návrat zpět

Vyhledávání

Co hledáte?
Smazat

11. září: 6 symbolů, o kterých jste nevěděli. Budova na místě Dvojčat skrývá hluboké významy

, Aktualizováno: 13.09.2021
Symbolika One World Trade Center
Autor: Instagram.com/profimedia.cz Symbolika One World Trade Center
One World Trade Center vznikla na místě, kde stála původní Dvojčata, na která byl 11. září spáchán atentát. Jedná se o jednu z nejdražších budov na světě, navíc je symbolem celé Ameriky – měří totiž 1 776 stop, což odkazuje na rok vyhlášení americké nezávislosti.

reklama

Uběhlo už 18 let od jedné z největších tragédií spojených s terorismem, která byla spáchána na západní civilizaci. Při útocích zemřelo 2 996 lidí včetně 19 únosců (z toho 125 osob zemřelo v Pentagonu). David Childsb a Daniel Libeskind se jako architekti postarali o nový symbol Ameriky v podobě One World Trade Center.

Budova stojí v těsné blízkosti spadlých dvojčat.
Autor: istock.com Budova stojí v těsné blízkosti spadlých dvojčat.

3 NEJ pro One World Trade Center

V roce 2014 byla otevřena nová budova One World Trade Center (zkráceně 1 WTC). Základním požadavkem pro vznik obřího mrakodrapu byla bezpečnost.

  1. Je šestou nejdražší budovou na světě. Výstavba stála 3,8 bilionů dolarů. První příčku si s velkým náskokem drží mešita v saudoskoarabské Mekce, za kterou se zaplatilo neuvěřitelných 100 bilionů dolarů. Ale zpět k 1 WTC. Budova byla slavnostně otevřena 3. listopadu 2014.
  2. Jedná se o nejvyšší budovu na západní polokouli. Je 6. nejvyšší na světě. Zájemci v ní mohou navštívit vyhlídkovou místnost umístěnou ve 382 metrech, které náleží 100. patru.
  3. Mělo by se jednat o jednu z nejbezpečnějších budov v Americe. Záměrně nepíšeme, že tomu tak opravdu je, protože snad nikdy nebude muset mrakodrap ukázat, jak to s tou bezpečností opravdu je. 1 WTC by mělo být odolné i proti nárazu letadel. Prvních 56 m od země je z betonu a bez oken, jehož cílem je chránit stavbu před případnou hrozbou teroristických útoků.

Symbolika One World Trade Center a okolí

Jak je známo, budova leží v těsné blízkosti padlých Dvojčat. Samo o sobě je 1 WTC charakteristickou dominantou nového Manhattanu. Auta se k ní mohou přiblížit jen se speciálním povolením. Před vchodem do 1 WTC bychom našli památník The National September 11 Memorial (9/11 Memorial), který má obrovskou sílu a pietní atmosféru. Jedná se o dva velké bazény, do kterých po okrajích stéká voda z řeky Hudson. Stěny památníku kopírují obvody padlých budov. 1 WTC se přezdívá Freedom Tower (Věž svobody).

Památník má opravdu silnou atmosféru.
Autor: istock.com Památník má opravdu silnou atmosféru.

Jména a fotky všech obětí

Na bronzových okrajích rozlehlého památníku najdeme jména všech obětí 11. září, ale i osob, které zahynuly roku 1993 při prvním teroristickém útoku. Nachází se zde i muzeum zodpovídající návštěvníkům veškeré otázky na 11. září. Nechybí ani speciální místnost pro konspirační teorie.

Muzeum se nachází v podzemí pod památníkem.
Autor: istock.com Muzeum se nachází v podzemí pod památníkem.

1 776 stop = rok nezávislosti

One World Trade Center měří i s věží symbolických 1 776 stop (541 metrů). Jedná se o rok vyhlášení nezávislosti USA – pro Američany symbolický odkaz na historii země.

2. července roku 1776 bylo podepsáno vyhlášení nezávislosti 13 původních amerických kolonií na britském impériu. Dva dny poté byla schválena i Deklarace nezávislosti Spojených států amerických.

1 WTC nese odkaz na rok nezávislosti.
Autor: istock.com 1 WTC nese odkaz na rok nezávislosti.

Stromy kolem symbolizují mír

Kolem obřích bazénů najdeme desítky vysázených stromů, které jsou příjemné nejen jako perfektní zdroj stínu v parných dnech, ale především symbolizují mír. Našli bychom zde i strom, který útok přežil a znovu se po ošetření zazelenal. Nese jméno Survivor Tree (strom, který přežil).

Stromy symbolizují mír.
Autor: istock.com Stromy symbolizují mír.

Muzeum dole, mrakodrap nahoře

Jistou symboliku bychom mohli najít i v konceptu, jakým bylo vybudováno muzeum. Podzemí u základů dvojčat je věnováno památce a minulosti, která je nadobro za námi. Budova na druhou stranu míří (logicky) hrdě vzhůru a představuje budoucí očekávání a lepší zítřky. Její zkosené hrany do trojúhelníku symbolizují naději.

Minulost je v podzemí. Budoucnost zase ve výši.
Autor: istock.com Minulost je v podzemí. Budoucnost zase ve výši.

Skleněné stěny představují nebe

Mrakodrap je celý skleněný. V zrcadlovém skle se odráží světlo, jas, nebe a život a rušný život na Manhattanu.

Skleněné odrážejí běžný život.
Autor: istock.com Skleněné odrážejí běžný život.

Žádný stín 11. září

Přímo ve Freedom Tower se ve spodní části budovy jako připomínka katastrofy z roku 2001 nachází místo, kam 11. září dopoledne nedopadají žádné stíny.

Další články:

Likvidace dvojčat v New Yorku měla být v režii vlády USA - údajně o tom svědčí řízené výbuchy po nárazu letadel

Konspirační teorie: USA chtěly iráckou ropu, proto si 11. září strhly dvojčata samy

Pátek 13.

Věříte na pověry? V pátek 13. pokoušíme osud více než jindy

reklama

Článek je zařazen v: One world trade center , David Childsb a Daniel Libeskind , symbolika , 11. září , září , 11. , Amerika , USA , Manhattan , mrakodrap , budova , nejdražší , top , záhady , symbol

reklama

Přečtěte si také