Jak nakupovat brambory a proč české patří mezi nejlepší?

Brambory nás nadlouho zasytí a dodají spoustu živin. Průměrný Čech sní každý rok zhruba 65 kg brambor, což je na rozdíl od časů, kdy byly brambory pro většinu lidí hlavní základní potravinou a spotřeba se pohybovala okolo 160 kg na hlavu za rok, pokles, přesto stále patří k tradičním potravinám. Brambory používáme nejčastěji jako přílohu, ale i jako hlavní jídlo naslano i nasladko. Jen málokterá surovina má v kuchyni tak univerzální využití.

Brambory obsahují podle odrůdy, termínu sklizně i délky a způsobu skladování asi 20 % sušiny a 80 % vody. Jsou bohaté na minerály (draslík, hořčík, vápník, železo), vitaminy (C a skupiny B), bílkoviny, sacharidy a jsou téměř bez tuku. Jejich předností je, že patří mezi potraviny, které neobsahují lepek a tím jsou vhodné pro celiaky. A přestože mohou být někomu trnem v oku kvůli obsahu škrobu, řadí se mezi dietní potraviny. Ve 100 g brambor totiž přijmeme pouze 75 kcal. Brambory mají i díky obsažené vláknině jeden z nejvyšších indexů sytosti, tedy míru schopnosti potravin snížit hlad a snížit potřebu energetického příjmu na několik dalších hodin.

Brambory jako příloha i hlavní jídlo

Brambory používáme nejčastěji jako přílohu, ale i jako hlavní jídlo. Konzumujeme je vařené ve vodě nebo páře, ve slupce i po oloupání nebo jako kaše, šťouchané brambory, bramborové knedlíky či jako hlavní součást bramborového salátu. Jíme je i dušené v malém množství vody, pečené celé i krájené, zapékané a smažené na tuku jako hranolky, vlnky, americké brambory se slupkou, lupínky nebo bramboráky. Přidáváme je do polévek a upravujeme je i nasladko v podobě moučníků či dezertů. Zdaleka není možné vyjmenovat všechny kombinace a způsoby přípravy brambor.

České brambory patří k nejkvalitnějším

Brambory patří mezi nejdůležitější zemědělské plodiny. „Pro lidskou výživu mají ve světovém měřítku větší význam pouze pšenice, rýže a kukuřice. U nás jsou tradiční základní potravinou,“ vysvětluje ing. Josef Králíček, předseda Českého bramborového svazu. „České brambory se řadí k nejkvalitnějším. A to především proto, že věnujeme pozornost každému detailu. Třeba tomu, kde je pěstujeme, jak je ošetřujeme, skladujeme a také jak se dostanou ke spotřebiteli. Výhodou našich pěstitelů je i fakt, že ve srovnání sjinými evropskými zeměmi používáme významně nižší dávky průmyslových hnojiv. Také se u nás daleko méně používají přípravky na ochranu rostlin, které se při pěstování běžně aplikují proti plevelům, chorobám a škůdcům. Průměrný Čech každý rok sní zhruba 65 kg brambor. A za rok se u nás vypěstuje 700–900 tisíc tun. Stále jsme závislí na dovozu, přibližně 150 tisíc tun dovážíme především z Německa nebo Francie.“ Domácí české brambory poznáte jednoduše – jejich původ musí být uveden vpřípadě balených brambor na sáčku, u volného prodeje na ceduli.

3 tipy, jak brambory kupovat

  1. Pro lepší orientaci bylo zavedeno značení brambor podle varných typů. V zásadě rozeznáváme tři základní typy: varný typ A (zelené značení) je vhodný především na salát, varný typ B (červené značení) využíváme hlavně jako přílohu a varný typ C (modré značení) se hodí do bramborové kaše, do těsta na knedlíky a na bramboráky.
  2. Nové brambory se většinou nerozlišují varným typem, ale jsou nejblíže k typu A, a to nejen díky hladké slupce, ale i dužině.
  3. Pokud je to možné, kupujeme si brambory krychlé konzumaci. Tedy vpřípadě, že nemáme temný prostor o stabilní teplotě kolem 4 až 5 °C (s vlhkostí kolem 80 %). Jinak hrozí, že začnou klíčit, což může být nebezpečné. Obezřetné by měly být hlavně těhotné ženy.

Jiný kraj, jiná chuť

U nás a v Německu se většinou preferuje lojovitá žlutá dužina, Angličané a Italové upřednostňují bělomasé odrůdy. Na severu Moravy mají v oblibě silně moučnaté odrůdy, stejně tak i téměř v celém Polsku. V Maďarsku mají oblibu v odrůdách s červenou slupkou, i když z hlediska vnitřní kvality to žádný význam nemá.

Zapečené brambory s brokolicí a sýrem

Ingredience

  1. 500 g brambor
  2. 1 brokolice
  3. 150 g sýra s modrou plísní
  4. 100 ml smetany ke šlehání
  5. 1 vejce
  6. sůl
  7. čerstvě mletý pepř
  8. slunečnicový olej

Postup

Brokolici rozdělte na malé růžičky a spařte na 2 minuty ve vroucí vodě. Poté ji ihned propláchněte studenou vodou. Brambory nastrouhejte nebo ostrým nožem nakrájejte na tenké plátky a do pekáčku vytřeného olejem naskládejte brambory, kousky modrého sýra a brokolici. Opepřete, osolte a zalijte smetanou smíchanou s rozšlehaným vejcem. Pečte v troubě předehřáté na 200 °C zhruba 45 minut.

Domácí brambůrky s domácími dipy

Ingredience

Na brambůrky a zeleninu

  1. 400 g brambor
  2. 1 lžička kmínu
  3. ½ lžičky sušeného česneku nebo 1–2 stroužky lisovaného
  4. 3 mrkve
  5. 3 stonky řapíkatého celeru
  6. 1 okurka
  7. 1 žlutá paprika
  8. olivový olej
  9. sůl
  10. čerstvě mletý pepř

Nadip z červené řepy

  1. 2 menší předvařené červené řepy
  2. 200 g zakysané smetany (12%)
  3. 1 stroužek česneku
  4. sůl
  5. čerstvě mletý pepř

Na koprový dip

  1. hrst čerstvého kopru + na ozdobení
  2. 200 g zakysané smetany (12%)
  3. 1 šalotka
  4. sůl
  5. čerstvě mletý pepř

Na rajčatový dip

  1. 3 velká rajčata
  2. 2 lžíce kečupu
  3. 1 lžička nasekané pažitky
  4. 1 stroužek česneku
  5. sůl
  6. čerstvě mletý pepř

Postup

Brambory nakrájejte ostrým nožem na tenké plátky, propláchněte vodou a osušte. Promíchejte je v míse s olivovým olejem, kmínem, solí, pepřem a česnekem. Rozprostřete na plech vyložený pečicím papírem a pečte v troubě dozlatova přibližně 30 minut. Pak je rozprostřete na papírovou utěrku, aby ještě odsála přebytečný olej. Zeleninu pokrájejte na špalíčky nebo proužky. Na dip z červené řepy rozmixujte společně všechny ingredience. Na koprový dip smíchejte najemno nasekaný kopr a pokrájenou šalotku se smetanou a dochuťte solí a pepřem. Na rajčatový dip rozmixujte všechny ingredience dohladka.

Mohlo by vás ještě zajímat:


Přečtěte si také