Vyhledávání

Pokud i vy patříte k milovníkům avokáda, zkuste si ho vypěstovat doma. Především se jedná o rostlinu, která zkrášlí místnost a za čas se vám může poštěstit i plod avokáda.
Bohatý zdroj minerálů
Avokádo je ovocný plod hruškovce přelahodného bohatý na minerální látky draslíku, mědi, magnezia, fosforu a vitaminů C, E, K, H, B3 a B5. Dužina obsahuje jen mizivou stopu cukru, zato na ovoce má nezvyklé množství tuku.
Příroda trpí velkoprodukcí
V dnešní kuchyni je avokádo velmi populární a objevuje se ve všech moderních kavárnách a bistrech, kde se nabízejí nejrůznější zdravé pokrmy. Lidé si na něj zvykli jako na nezbytnou součást svého jídelníčku - to je právě ten největší problém. Jeho produkce se extrémně zvedla a kvůli tomu trpí fauna a flóra. Avokádo totiž spotřebuje dvakrát více vody než běžný les.
Jak pěstovat avokádo
- Nejprve vyjměte celou pecku z avokáda.
- Je důležité ji celou důkladně očistit, jinak by zapomenutá dužina mohla způsobit hnití, které by zabránilo dalšímu klíčení.
- Do pecky vyřízneme tři malé otvory na šířku dřevěné špejle. Otvory by měly být stejně daleko od sebe. Poté je do pecky zasuňte. Špejle by měly být dostatečně dlouhé, aby udržely pecku za okraj skleničky.
- Sklenici naplňte vodou a vsaďte pecku do otvoru.
- Voda by se měla dotýkat pecky jen ze spodní části. Vodu musíme pak stále doplňovat. Pecka by nikdy neměla být bez vodního kontaktu. Po čase pustí kořeny, které se budou rozrůstat.
- Ve chvíli, kdy kořeny zaplní celou sklenici a objeví se stonek, je dobré avokádo přesadit do květináče s hlínou. Pecka by měla být ze 2/3 nad zemí.
- Později o rostlinu pečujeme jako o běžnou pokojovou rostlinu. Pravidelně ji zaléváme a přesazujeme do většího květináče, když je potřeba. V létě touží avokádo po vodě více než v zimě.
Další rady a tipy
- Pokud máte možnost, používejte k zalévání avokáda vodu dešťovou.
- Rostlinu pravidelně hnojte například hnojivem na citrusy
- Pokud vám pecka nezačne klíčit do měsíce a půl, zkuste raději jiné avokádo. Některým se zkrátka vyrůst nechce.
- Substrát udržujte vlhký, nikoliv promáčený nebo vysušený.
- Plody očekávejte nejdříve za 5 let.
- Rostlinu nenechávejte na přímém slunci, mohla by se spálit.
Mohlo by vás zajímat: