Webové stránky skupiny Prima používají cookies k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti. Používáním tohoto webu souhlasíte s užitím cookies v rámci webů skupiny Prima. Více informací
Souhlasím
návrat zpět

Vyhledávání

Co hledáte?
Smazat
Reklama

Hotel Thermal: Stará perla filmového festivalu? Tohle jsou plány, co s opuštěným bazénem

Letos se dokončují plány na rekonstrukci karlovarského Thermalu, které by měly vrátit jednomu z nejslavnějších hotelů u nás duši. Napůl chátrající betonový objekt je nevídanou ikonou filmového festivalu, která se drží zuby nehty. Hotelu se blýská na lepší časy a to hned po skončení filmové projkece. Bude to stát 580 milionů korun.
Vydáno: 05.07.2019
Exteriér Thermalu projde změnou.
Autor: instagram.com/booking.com Exteriér Thermalu projde změnou.
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama

Od samého počátku se s hotelem počítalo jako s centrem dění mezinárodního filmového festivalu. Karlovy Vary nutně potřebovaly místo, kde by se mohl odehrávat hlavní program a projekce. Hotel se tedy stal slavnou ikonou a neodmyslitelnou součástí tohoto festivalu, kam každý rok přijíždí stovky slavných tváří.

Parky kolem hotelu jsou udržované.
Autor: profimedia.cz Parky kolem hotelu jsou udržované.

Národní divadlo a Thermal jsou postaveny ve stylu brutalismu

Věra Machoninová se svým manželem Vladimírem Machoninem, tvořili dvojici, která stavěla převážně ve stylu brutalismu. Tento styl se vyznačuje převážně využíváním betonu a největší slávu zažíval v letech 1954–1970. V Česku se s brutalismem setkáme například v hale hlavního nádraží v Praze, dále je takto postavena Nová scéna Národního divadla v Praze, hotel InterContinental, obchodní dům Kotva, obchodní dům Prior v Olomouci nebo právě komplex Thermal v Karlových Varech.

V roce 1964 vyhrála dvojice architektonickou soutěž, aby navrhla areál Mezinárodního hotelu a festivalového kina v Karlových Varech. Celá stavba trvala 9 let. V roce 1977 se zahájila první lázeňská sezóna.

Vypadá to, že terase s bazénem se blýská na lepší časy.
Autor: Instagram.com/physiolife.cz Vypadá to, že terase s bazénem se blýská na lepší časy.

Co s Thermalem teď?

Již v 90. letech se přemýšlelo, zda hotel dokonce nezbourat a nenahradit ho novou moderní stavbou. Tento návrh se zamítl a stavba i nadále leží v rukou státu. Komplex bez problémů plně fungoval do roku 2012. V tomto roce byl omezen provoz bazénu pouze na letní měsíce. V roce 2015 pak uzavřel svůj provoz úplně. O dva roky později Ministerstvo financí plánovalo první rekonstrukci. Tu se povede začít až letos.

Podívejte se do galerie, jak vypadá komplex nyní.

S další prací by se mělo pokračovat po skončení letošního festivalu a celkově by se mělo na opravu vynaložit 580 milionů korun. Rekonstrukce se bude týkat celého hotelu. „Počítáme rovněž s rekonstrukcí bazénu a jeho přeměnou na spa&wellness centrum pro širokou veřejnost,“ sdělila ministryně financí Alena Schillerová na dotaz iROZHLAS.cz.

Bazén Thermalu bude fungovat do dvou let

Bazénová část komplexu projde částečnou proměnou, na jejímž konci bude centrum zaměřené na rodiny s dětmi, které bude kombinovat prvky vodního a saunového světa. Součástí bude také restaurace.

Vstup pro veřejnost do venkovního centra s hotelovým bazénem
Autor: profimedia.cz Vstup pro veřejnost do venkovního centra s hotelovým bazénem

Tato část rekonstrukce bude stát kolem 127 miliónů korun. Do konce roku 2019 by měla být hotová projektová dokumentace, samotná proměna bazénové části Thermalu potrvá 18 až 24 měsíců. Celková rekonstrukce by se pak měla dokončit v roce 2023. 

Další články:

Grandhotel Pupp 9

Grandhotel Pupp: Takhle bydlí hvězdy filmového festivalu v Karlových Varech

Na tyto věci si dejte v hotelu pozor.

Nástrahy hotelu: 6 věcí, na které si dát v hotelovém pokoji pozor

Článek je zařazen v: filmový festival Karlovy Vary , filmový festival , Karlovy Vary International Film Festival , Karlovy Vary , hotel , hotel thermal , bazén , voda , minerální voda , plány , trendy , oprava , před a po , Co s hotelem Thermal
Reklama