Trendy

5. července 2019 08:00

Markéta Kašková

Hotel Thermal: Stará perla filmového festivalu? Tohle jsou plány, co s opuštěným bazénem

Letos se dokončují plány na rekonstrukci karlovarského Thermalu, které by měly vrátit jednomu z nejslavnějších hotelů u nás duši. Napůl chátrající betonový objekt je nevídanou ikonou filmového festivalu, která se drží zuby nehty. Hotelu se blýská na lepší časy a to hned po skončení filmové projkece. Bude to stát 580 milionů korun.

Od samého počátku se shotelem počítalo jako scentremdění mezinárodního filmového festivalu. Karlovy Vary nutně potřebovaly místo, kde by se mohl odehrávat hlavní program a projekce. Hotel se tedy stal slavnou ikonou a neodmyslitelnou součástí tohoto festivalu, kam každý rok přijíždí stovky slavných tváří.

Národní divadlo a Thermal jsou postaveny ve stylu brutalismu

Věra Machoninová se svým manželem Vladimírem Machoninem, tvořilidvojici, která stavěla převážně ve stylu brutalismu. Tento styl se vyznačuje převážně využíváním betonu a největší slávu zažíval vletech 1954–1970. VČesku se sbrutalismem setkáme například v hale hlavního nádraží vPraze, dále je takto postavena Nová scéna Národního divadla vPraze, hotel InterContinental, obchodní dům Kotva, obchodní dům Prior vOlomouci nebo právě komplex Thermal v Karlových Varech.

Vroce 1964 vyhrála dvojice architektonickou soutěž, aby navrhlaareál Mezinárodního hotelu a festivalového kina v Karlových Varech.Celá stavba trvala 9 let. V roce 1977 se zahájila první lázeňská sezóna.

Co sThermalemteď?

Již v90. letech se přemýšlelo, zda hotel dokonce nezbourat a nenahradit ho novou moderní stavbou. Tento návrh se zamítl a stavba i nadále leží vrukou státu. Komplex bez problémů plně fungoval do roku 2012. Vtomto roce byl omezen provoz bazénu pouze na letní měsíce. Vroce 2015 pak uzavřel svůj provoz úplně. O dva roky později Ministerstvo financí plánovalo první rekonstrukci. Tu se povedezačít až letos.

Podívejte se do galerie, jak vypadá komplex nyní.

Sdalší prací by se mělo pokračovat po skončení letošního festivalu a celkově by se mělo na opravu vynaložit 580 milionů korun. Rekonstrukce se bude týkat celého hotelu. „Počítáme rovněž s rekonstrukcí bazénu a jeho přeměnou na spa&wellness centrum pro širokou veřejnost,“ sdělila ministryně financí Alena Schillerová na dotaz iROZHLAS.cz.

Bazén Thermalu bude fungovat do dvou let

Bazénová část komplexu projde částečnou proměnou, na jejímž konci bude centrum zaměřené na rodiny s dětmi, které bude kombinovat prvky vodního a saunového světa. Součástí bude také restaurace.

Tato část rekonstrukce bude stát kolem 127 miliónů korun. Do konce roku 2019 by měla být hotová projektová dokumentace, samotná proměna bazénové části Thermalu potrvá 18 až 24 měsíců. Celková rekonstrukce by se pak měla dokončit vroce 2023.

Další články:


Přečtěte si také