17. ledna 2025 07:00
Ema BártováBanány, okurky a rajčata do ledničky nepatří. Nebudou vám chutnat a navíc se zkazí
Do ledničky běžně dáváme potraviny, kterým nízké teploty vůbec nesvědčí. Dříve se kvůli nim zkazí nebo nechutnají tak dobře, jak by mohly. Pojďme se v tom udělat jasno.
Moučná rajčata, podivně rozměklá cibule, vysušený česnek, vodnaté okurky a hnědé, ačkoli teprve před pár dny koupené, banány. To všechno má snadné vysvětlení.
Klasické chladné spíže už se moc nevidí, sklepy v rodinných domech jsou teplé. A tak toho co nejvíce dáváme do ledničky, aby nám ovoce, zelenina či třeba pečivo vydržely déle čerstvé. Jenže to nesvědčí všem.
MOHLO BY VÁS ZAJÍMAT: Jak nakupovat brambory a proč české patří mezi nejlepší?
Přitom třeba brambory přitom dává do ledničky málokdo, protože se ví, že chlad mění jejich chuť a strukturu, jsou vysušené a scvrklé. Někdy kvůli tomu bývají i nasládlé, což si dost možná ještě pamatujete z dob, kdy se skladovaly ve sklepě a moc se ochladilo. Lépe jim je v tmavé a nepřetopeném koutě, například na polici v chodbě, kde se zase moc netopí.
Naučme se podobně zacházet i s dalšími potravinami. Tipy najdete v následujícím přehledu.
9 potravin, kterým lednička škodí
1. Rajčata
Chladné prostředí lednice změní i dobrá masitá rajčata v moučnatá a kašovitá, chladu z nich vytahuje vodu a také ztrácejí chuť. Omluvitelné je to jen tehdy, pokud chcete na chvíli zabránit změknutí právě dozrálých rajčat, pak je dejte do chladničky, ale nejvýše na jeden až dva dny.
- Jinak skladujte rajčata při pokojové teplotě. Chcete-li prodloužit jejich život, položte je místem, kde je stopka na kuchyňskou papírovou utěrku, kterou můžete vystlat třeba prodyšný košíček.
INSPIRUJTE SE: Proč jsou rajčata tak výjimečná a jak v obchodě poznáme, že jsou kvalitní
2. Banány
Aby banán chutnal co nejlépe, měl by být skladován při pokojové teplotě, zvláště pokud není ještě úplně zralý. Jakmile začnou hnědnout, spotřebujte je, případně je můžete zmrazit. V ledničce vám každopádně nedozrají a ještě se na nich rychle začnou dělat tmavé skvrny. Je pravda, že než se dostanou k vám, skladují se banány v chlazených prostorách a kontejnerech, ale tam je teplota přísně hlídaná a navíc je cílem zastavit zrání.
3. Okurky
Protáhlé zelené plody najdete snad na každé reklamní fotce ledničky, přitom v ní nemají co dělat, protože při teplotě pod deset stupňů rychle berou za své. V ledničkách přitom běžně jsou čtyři až osm stupňů Celsia, v některých zónách dokonce kolem nuly. Při pokojové teplotě jim bude lépe.
- Nepoškozené okurky můžete klidně skladovat na kuchyňské lince.
NENECHTE SI UJÍT: Můžete nechat máslo mimo lednici několik hodin bez rizika? Důležité jsou tyto 3 zásady
4. Česnek
Podobně jako brambory mohou paličky česneku při chladnějších teplotách v lednici vysychat. Lépe jim bude na chladném a suchém místě ve spíži, zvládnou i pokojovou teplotu.
- Oloupané česnekové stroužky si můžete také zmrazit ve sklenici nebo zabalené v hliníkové fólii.
5. Cibule
S cibulí je to podobné. "Někteří lidé se k cibuli chovají podobně jako k listové zelenině, což je prostě špatně. Chladné a vlhké prostředí je ideální pro přeměnu škrobu v cibuli na cukr, kvůli čemuž se zkazí a přijde o svou křupavost," vysvětluje britský odborník na výživu a blogger Tom Irving. Skladujte ji jako česnek.
- Pokud vám zbude půlka cibule, dejte ji do igelitu nebo malé plastové krabičky a v ní do ledničky. Použijte ji co nejdříve.
6. Olivový olej
Olivový olej, podobně jako třeba avokádový či kokosový, při nízkých teplotách tuhne, což není úplně ideální, když ho chcete použít při vaření.
- Skladujte je na chladném a tmavém místě, olivový olej zvládne i nižší pokojovou teplotu.
7. Chleba
Poměrně dost lidí dává pečivo, jako je chleba, do ledničky v domnění, že jim tak brzy neokorá či nezplesniví. Jenže lednička chléb vysušuje.
- Pokud už hrozí, že pečivo nestihnete sníst čerstvé, zmrazte ho, ideálně už nakrájené na plátky.
PŘEČTĚTE SI: 10 tipů, jak použít koření při úklidu: Skořice odpuzuje hmyz, šalvěj zápach z bot
8. Bazalka
Koupili jste si v supermarketu nařezanou bazalku a nespotřebujete ji celou najednou? Do ledničky ji nedávejte, seschla by a zežloutla. Lépe ji bude ve sklenici vody na lince. Ostatní řezané bylinky do ledničky dát můžete, ale vyžaduje to zvláštní péči - potřebují vlhkost, aby vydržely.
- Stonky koriandru, petržele a dalších bylinek zabalte do vlhké papírové utěrky a pak je vložte do uzavíratelného plastového sáčku, který teprve vložíte do ledničky, ideálně do šuplíku na zeleninu.
9. Avokádo
Avokádo při chladných teplotách v lednici nedozraje, bude stále tvrdé a nakonec začne být vysušené. Skladujte ho ideálně na suchém a spíše chladném místě, ale pár dní to zvládne i na stole, pokud doma nemáte přetopeno. Pokud jste si koupili plod ve fázi "ready to eat", snězte ho, lednička mu život neprodlouží.
Žádné mytí
Pokud jste zvyklí omývat ovoce a zeleninu před tím, než je uskladníte někde doma, odnaučte se to. Oplachujte je až těsně před jídlem, jinak zbytečně přispějete k tomu, že se dříve zkazí. Nemyjte ani vejce, zbavili byste je ochranné vrstvy.
Žádné míchání
Skladujte pokud možno ovoce a zeleninu odděleně, vydrží vám déle. Je vědecky dokázáno, že některé druhy ovoce a zeleniny produkují etylen, který urychluje dozrávání a také kažení ostatních plodů. Týká se to třeba jablek, která by se měla skladovat alespoň dvacet centimetrů od ostatních plodů, etylen produkují také hrušky, banány či rajčata.
MOHLO BY VÁM LÍBIT: 7 triků, jak udržet potraviny déle čerstvé. Konec plesnivých jahod a ovadlých bylinek
Vyndat, nebo nevyndat z obalu?
- Pokud kupujete zeleninu, jako je třeba růžičková kapusta nebo brokolice, v těsně přilehající plastové folii, doma ji před uložením do ledničky z tohoto obalu hned vysvoboďte. Pod obalem může například začít plesnivět.
- Naopak, bobulové ovoce skladujte v plastové vaničce, v níž jste ho koupili, nebo ho dejte do plastové vaničky s víčkem.
Zdroje: express.co.uk, allrecipes.com, southernliving.com, pmc.ncbi.nlm.nih.gov