Bydlení

24. března 2024 08:32

Josef Šťastna

Hříšníka prozradí kouř z komína. Kdo v září zatopí ve starém kotli, dostane pokutu až 50 tisíc korun

Kdo od září roku 2024 zkusí rozdělat ve starém kotli, ten si koleduje o velkou pokutu. Je možné, že české domácnosti provozují až 200 tisíc kotlů, které nevyhovují stanoveným podmínkám.

Češi mají ještě pět měsíců na to, aby změnili druh svého kotle. Do 1. září 2024 musí vyměnit nevyhovující kotle na tuhá paliva. Vláda schválila zákon vyžadující výměnu starých kotlů na tuhá paliva, aby snížila emise a chránila životní prostředí. Kdo bude zákon obcházet, tomu hrozí pokuta až 50 000 Kč.

Kolik je nevyhovujících kotlů? Zřejmě přes 200 tisíc

Češi stále provozují nejméně 150 tisíc starých neekologických kotlů na tuhá paliva 1. a 2. emisní třídy. "Naše odhady hovoří o tom, že jen 20 procent lidí ten kotel v daném termínu vymění, podnikají v tom nějaké kroky. Ostatní jsou buď staří, nebo chudí a zadlužení lidé, kteří na to prostě nebudou mít peníze," uvedl pro idnes.cz prezident Asociace podniků topenářské techniky Zdeněk Lyčka.

Lyčka dodal, že podle jeho názoru je v domácnostech až 220 tisíc kotlů, které by se měly vyměnit. Mnoho lidí starý kotel totiž používá jako doplňkový zdroj k plynu či jinému druhu vytápění. I tito lidé musí staré kotle vyměnit.

Odborníky na výměnu si rezervujte včas

Vzhledem k dlouhým čekacím dobám a nedostatku kvalifikovaných topenářů je klíčové neodkládat hledání vhodného dodavatele a odborníka na výměnu kotle. Experti varují, že nemá smysl výměnu kotle odkládat na poslední chvíli. Správné naplánování a včasná rezervace termínu pro výměnu jsou nezbytné pro vyhnutí se sankcím.

„Kdo má starý kotel, zpravidla má i starý komín, konstruovaný na vysoké teploty. Ten je třeba vyvložkovat, to je deset tisíc navíc. Dále montáž, případné stavební úpravy. Drtivá většina kotlů na pevná paliva potřebuje akumulační nádrž, tedy další desetitisíce navíc. Když chcete tepelné čerpadlo, tak rovnou musíte upravit celou otopnou soustavu včetně trubek a radiátorů. V součtu vás to vyjde nejméně na 200 tisíc korun,“ varuje Lyčka prostřednictvím webu idnes.cz.

Jaké kotle budou zakázané?

Skupina ČEZ na svých webových stránkách píše, že půjde o tyto kotle:

Ty, které byly vyrobeny před rokem 2003.

Ty, které si majitelé domů zhotovili svépomocí.

Kotle, které nesplňují podmínky pro zařazení do 3. (nebo vyšší) emisní třídy.

Ty, které emisní třídu vůbec přiřazenu nemají.

Domácnosti spalují špatně proschlé dřevo, podívejte se na reportáž:

Jak budou probíhat kontroly?

Pokud se bude z nějakého komína nechutně kouřit, je pravděpodobné, že na domácnost upozorní sousedi. V krajním případě budou kontroloři chodit i do domácností. Zákon jim to umožňuje. Stačí, aby obecní úřad obce s rozšířenou působností (takzvané trojkové obce) obdržel stížnost na příliš tmavý kouř z komína.

Úředníci odborů životního prostředí pak zpravidla chtějí vidět protokol o revizní kontrole kotle, který nesmí být starší tří let. Když ho provozovatel kotle nemá, tak úřad pak majitele domu obešle dopisem, kde ho na porušování zákona upozorní.

Pokud se stížnost opakuje, má už úřad pravomoc vstoupit do obydlí. Neumožnění této kontroly znamená pokutu do 50 tisíc korun, tedy stejnou částku, jako by kontrola zjistila pochybení, poznamenává portál idnes.cz.

Zdroje: Webové stránky skupiny ČEZ (cez.cz), portál idnes.cz

Sdílejte článek
Štítky dřevo pokuta komín palivo topení vytápění plynový kotel Green Deal Ministerstvo životního prostředí České republiky ESG starý kotel

Přečtěte si také