reklama

Jerlín japonský je odolný strom do městského prostředí. Kvete až v srpnu

Simona Sedláčková
21. srpna 2021
Většina stromů, které u nás běžně potkáváme, kvete na jaře, aby měly plody a semena dost času dozrát, než přijde zima. Jerlín je výjimka. Vykvétá v létě, většinou až v srpnu a hodí se k výsadbě do parků a městských ulic, ale pokud máte opravdu velkou zahradu, můžete se z jeho něžných květů těšit i tam. V nabídce zahradnických center najdete i kultivary s nižším vzrůstem a menší korunou.
reklama

Vposledních letech se jerlíny stávají běžnou součástí výsadby vmnoha městech, ačkoli jsou mladé rostliny citlivé na mráz a nejméně dva roky je dobrépěstovat je ve skleníku. Později se znich stávají stromy kmrazu velmi odolné, které zvládají velmi dobře i teploty klesající k –25 °C. Jerlíny také velmi dobře zvládají znečištěné městské prostředí a po dobrém zakořenění je neskolí ani dlouhotrvající sucho.

Jerlín japonský (Sophora japonica)

Jerlíny japonské nepocházejí zJaponska, kde jsou sice velmi rozšířené, ale zČíny a Koreje. Do Evropy se dostaly během 18. století a přibližně ve stejné doběse objevily i u nás.

Jerlíny jsou velmi rychle rostoucí, opadavé stromy, které dosahují výšky 15–20 m a mají širokou korunukulovitého tvaru. Vposledních letech byly vyšlechtěny i kultivary nižší a sválcovitou korunou. Poté, co začnou jerlíny po několika letech kvést, jejich růst se zpomalí.

Jerlín má nejprve zelenou, později šedohnědou kůru a složenélichozpeřené listy, dlouhé až 15 cm. Listy jsou tmavě zelené, na rubu světlejší a na podzim se zbarvují do žluta.

Na konci července avsrpnu jerlíny vykvétají, ale většinou až ve věku od 8 let. Tvoří až 30centimetrové laty s80 bílými nebo nažloutlými kvítky, které jemně voní a jsou silně medonosné. Po odkvětu se na stromech tvoří zaškrcované zelené lusky, které na stromech zůstávají až do konce listopadu či začátku prosince.

Jak pěstovat jerlín

Jerlíny vyžadují umístění na slunci či ve světlém polostínu, vhlubokých a živných půdách, umí se však přizpůsobit i půdám kamenitým a sušším.

Řez jerlínů můžeme provádět jen na jaře a i tak nám hrozí, že strom v létě pokvete málo nebo vůbec.

Využití jerlínu včínské lidové medicíně

Jerlíny se využívají jako antibakteriální a protizánětlivý prostředek, odvar se využíval kléčení špatně se hojících ran.

Plody a kůra stromu sloužily jako zdroj žlutého barviva pro barvení textilií.

Poznejte i další zajímavé stromy, které můžete potkat v městských zahradách i parcích:

Sílejte článek
Zobrazit komentáře ke článku
Štítky: jarolétostromKoreaskleníkkultivarbílý květJerlín japonskýSophora japonicavysokýhrozen květůlatajerlín japonskýjerlín
reklama