Jerlín japonský je odolný strom do městského prostředí. Kvete v srpnu
Většina stromů, které u nás běžně potkáváme, kvete na jaře, aby měly plody a semena dost času dozrát, než přijde zima. Jerlín je výjimka. Vykvétá v létě, většinou až v srpnu a hodí se k výsadbě do parků a městských ulic, ale pokud máte opravdu velkou zahradu, můžete se z jeho něžných květů těšit i tam. V nabídce zahradnických center najdete i kultivary s nižším vzrůstem a menší korunou.
V posledních letech se jerlíny stávají běžnou součástí výsadby v mnoha městech, ačkoli jsou mladé rostliny citlivé na mráz a nejméně dva roky je dobré pěstovat je ve skleníku. Později se z nich stávají stromy k mrazu velmi odolné, které zvládají velmi dobře i teploty klesající k –25 °C. Jerlíny také velmi dobře zvládají znečištěné městské prostředí a po dobrém zakořenění je neskolí ani dlouhotrvající sucho.
Jerlín japonský (Sophora japonica)
Jerlíny japonské nepocházejí z Japonska, kde jsou sice velmi rozšířené, ale z Číny a Koreje. Do Evropy se dostaly během 18. století a přibližně ve stejné době se objevily i u nás.
Jerlín japonský (Sophora japonica) Zdroj: iStock
Jerlíny jsou velmi rychle rostoucí opadavé stromy, které dosahují výšky 15–20 m a mají širokou korunu kulovitého tvaru. V posledních letech byly vyšlechtěny i kultivary nižší a s válcovitou korunou. Poté, co začnou jerlíny po několika letech kvést, jejich růst se zpomalí.
Jerlín má nejprve zelenou, později šedohnědou kůru a složené lichozpeřené listy, dlouhé až 15 cm. Listy jsou tmavě zelené, na rubu světlejší a na podzim se zbarvují do žluta.
Na konci července a v srpnu jerlíny vykvétají, ale většinou až ve věku od 8 let. Tvoří až 30 centimetrů dlouhé laty s až 80 bílými nebo nažloutlými kvítky, které jemně voní a jsou silně medonosné. Po odkvětu se na stromech tvoří zaškrcované zelené lusky, které na stromech zůstávají až do konce listopadu či začátku prosince.
Jerlín japonský (Sophora japonica) Zdroj: iStock
Jak pěstovat jerlín
- Jerlíny vyžadují umístění na slunci či ve světlém polostínu.
- Nejlépe rostou v hlubokých a živných půdách, umí se však přizpůsobit i půdám kamenitým a sušším.
- Řez jerlínů můžeme provádět jen na jaře a i tak nám hrozí, že strom v létě pokvete málo nebo vůbec.
Využití jerlínu v čínské lidové medicíně
Jerlíny se využívají jako antibakteriální a protizánětlivý prostředek, odvar se využíval k léčení špatně se hojících ran. Plody a kůra stromu sloužily jako zdroj žlutého barviva pro barvení textilií.
Jerlín japonský (Sophora japonica) Zdroj: iStock
Zdroj: praha-priroda.cz; bylinkyprovsechny.cz; zoopraha.cz