návrat zpět

Vyhledávání

Co hledáte?
Smazat

Architekti a designéři, kteří museli utéct před nacismem

Vydáno: 28.05.2019
Ludwig Mies van der Rohe a vila Tugendhat
Autor: istock.com/profimedia.cz Ludwig Mies van der Rohe a vila Tugendhat
Pohnuté období 20. století donutilo spoustu osobností opustit svoji rodnou vlast. Nacismus a druhá světová válka vyhnala nespočet architektů i designérů, kterým šlo o život. Tím se tyto významné osobností dostaly do celého světa (USA, Švýcarska, Ruska, Izraele a dalších států) a dál šířily myšlenky Bauhausu a tvořily i jinde než v rodném Německu.

reklama

Projděte si s námi osudy nejvýznamnějších představitelů Bauhausu, školy architektury a designu, která formovala meziválečný funkcionalismus a v interiérovém designu z ní vycházíme dodnes. I v Česku najdeme několik významných funkcionalistických staveb. Kromě slavné vily Tugendhat je to třeba Winternitzova vila v Praze.

Ludwig Mies van der Rohe

Původem německý architekt Ludwig Mies van der Rohe po uzavření slavné školy Bauhaus emigroval v roce 1938 do USA. Následně si založil v Chicagu své vlastní studio a pracoval zde až do konce života.

Ludwig Mies van der Rohe je asi nejvýznamnějším představitelem Bauhausu
Autor: profimedia.cz Ludwig Mies van der Rohe je asi nejvýznamnějším představitelem Bauhausu

Díky útěku do USA začal s návrhy mrakodrapů, které konstrukčně vycházely ze slavné vily Tugendhat v Brně. Taktéž vyučoval na Illinois Institute of Technology (IIT) v Chicagu, kde zavedl nový způsob vzdělávání studentů a následně byl tento systém převzat také dalšími univerzitami.

Vila Tugendhat od Miese van der Rohe je zapsána na seznam dědictví UNESCO
Autor: istock.com Vila Tugendhat od Miese van der Rohe je zapsána na seznam dědictví UNESCO

Walter Gropius

Také Walter Gropius, první z ředitelů významné školy Bauhaus, byl nucen emigrovat z Německa kvůli nacismu. Nejprve odešel roku 1934 do Londýna a o tři roky později emigroval do USA, kde působil na Harvardu ve státě Massachusetts. Zde propagoval myšlenky Bauhausu u usiloval o zavedení práce v dílnách, jako se to dělávalo v Bauhausu. Přestože se mu to nepodařilo, jeho styl výuky byl mezi studenty velmi oblíbený a později inspiroval vzdělávací reformu i na dalších amerických univerzitách.

Walter Gropius se proslavil i v USA
Autor: profimedia.cz Walter Gropius se proslavil i v USA

Marcel Breuer

Marcel Breuer byl jedním ze studentů Bauhausu a později působil také jako učitel. I tento maďarský rodák musel opustit Evropu a vydat se stejně jako Walter Gropius do USA, kde vyučoval na Cambridge a později na Harvardu. V letech 1938–1941 působil na Cambridge spolu s Walterem Gropiem a jejich zkušenosti z Bauhausu ovlivnily architekturu v USA.

Marcel Breuer na slavném křesle, které navrhl
Autor: profimedia.cz Marcel Breuer na slavném křesle, které navrhl

Erich Mendelsohn

Německý architekt Erich Mendelsohn se proslavil především stavbou Einsteinovy věže v Postupimi. Byl však donucen emigrovat z Německa v roce 1933, kdy NSDAP získalo vládu. Nejprve odešel do Bruselu a následně do Londýna. V roce 1941 přesídlil do USA a usadil se v San Franciscu, kde následně tvořil.

Erich Mendelsohn
Autor: profimedia.cz Erich Mendelsohn

László Moholy-Nagy

Další maďarský rodák László Moholy-Nagy, malíř a fotograf, dokonce založil Nový Bauhaus v Chicagu, kde vycházel z myšlenek původního Bauhausu z Desavy a Výmaru a ideje dále rozvíjel. Důležitou součástí výuky byla fotografie. Metodika Nového Bauhausu byla následně využita na mnoha dalších amerických univerzitách.

Maďarský umělec a designér László Moholy-Nagy
Autor: profimedia.cz Maďarský umělec a designér László Moholy-Nagy

Ani malíři to neměli v nacistickém Německu lehké. Mezi významné malíře, kteří byli nuceni emigrovat, patří významný ruský malíř Vasilij Kandinskij. Jeho život provázelo stěhování na různá místa, nejprve do Mnichova, později však kvůli první světové válce odcestoval zpět do Ruska, aby se pak znovu vrátil do Německa v roce 1922, kde začal působit ve výmarském Bauhausu. Zde vyučoval kurzy volného umění, avšak kvůli druhé světové válce musel opět zemi opustit. Emigroval do Francie, kde působil až do své smrti.

Obraz v dražbě od Vasila Kandinského
Autor: profimedia.cz Obraz v dražbě od Vasila Kandinského

Také německý malíř Josef Albers byl nucen opustit Německo po uzavření školy Bauhaus. Po vzoru dalších představitelů Bauhausu emigroval do Severní Karolíny v USA, kde vyučoval na Black Mountain College. Později se stal ředitelem katedry designu na univerzitě v Yale.

Text: Alena Sobotková

reklama

Článek je zařazen v: Ludwig Mies van der Rohe , Vasilij Kandinskij , Walter Gropius , funkcionalismus , Bauhaus , Německo , design , architektura , mrakodrap , migrace , narcismus

reklama

Přečtěte si také