reklama

Takhle mohla vypadat filharmonie. Porota vybírala vítěze z devatenácti návrhů

Radka Wallerová
24. května 2022
Do finále soutěže o podobu budoucí Vltavské filharmonie, která má stát na břehu řeky v sedmém městském obvodě, se dostalo devatenáct návrhů. Nechyběla mezi nimi přední světová jména. Návrhy jsou zajímavé, originální, prozrazují zkušenost i invenci. Vyhrát však mohl jen jeden. Bylo by však škoda si ostatní návrhy alespoň neprohlédnout.
reklama

Vítězem mezinárodní architektonické soutěže se stalo renomované dánské studio Bjarke Ingels Group (BIG). Vltavská filharmonie v podání BIG nebude jen novým koncertním sálem, který nabídne světové standardy 21. století z hlediska akustiky, kapacity, dispozičních možností, technického zázemí, architektury a urbanismu.

Zároveň by se měla stát živým a otevřeným kulturním prostorem pro všechny návštěvníky. Vltavská filharmonie má ambici potvrdit mezinárodní pověst Prahy jakožto kulturní metropole a stát se novou pražskou ikonou.

„Všichni víme, že Vltavská je skutečně takovou jizvou na tváři města a nová filharmonie tuto jizvu pomůže zacelit,“ řekl před časem starosta Prahy 7 Jan Čižinský. Měl na mysli nevzhledný prostor v okolí stanice metra, kde zelenou plochu protíná sjezd z magistrály. Plánovaná budova by navíc měl navázat na proměnu oblasti Bubny–Zátory.

Nový městský park a cesta k vodě

Parcela pro filharmonii v současnosti setkávání lidí spíše komplikuje, než podporuje, a tak byl důraz kladen nejen na architekturu a provoz budovy, ale také na návrh veřejných prostranství přilehlého okolí. Vltavská filharmonie se v podání dánského studia BIG stane pulzujícím centrem života na Vltavské – směrem na východ od budovy se bude rozprostírat nový městský park, jižní strana otevře přístup k vodě, na západní straně vznikne náměstí a na sever se naskytne pohled na novou městskou část Bubny–Zátory. Budova samotná bude zájemcům přístupná ze všech směrů a úrovní,“ tvrdí Michal Sedláček, předseda poroty soutěže.

S tímto prostorem se museli vyrovnat všichni účastníci soutěže, a tak vítězný návrh studia Bjarke Ingels Group nebyl jediný, který počítá s tím, že od filharmonie by vedla přímá a pro lidi pohodlná cesta až k řece.

Podívejte se na ostatní návrhy do naší galerie.

Finální etapa budování filharmonie by měla začít výběrem zhotovitele stavby během roku 2026. Se zahájením stavebních prací se počítá o rok později v roce 2027, nový koncertní sál by měl být dokončen za 10 let, tedy v roce 2032.

S vítězným návrhem se mohou zájemci seznámit od 19. 5. do 30. 6. v rámci venkovní výstavy přímo na Vltavské, na místě budoucí Vltavské filharmonie.

Zdroj: autorský text, https://vltavskafilharmonie.cz/, tiskové materiály CAMP

Sílejte článek
Zobrazit komentáře ke článku
Štítky: soutěžJan ČižinskýPrahaVltavská filharmonieVltavskáBjarke Ingels GroupMichal Sedláček
reklama