Design a architektura

27. září 2018 06:00

Tereza Javorová

Dům z ohořelých prken skrývá nádherný interiér plný prostoru a světla. Podívejte se

Dům z ohořelých prken skrývá nádherný interiér plný prostoru a světla. Podívejte se

Zdálo by se, že černobílý film a fotografie jsou dnes už jen připomínkou minulosti. Opak je pravdou. Kontrast, který černá a bílá přináší spolu srůznými odstíny šedé, je vsoučasnosti oblíbeným prvkem mnoha uměleckých děl. A černobílý kontrast se stává stále oblíbenější i v architektuře. Jaké to je žít vdomě, který je zvenku zbarvený do temné černé, ale uvnitř skrývá světlý a elegantní prostor? Vítejte vdoměUHLÍK.

Syrový exteriér, elegantní interiér

Architektonické studio Mjölk zvolilo pro rodinný důmvelmi netradiční obložení. Fasáda zohořelých prken je sice u nás méně častá, avšak podíváme-li se k sousedům směrem na východ, syrový exteriér domů tak ojedinělýnení. Když se totiž prkna správně podle starého „receptu“ opálí, mohou dobře odolat škůdcům, a dokonce i lépe vzdorovat ohni.

O to překvapivější bývá interiér, který temný dům ukrývá.

Výhled do lesa

Dispozice domu na 10,5 x 7 m kraluje rovnému a otevřenému pozemku súmyslem napojit se na zástavbu domů. Výhled byl záměrně už od počátku nasměrován na jih. Ato nejen kvůli světlu, ale hlavněproto, že nabízí krásný pohled na přilehlý les.

Schodiště dvoupatrového domu je umístěné uprostřed. Obyvatelné prostory kolem něj jej objímají a zároveň ho využívají tak, aby vytvořená zákoutí pro pracovnu a kuchyni zůstala částečně propojená. Technické zázemí je včásti přístavku zádveří. Pračka se ale třeba vešla i pod schody.

Jak se dá bydlet v „černo-bílém“ domě na kraji obce, to můžete posoudi vnaší galerii.

(FIS)


Přečtěte si také