GALERIE: Brit fotí karavanem. Ze starého vozidla udělal gigantický foťák. Podívejte se

Angličan se vrátil ke kořenům fotografie a vytvořil primitivní fotoaparát, jaké se používaly téměř před dvěma sty lety. Jenže jeho foťák je větší než on sám. Vyrobil ho totiž ze starého obytného přívěsu.

Fotograf Brendan Barry koupil na eBayi starý karavan za 150 liber, tedy za nějakých 4300 korun. Místo toho, aby ho používal na výlety, ho s pomocí přátel předělal na velký foťák. „Není to nejrychlejší, nejjednodušší nebo nejpraktičtější způsob, jak fotit, ale ve světě smartphonů a okamžitého sdílení fotek je hezké trochu zpomalit a vytvořit něco hmotného,“ říká Brendan.

Brendan učí fotit a každý školní rok začíná s výrobou camery obscury, tedy předmětu, který svět zná už staletí. Dovoluje promítnout skrze malý otvor okolní svět vzhůru nohama na plátno v temném prostoru. Je to základ pro foťák. Učitel se tak rozhodl, že vytvoří jednu velkou cameru obsucu, která navíc zvenku bude vypadat jako foťák a bude pojízdná.

Výsledek si na internetu získal pozornost. Aby ne. Tenhle foťák si na dovolenou jen tak někdo nevezme. Brendan dostal spoustu příležitostí koho fotit, takže nakonec udělal ze snímků výstavu. Vypadají profesionálně, nejsou rozmazané, camera obscura Brendanovi zafungovala výborně. V galerii najdete nejen snímky přívěsu/foťáku, ale také toho, jak se s ním pracuje a jak z něj vypadají fotky:

Fotograf Brendan Barry koupil na eBayi starý karavan za 150 liber, tedy za nějakých 4300 korun. Místo toho, aby ho používal na výlety, ho s pomocí přátel předělal na velký foťák. „Není to nejrychlejší, nejjednodušší nebo nejpraktičtější způsob jak fotit, ale ve světě smartphonů a okamžitého sdílení fotek je hezké trochu zpomalit a vytvořit něco hmotného,“ říká Brendan.

Brendan učí fotit a každý školní rok začíná s výrobou camery obscury, tedy předmětu, který svět zná už staletí. Dovoluje promítnout skrze malý otvor okolní svět vzhůru nohama na plátno v temném prostoru. Je to základ pro foťák. Učitel se tak rozhodl, že vytvoří jednu velkou cameru obscuru, která navíc zvenku bude vypadat jako foťák a bude pojízdná.

Výsledek si na internetu získal pozornost. Aby ne. Tenhle foťák si na dovolenou jen tak někdo nevezme. Brendan dostal spoustu příležitostí koho fotit, takže nakonec udělal ze snímků výstavu. Vypadají profesionálně, nejsou rozmazané, camera obscura Brendanovi zafungovala výborně. V galerii najdete nejen snímky přívěsu/foťáku, ale také toho, jak se s ním pracuje a jak fotky z něj vypadají:

Další články:


Přečtěte si také