se říct, co bytu nejvíce prospělo, každý m² byl proměněn. V tak malém bytě to téměř nelze oddělovat. Pokud mám přece jen něco vybrat, tak je to koupelna. Na miniaturním prostoru jsem dosáhl maxima – praktického i estetického (sprcha, WC, umyvadlo se skřínkou, žebřík, doplňky, vysoká skřínka...) s tím, že vše lze otevírat, posouvat, sklápět, zkrátka užívat, je splněno na 1*.

Kdo je to Kamila a František? Podívejte se na video:

Proměna je to moderní, ovšem ne ve stylu hi-tech, je originální, ale ne samoúčelná, není solitérní, naopak propojená a vychází z limitů a možností bytu v paneláku. Vše v ní vzájemně reaguje. Je pro člověka, pro ženu, ne do katalogu. Řekl bych že využívá zcela maximálně poskytnutý potenciál. Je zde mnoho akcentů např. podhled, který nese atomy a molekuly, symbolika mikrokosmu, vesmíru, expanze, radosti z prostoru, dále podlaha v koupelně a předsíni – mramorový koberec, oblázky, dotek, pohled, reliéf, masáž, (použito i za kuchyňkou linkou a předstěnou pro TV – po aplikaci uzavírače pórů) snadno omyvatelné, netradiční, kompozičně sladěné, kus přírody doma. V novém je to jiný pocit, i když tušíte za naší novou slupkou beton, železa, hluk, hlasy sousedů, neklid, splachování..., ale lze to překonat lépe? Jak? Nabízí se relaxace, meditace, cvičení doma na zemi. Alena se určitě těší domů, dcery jí určitě navštěvují, hlavní motto je splněno... máme vyhráno!

Nábytek je praktický, účelový, mikrokuchyň zcela plná a funkční, sedačka rozkládací, speciální matrace na každodenní spaní, křesílko pohodlné na posezení jen tak na chvilku u stolečku s kávou, úložné prostory a skříňová sestava na pračku a sušičku využívá maximum prostoru v předsíni, prolínání prostorů, na 20 m² křižovatka pohybů, tras, účelů a potřeb.

Barvy jsou mladistvé, Alena určitě omládne o pár let, prozradila nám, že jsme se jí trefili do barevného vkusu, aniž nás předem navedla. To vždycky nesmírně vnitřně potěší, když se vám někdo takto svěří, a zanechá dobrý pocit.

I když se mi v průběhu proměny zdálo, že paní Alena trochu taktizuje a hraje na sebe, výsledek při předání mě utvrdil v tom, že si váží do posledního kamínku toho, co jsme pro ni udělali a troufám si říci, že byt zůstane dlouho takový, jaký byl bezprostředně po proměně.

Reprízy pořadu můžete sledovat každý všední den v 17.40 na Primě.

Sdílejte článek

Přečtěte si také