reklama

Sněženkový strom, halézie: Vysaďte si do zahrady dřevinu s medonosnými květy

Simona Sedláčková
2. února 2022
Na některých níže položených lokalitách už začínají nakvétat první letošní sněženky. Jejich sezona bude jako každý rok velmi krátká, ale něžné bílé květy, sněženkám velmi podobné, má i dřevina, které se právě pro tuto podobnost říká sněženkový strom.
reklama

Sněženkový strom, halézie (Halesia Carolina)

Halézie rostou ve formě opadavých keřů nebo stromů s řídkou korunou a pocházejí z jihovýchodní Číny a Severní Ameriky. Do Čech byla dovezena první halézie již v polovině 18. století a byla vysazena do Královské obory v Praze.

V našich podmínkách se dají s úspěchem pěstovat 3 druhy halézií:

  • Halézie dvoukřídlá (Halesia diptera) Dorůstá do výšky 5-20 m a vykvétá bílými nebo růžovými květy. Později se vytvoří dvoukřídlé plody.
  • Halézie karolínská (Halesia Carolina) Dorůstá do výšky 3–6 m, květy bývají bílé, až krémové a plody jsou čtyřkřídlé peckovice.
  • Halézie stromovitá (Halesia monticola) Dorůstá do výšky okolo 30 m a vykvétá bílofialovými, zvonkovitými květy. Plody jsou čtyřkřídlé.

Halézie mají střídavé, oválné listy, dlouhé až 15 cm a převislé květy, které vyrůstají ve svazečcích, po 3–5 kusech. Halézie vykvétají od dubna do května. Květy jsou velmi medonosné, a tedy atraktivní pro včely a čmeláky. Dekorativní jsou i následné hnědé plody se dvěma nebo čtyřmi žebry podle druhu.

Jak pěstovat halézie

Halézie můžete vysadit vedle rododendronů a azalek, protože vyžadují stejně kyselou půdu. Zvládnou i umístění v půdě neutrální, ale zásadité prostředí nesnášejí. Dobře rostou i kvetou na plném slunci i v polostínu a preferují středně vlhkou, ale dobře propustnou, humózní půdu. Halézie jsou plně mrazuvzdorné, zvládají zimní teploty až do -29 °C.

Sílejte článek
Zobrazit komentáře ke článku
Štítky: květSeverní AmerikastromvčelysněženkakeřpůdaČínadřevinamedonosnésněženkový stromhalézieHalesia Carolinarododendron
reklama