Liliovník tulipánokvětý, strom s nádhernými květy, můžete pěstovat i na zahradě

Strom s květy podobnými tulipánům možná znáte z parků či zámeckých zahrad. Pěstovat ho můžete i na vlastní zahradě, ale musíte pro něj vyhradit značnou plochu. Časem se totiž umí pěkně rozkošatit. Roste však velmi pomalu.

Liliovník tulipánokvětý, tulipánovník (Liriodendron tulipifera)

Možná už jste si někde všimli mohutného stromu sneobvyklými květy podobnými tulipánům, ale pro vysazení do vlastní zahrady vám připadal příliš exotický, než aby se mu u vás dařilo.

Liliovník, strom pro velkou zahradu

Ve skutečnosti liliovník, velmi často se však setkáte i snesprávným označením liriovník, pochází ze Severní Ameriky, kde roste běžně ve volné přírodě, a vnašich podmínkách to dokáže také. Jediný problém může představovat jeho velikost. Vdospělosti u nás dorůstá kolem 40 m a koruna stromu mívá šířku až 15 m.

Liliovník tulipánokvětý je tedy vysoký, opadavý strom, skorunou pyramidálního tvaru, která se vpozdějším věku začíná více zakulacovat. Listy liliovníku mají 4–6 laloků a jejich tvar je proměnlivý. Na podzim se listy zbarvují do výrazné, sytě žluté barvy.

Kdy se na liliovníku objeví první květy a plody

Nádherné, tulipánům podobné květy, se na stromě začínají objevovat během června a července. Mají žlutozelenou barvu, ve spodní části jsou oranžové. Na stromě vydrží kvést až měsíc. Po odkvětu zůstanou na větvích semeníky, které se později rozevřou do tvaru hvězdy. Na tuto rozkvetlou nádheru si však budete muset dost dlouho počkat. Tulipánovník kvete až vpozdějším věku, nejdříve v10 letech, ale spíše později.

Jak pěstovat liliovník tulipánokvětý

Tulipánovník roste velmi pomalu, ale i tak je nutno počítat svelkým prostorem, který jednou pro sebe zabere. Ve věku 10 let bude vysoký 2–3 m, v20 letech asi 5–8 m. Tvarováním ho však můžete udržovat i vmenším tvaru. Řez provádějte vždy po odkvětu, tulipánovník kvete na koncích loňských větviček.

Strom vyžaduje kyprou půdu bohatou na živiny a umístění na slunci. Vprvních letech potřebuje také pravidelnou zálivku, především vobdobí nedostatku srážek. Tulipánovník je plně mrazuvzdorný do –30 °C.

Kultivar pro menší zahrady

Na našem trhu je kdostání i kultivar, který lépe vyhovuje menším zahradám, Liliovník tulipánokvětý ‚Fastigiata‘. Jedná se o sloupovitě rostoucí strom, jehož koruna dosahuje vdospělosti šířky asi 3 m. Výška stromu bývá 7–12 m.

O něco větší je pak kultivar ‚Aureomarginatum‘. Dorůstá do výšky 15–20 m a koruna mívá šíři 6–10 m.

Kde a za jakou cenu získáte sazenice

Vzhledem ktomu, že liliovník tulipánokvětý roste velmi pomalu, i jeho cena na zahradnickém trhu bývá trochu vyšší. Vběžných zahradnictvích a kamenných prodejnách ho však většinou nenajdete. Rozhlédněte se spíše na internetu, kde se cenová hladina pohybuje od 1 200 Kč po několik desítek tisíc za vzrostlejší strom.

Na zahradě můžete pěstovat i další nevšední stromy:


Přečtěte si také