reklama

návrat zpět

Vyhledávání

Co hledáte?
Smazat

reklama

Muž si postavil vlastní hobití noru z Pána prstenů. Funguje jako pasivní dům

skrivaa , Vydáno: 14.10.2018
Hobití nora postavená podle zásad pasivní architektury.
Autor: profimedia.cz Hobití nora postavená podle zásad pasivní architektury.

reklama

Jim sám sebe popisuje jako skalního fanouška nejen Tolkienovy nejznámější ságy, ale především Silmarillionu. Když se proto rozhodl vystavět si vlastní hobití domek, jeho rodina nebyla příliš překvapená. Ve městečku Pawling ve státě New York nedaleko hranic s Connecticutem tak zakoupil menší parcelu a začal se smělými plány. Jakožto stavební inženýr z Manhattanu měl sice dostatečné zkušenosti, i tak mu ale výstavba trvala dlouhých sedm let. A přestože samotná budova je v dnešní době už dokončená, stále ještě pracuje na finalizaci interiéru.

Jim Costigan před svojí hobití norou.
Autor: profimedia.cz Jim Costigan před svojí hobití norou.

Pasivní hobití dům

Pojem pasivní dům je v dnešní době už poměrně rozšířený, Jim je ale pravděpodobně prvním architektem, který se rozhodl myšlenku ekonomického a ekologicky šetrného bydlení posunout ještě o krok dál a navrhnout pasivní noru. Tahle replika hobitího domku má necelých 140 m² a se svými dvěma koupelnami a dvěma ložnicemi prý ubytuje až šest lidí. A v čem tedy spočívá její pasivita? Nora je perfektně izolovaná, vzduchotěsná a oproti běžným domům tak na vytápění (a potažmo i ochlazování) spotřebuje až o 90 % méně energie. Třešničkou na dortu je pak střecha, kterou Jim nechal porůst trávou stejně tak jako ostatní nory v legendárním Tolkienově Hobitíně.

Dům dokonale splývá s přírodou.
Autor: profimedia.cz Dům dokonale splývá s přírodou.

Jim momentálně pracuje na interiéru nory, kterou nazval „Hobit Hollow“. Kromě všeho potřebného k normálnímu bydlení v ní najdete i mnoho tematických předmětů a samozřejmě sérii Tolkienových knih. Až bude ale vše dotaženo do detailu, řekne otec čtyř dětí svému životnímu dílu sbohem. Jak totiž sám poznamenává na svém blogu, někteří lidé nechtějí strávit život v hobití noře. A jeho žena Jodi je bohužel jednou z nich. Svůj výtvor by proto rád pronajímal a zprostředkoval tak fanouškům po celém světě tento téměř autentický zážitek.

Jednoduché vnější tvary domu skrývají účelně řešený vnitřní prostor.

Dům z ohořelých prken skrývá nádherný interiér plný prostoru a světla. Podívejte se

Chtěli byste ho?

Tenhle dům postavíte za 6 hodin, má dvě podlaží a nestojí ani milion. Podívejte se, jak ho složit

Nejen pro hobití nadšence

Pokud stejně jako Jimova žena dáváte raději přednost hotelu s recepcí a pokojovou službou a bojíte se, že váš partner právě objevil prázdninovou destinaci snů, můžete zůstat v klidu. Nora zatím není k pronájmu a je také možné, že se ji pan architekt nakonec rozhodne prodat. Pokud se ale skutečně objeví mezi nabízenými hotely pro oblast New Yorku, hlavu vzhůru! V samotném srdci Manhattanu můžete být autem z Pawlingu do hodiny a půl a stejně tak dlouho vám to potrvá třeba do městečka New Haven, kde stojí proslulá Yaleova Univerzita.

Půjde navíc o velmi komfortní bydlení – ve falešném kulatém vstupním vchodu jsou zasazeny normální  dveře a i výška stropu odpovídá standardům, takže se rozhodně nebudete muset po celou dobu krčit jako čaroděj Gandalf ve filmu. Pokud pak budete unaveni z celodenního chození po tepajícím New Yorku, zcela jistě oceníte malou terásku vystavěnou přímo na travnaté střeše. A až se do vás dá zima, stačí jen sejít dolu ke krbu. A to přece nezní vůbec špatně!

Podívejte se do fotogalerie na hobití noru v celé své kráse. Chtěli byste ji navštívit?

(AZ) 

Článek je zařazen v: pasivní dům , dům na klíč , alternativní bydlení , hobití dům , Pán prstenů , inspirace , trend , kuriozity

reklama

Přečtěte si také