11. listopadu 2023 10:00
Markéta KaškováVypěstuje si doma avokádo z pecky. Stačí sklenička, špejle, voda a trpělivost
Avokádo se již dlouhou dobu drží na předních příčkách popularity. Někteří ho milují s chlebem a solí, jiní nepohrdnou avokádovým smoothie Vypěstovat si ho můžete zkusit doma z pecky koupeného plodu v obchodě. Ukážeme vám, jak na to - stačí vám k tomu sklenička, špejle a voda. Plody očekávejte nejdříve za pět let.
Pokud patříte k milovníkům avokáda, zkuste si ho vypěstovat sami doma. Především se jedná o rostlinu, která zkrášlí místnost a za čas se vám může poštěstit i plod avokáda. Plody očekávejte nejdříve za pět let!
PŘEČTĚTE SI TAKY: 8 exotických ovocných stromů a keřů, které můžete pěstovat i v Česku
Avokádo je ovoce z Mexika
Avokádo, plod hruškovce přelahodného, (Persea americana) je původem z Mexika a botanicky se zařazuje mezi ovoce. Zralý plod je zvenku tmavozelený až černý, uvnitř měkký a světle žlutý. Dužina se dobře roztírá. Ve středu plodu se nachází kulatá nejedlá pecka o průměru 3 až 5 cm, která lehce klíčí. Avokádo je 7 až 20 cm dlouhé a váží od 100 g až do 1 kg.
Proč je avokádo zdravé
Avokádo je ovoce bohaté na minerální látky, zejména draslíku, mědi, magnezia, fosforu a vitaminů C, E, K a kyseliny pantothenové. Dužina obsahuje jen mizivou stopu cukru, zato na ovoce má nezvyklé množství tuku.
Jak doma pěstovat avokádo
- Nejprve vyjměte celou pecku z avokáda. Je důležité ji celou důkladně očistit, jinak by zapomenutá dužina mohla způsobit hnití, které by zabránilo dalšímu klíčení.
- Na pěstování použijte zralé bio avokádo. Organicky pěstovaná avokáda v sobě nemají chemikálie, které by mohly bránit klíčení i růstu stromu. Pecka ze zralého avokáda se rychleji otevře, objeví se kořínek a začne růst zárodek.
- Do pecky vyřízněte tři malé otvory na šířku dřevěné špejle. Otvory by měly být stejně daleko od sebe. Poté špejle do pecky zasuňte. Špejle by měly být dostatečně dlouhé, aby udržely pecku za okraj skleničky.
- Sklenici naplňte vodou a vsaďte pecku do otvoru.
- Voda by se měla dotýkat pecky jen ze spodní části. Při klíčení je potřeba vodu měnit každé 3–4 dny, když se začne tvořit povlak. Zároveň s výměnou vody očistěte pecku i sklenici, ve které pecku pěstujete. Pecka by nikdy neměla být bez vodního kontaktu. Po čase pustí kořeny, které se budou rozrůstat.
- Ve chvíli, kdy kořeny zaplní celou sklenici a objeví se stonek, je dobré avokádo přesadit do květináče se zeminou. Pecka by měla být ze dvou třetin nad zemí.
- Rostlinku vysokou cca 30 centimetrů můžete mít doma asi za rok.
- Později o rostlinu pečujte jako o běžnou pokojovou rostlinu. Pravidelně ji zalévejte a přesaďte do většího květináče, když je to potřeba. V létě touží avokádo po vodě více než v zimě.
Jak se o rostlinu starat
- Používejte k zalévání avokáda vodu dešťovou, nebo alespoň převařenou.
- Substrát udržujte vlhký, nikoliv promáčený nebo vysušený.
- Rostlinu pravidelně hnojte, například hnojivem na citrusy
- Pokud vám pecka nezačne klíčit do měsíce a půl, zkuste raději jiné avokádo. Některým se zkrátka vyrůst nechce.
- Rostlinu nenechávejte na přímém slunci, mohla by se spálit.
Zdroje: autorský článek Markéta Kašková, ireceptar.cz, cs.wikipedia.org