Architekti a designéři, kteří museli utéct před nacismem
Pohnuté období 20. století donutilo spoustu osobností opustit svoji rodnou vlast. Nacismus a druhá světová válka vyhnala nespočet architektů i designérů, kterým šlo o život. Tím se tyto významné osobností dostaly do celého světa (USA, Švýcarska, Ruska, Izraele a dalších států) a dál šířily myšlenky Bauhausu a tvořily i jinde než v rodném Německu.
Projděte si snámi osudy nejvýznamnějších představitelů Bauhausu, školy architektury a designu, která formovala meziválečný funkcionalismus a v interiérovém designu z ní vycházíme dodnes.I vČesku najdeme několik významných funkcionalistických staveb. Kromě slavné vily Tugendhat je to třeba Winternitzova vila vPraze.
Ludwig Mies van der Rohe
Původem německý architekt Ludwig Mies van der Rohe po uzavření slavné školy Bauhaus emigroval vroce 1938 do USA. Následně si založil vChicagu své vlastní studio a pracoval zde až do konce života.
Architekti a designéři, kteří museli utéct před nacismem 2 Zdroj: profimedia.cz
Díky útěku do USA začal snávrhy mrakodrapů, které konstrukčně vycházely ze slavné vily Tugendhat vBrně. Taktéž vyučoval na Illinois Institute of Technology (IIT) vChicagu, kde zavedl nový způsob vzdělávání studentů a následně byl tento systém převzat také dalšími univerzitami.
Vila Tugendhat Zdroj: istock.com
Walter Gropius
Také Walter Gropius, první zředitelů významné školy Bauhaus, byl nucen emigrovat zNěmecka kvůli nacismu. Nejprve odešel roku 1934 do Londýna a o tři roky později emigroval do USA, kde působil na Harvardu ve státěMassachusetts. Zde propagoval myšlenky Bauhausu u usiloval o zavedení práce vdílnách, jako se to dělávalo v Bauhausu. Přestože se mu to nepodařilo, jeho styl výuky byl mezi studenty velmi oblíbený a později inspiroval vzdělávací reformu i na dalších amerických univerzitách.
Architekti a designéři, kteří museli utéct před nacismem 3 Zdroj: profimedia.cz
Marcel Breuer
Marcel Breuer byl jedním ze studentů Bauhausu a později působil také jako učitel. I tento maďarský rodák musel opustit Evropu a vydat se stejně jako Walter Gropius do USA, kde vyučoval na Cambridge a později na Harvardu. Vletech 1938–1941 působil na Cambridge spolu sWalterem Gropiem a jejich zkušenosti zBauhausu ovlivnily architekturu vUSA.
Architekti a designéři, kteří museli utéct před nacismem 5 Zdroj: profimedia.cz
Erich Mendelsohn
Německý architekt Erich Mendelsohn se proslavil především stavbou Einsteinovy věže vPostupimi. Byl však donucen emigrovat zNěmecka vroce 1933, kdy NSDAP získalo vládu. Nejprve odešel do Bruselu a následně do Londýna. Vroce 1941 přesídlil do USA a usadil se vSan Franciscu, kde následně tvořil.
Architekti a designéři, kteří museli utéct před nacismem 4 Zdroj: profimedia.cz
László Moholy-Nagy
Další maďarský rodák László Moholy-Nagy, malíř a fotograf, dokonce založil Nový Bauhaus vChicagu, kde vycházel zmyšlenek původního Bauhausu zDesavy a Výmaru a ideje dále rozvíjel. Důležitou součástí výuky byla fotografie. Metodika Nového Bauhausu byla následně využita na mnoha dalších amerických univerzitách.
Architekti a designéři, kteří museli utéct před nacismem 1 Zdroj: profimedia.cz
Ani malíři to neměli vnacistickém Německu lehké. Mezi významné malíře, kteří byli nuceni emigrovat, patří významný ruský malíř Vasilij Kandinskij. Jeho život provázelo stěhování na různá místa, nejprve do Mnichova, později však kvůli první světové válce odcestoval zpět do Ruska, aby se pak znovu vrátil do Německa vroce 1922, kde začal působit ve výmarskémBauhausu. Zde vyučoval kurzy volného umění, avšak kvůli druhé světové válce musel opět zemi opustit. Emigroval do Francie, kde působil až do své smrti.
Architekti a designéři, kteří museli utéct před nacismem 7 Zdroj: profimedia.cz
Také německý malíř Josef Albers byl nucen opustit Německo po uzavření školy Bauhaus. Po vzoru dalších představitelů Bauhausu emigroval do Severní Karolíny vUSA, kde vyučoval na Black Mountain College. Později se stal ředitelem katedry designu na univerzitě vYale.
Text: Alena Sobotková