Pukol neboli lagerstrémie kvete až 120 dní. Její moderní kultivary snesou i českou zimu

Pukoly pocházejí z teplejších oblastí Asie a ještě donedávna se u nás mohly pěstovat pouze jako přenosné rostliny. Přes léto venku na balkoně a v zimě chráněné před mrazem v místnosti. Nově vyšlechtěné kultivary však již naše nevlídné zimní počasí s přehledem zvládnou.

Pukol, lagerstrémie (Lagerstroemia)

Pukoly patří mezi opadavé či poloopadavé keře a stromy, které pocházejí většinou ztropické a subtropické části Asie, zJaponska, Indie a Číny. Jeden druh je původní i vAustrálii.

V Asii se pukoly pěstují i pro své kvalitní dřevo. Jejich kůra a květy se zase využívají v lidovém léčitelstvíke snížení horečky, odvodnění nebo i jako velmi účinné projímadlo.

Svou úlohu však plní pukoly především jako keře a stromy okrasné. Vzemích původního výskytu dokážou kvést nepřetržitě až 120 dnů, což znich činí nejdéle kvetoucí keře světa. Květy mívají nejčastěji bílou nebo růžovou barvu, mohou ale mít itmavě nachovou. Po odkvětu tvoří plody – suché tobolky plné křídlatých semen.

Pukol můžete znát i pod označením kadeřavá myrta.

Pukoly pěstované vnádobách

Pukol velmi dobře snáší i celoroční pobyt vbytě, ale ocení i letní pobyt na balkoně. Vdobě vegetačního růstu vyžaduje teploty 15–25 °C a pravidelnou zálivku, během vegetačního klidu mu postačí jen 10–20 °C a zálivka velmi omezená. Vždy je však nutné dávat pozor na přeschnutí substrátu. Pukolu vyhovuje mírně vlhký a dobře propustný substrát. Pukol se dá poměrně snadno tvarovat řezem a často se pěstuje i ve tvaru bonsaje.

Mrazuvzdorné pukoly

Dříve se pukoly u nás pěstovaly pouze jako přenostné rostliny. Vsoučasné době můžete vnabídce zahradnických firem najít i křížence původních druhů, většinou pukolu okrouhlolistého spukolem nádherným, které mohou růstv našich zahrádách celoročně.

Mezi nejspolehlivější mrazuvzdorné odrůdy patří kultivar Lagerstroemia ‚TONTO‘ se sytě růžovými květy, kterývykvétá od července do září. Má rádumístění na plném slunci a dorůstá do výšky asi 1,5–2 m. Má opadavé, 3–4 cm velké oválně vejčité listy, které se spříchodem podzimu vybarví do zářivě červené barvy.

Vsilnějších mrazech (pod −20 °C) rostlina sice zmrzne, ale na jaře zase spolehlivě obráží zkořenů. Pro lepší mrazuvzdornost můžete celý keř na zimu obalit netkanou textilií a kolem kmene navrstvit bohatý mulč zlistí. Na jaře pak je vhodné, zkrátit loňské výhony asi na třetinu.

Půvabný je také kultivar ‚Muscogee‘, který vykvétá nafialovělými květy, nebo bíle kvetoucí ‚Ácoma‘. Jejich kořeny by měly být mrazuvzdorné až do −25 °C, větve asi do −21 °C.

Na zahradě můžete pěstovat i další keře s nádhernými květy či zajímavými plody. Který si vyberete?


Přečtěte si také