Trendy

11. prosince 2018 23:11

maku-la@seznam.cz

Tito lidé žijí na moři a nikdy se nepodívali na pevninu. Jak vypadá jejich domov?

Umíte si představit žít celý život na moři? Tihle lidé se na souši necítí moc dobře, raději se drží doma na lodi.

Globální oteplování a zvedání hladin oceánů jednou donutí lidstvo, aby se přizpůsobilo životu na vodě. Vtomhle ohledu má velkou výhodu etnikum Bajau, které je na moři opravdu doma. Jejich tělo je tomuto stylu života přizpůsobeno.

Vydrží déle pod vodou

Lidé, kteří žijí ve vodách mezi Borneem a Filipínami, jsou opravdu pozoruhodným jevem. Na moři je jejich domov a na souš vstoupí jen málokdy. Většinu dne se potulují na hladině na skromných dřevěných loďkách, které jsou často i jejich postelí. Někdy zavítají do svých pevnějších domovů, které mají postavené na kůlech vmělkých vodách.

Negramotnost je normální

Etnikum Bajau se sostatními lidmi nepotkává moc často. Setkat se stěmito lidmi člověk může jen občas na rybářském trhu, kde prodávají své úlovky. Rybaření je jejich hlavní obživa i zdroj potravy. Jsou opravdu skvělými rybáři a nikdo na světě se jim nevyrovná. Jsou schopni potopit se do hloubek, kam se normální člověk nedostane.

Bohužel minimální kontakt scivilizací zapříčinil negramotnost většiny těchto lidí. Děti tak mají malou šanci se začlenit do normální společnosti. Na druhou stranu, kmen Bajau nevypadá ani trochu nešťastně.

Podívejte se, jak žijí tito neuvěřitelní lidé a jaký život jim stačí ke štěstí.


Přečtěte si také