Trendy

9. března 2019 13:00

Markéta Kašková

Česká města s nejšpinavějším vzduchem: Dech zadržte v Ostravě, Těšíně, Karviné a mnoha dalších

Více než polovina světové populace žije ve městech. Pouhých 12 % těchto lidí však žije v prostředí, které splňují normy Světové zdravotnické organizace (WHO), tato města se nacházejí v Kanadě a na Islandu. Jak jsme na tom my, a které město je úplně to nejznečištěnější?

Polovina populace žije vpodmínkách dvakrát přesahující normy WHO, mnoho měst se spíše zhoršuje, než aby se znevyhovující situace pomalu dostávala. Od minulého století vzrostly enormně emise oxidu uhličitého a více než 200 milionů lidí se stalo nemocných přímo z důsledku znečištění ovzduší.

Ve snaze bojovat proti těmto problémům, studovala WHO více než 1600 měst, aby sestavila seznam těch nejšpinavějšíchna světě.

Ve světě je na tom nejhůře Indie a Bangladéš

Indie se stala synonymem smogu díky průmyslu, koncentraci lidí a celkovému provozu. Dohromady tyto faktory vytvořily neuvěřitelně vysoké číslo částic, včetně uhlíku, dusíku, síry a sloučenin kovů. Za minulý rok na tom nejhůře byla indická města Gurugram a Ghaziabad, která skončila na prvním a druhém místě vnejšpinavějších městech světa. Třetí místo obsadil pákistánský Faisalabad. Bangladéš je vprůměru jako region nejznečištěnější oblastí vůbec.

Indická Patna je druhé největší město ve východní Indii s odhadovanou populací 1,68 milionu lidí. Patna je místem zemědělského obchodu, jako je obilí, cukrová třtina, sezam a rýže, což vede k obrovskému množství dopravy. Obsadila sedmou příčku.

Jak skončila Evropa?

V rámci Evropy WHO hlásila největší znečištění Bosna a Hercegovina se svým městem Lukavac. Stejně jako Makedonie mají tyto státy nejvyšší ohlášené roční hladiny znečištění. Například Polsko, Česká republika, Rumunsko, Bulharsko, Itálie a Kosovo jsou domovem 30 nejvíce znečištěných měst vEvropě.

VEvropě existují značné rozdíly mezi průměrným znečištěním regiónů a vsamostatných městech. Relativně vysoká úroveň znečištění vPolsku je připisována hojné těžbě černého uhlí.

Kde je nejhůřevČeské republice?

Nechvalným vítězem se stává Dolní Lutyně, hned pod ní se umístila Ostrava a na třetí příčce Těšín. Praha zaujímá 36. pozici, Brno je 22. a Plzeň 42. Nejlépe se u nás žije na Šumavě.

Toto je seznam nejhorších měst v ČR:

  1. Dolní Lutyně
  2. Ostrava
  3. Těšín
  4. Havířov
  5. Karviná
  6. Frýdek-Místek
  7. Třinec
  8. Vendryně
  9. Studénka
  10. Valašské Meziříčí

Na podrobné výsledky se můžete podívat ZDE.


Přečtěte si také