Užitková zahrada

11. listopadu 2019 11:00

maku-la@seznam.cz

Jak doma vypěstovat avokádo z pecky? Stačí sklenička a špejle

Avokádo se již dlouhou dobu drží na předních příčkách popularity u dospělých i dětí. Někteří ho milují s chlebem a solí, jiní nepohrdnou avokádovým smoothie s banánem. Vypěstovat si ho můžete doma z pecky koupeného plodu v obchodě. Ukážeme vám, jak na to - stačí vám k tomu sklenička, špejle a voda. Pěstováním ulevíte především přírodě, která jeho extrémní produkcí začíná trpět. Kvůli jeho oblíbenosti to nejvíce odnáší pralesy, které zemědělci

Pokud i vy patříte kmilovníkům avokáda, zkuste si ho vypěstovatdoma. Především se jedná o rostlinu, která zkrášlí místnost a za čas se vám může poštěstit i plod avokáda.

Bohatý zdroj minerálů

Avokádo je ovocný plod hruškovce přelahodnéhobohatý naminerálnílátkydraslíku, mědi, magnezia, fosforu a vitaminůC, E, K, H, B3a B5. Dužina obsahuje jen mizivou stopucukru, zato na ovoce má nezvyklé množství tuku.

Příroda trpí velkoprodukcí

Vdnešní kuchynije avokádovelmi populární a objevuje se vevšech moderních kavárnách a bistrech, kde se nabízejí nejrůznější zdravé pokrmy. Lidé si na něj zvykli jako na nezbytnousoučást svého jídelníčku-to je právě ten největší problém. Jeho produkce se extrémně zvedla a kvůli tomu trpí fauna a flóra. Avokádo totiž spotřebuje dvakrát více vody než běžný les.

Jak pěstovat avokádo

 1. Nejprve vyjměte celou pecku z avokáda.
 2. Je důležité ji celou důkladně očistit, jinak by zapomenutá dužina mohla způsobit hnití, které by zabránilo dalšímu klíčení.
 3. Do pecky vyřízneme tři malé otvory na šířku dřevěné špejle. Otvory by měly být stejně daleko od sebe. Poté je dopecky zasuňte. Špejle by měly být dostatečně dlouhé, aby udržely pecku za okraj skleničky.
 4. Sklenici naplňte vodou a vsaďte pecku do otvoru.
 5. Voda by se měla dotýkat pecky jen ze spodní části. Vodu musíme pak stále doplňovat. Pecka by nikdy neměla být bez vodního kontaktu. Po časepustí kořeny, které se budou rozrůstat.
 6. Ve chvíli, kdy kořeny zaplní celou sklenici a objeví se stonek, je dobré avokádo přesadit do květináče shlínou. Pecka by měla být ze 2/3 nad zemí.
 7. Později o rostlinu pečujeme jako o běžnou pokojovou rostlinu. Pravidelně ji zaléváme a přesazujeme do většího květináče, když je potřeba. Vlétě touží avokádo po vodě více než vzimě.

Další rady a tipy

 1. Pokud máte možnost, používejte k zalévání avokáda vodu dešťovou.
 2. Rostlinu pravidelně hnojte například hnojivem na citrusy
 3. Pokud vám pecka nezačne klíčit do měsíce a půl, zkuste raději jiné avokádo. Některým se zkrátkavyrůst nechce.
 4. Substrát udržujte vlhký, nikoliv promáčený nebo vysušený.
 5. Plody očekávejte nejdříve za 5 let.
 6. Rostlinu nenechávejte na přímém slunci, mohla by se spálit.

Mohlo by vás zajímat:


Přečtěte si také