návrat zpět

Vyhledávání

Co hledáte?
Smazat

Česká města s nejšpinavějším vzduchem: Dech zadržte v Ostravě, Těšíně, Karviné a mnoha dalších

, Vydáno: 09.03.2019
Nejšpinavější města světa
Autor: istock.com Nejšpinavější města světa
Více než polovina světové populace žije ve městech. Pouhých 12 % těchto lidí však žije v prostředí, které splňují normy Světové zdravotnické organizace (WHO), tato města se nacházejí v Kanadě a na Islandu. Jak jsme na tom my, a které město je úplně to nejznečištěnější?

reklama

Polovina populace žije v podmínkách dvakrát přesahující normy WHO, mnoho měst se spíše zhoršuje, než aby se z nevyhovující situace pomalu dostávala. Od minulého století vzrostly enormně emise oxidu uhličitého a více než 200 milionů lidí se stalo nemocných přímo z důsledku znečištění ovzduší.

Nejšpinavější města světa jsou v Asii.
Autor: istock.com Nejšpinavější města světa jsou v Asii.

Ve snaze bojovat proti těmto problémům, studovala WHO více než 1600 měst, aby sestavila seznam těch nejšpinavějších na světě.

Ve světě je na tom nejhůře Indie a Bangladéš

Indie se stala synonymem smogu díky průmyslu, koncentraci lidí a celkovému provozu. Dohromady tyto faktory vytvořily neuvěřitelně vysoké číslo částic, včetně uhlíku, dusíku, síry a sloučenin kovů. Za minulý rok na tom nejhůře byla indická města Gurugram a Ghaziabad, která skončila na prvním a druhém místě v nejšpinavějších městech světa. Třetí místo obsadil pákistánský Faisalabad. Bangladéš je v průměru jako region nejznečištěnější oblastí vůbec.

Indie a Bangladéš jsou na tom nejhůře.
Autor: istock.com Indie a Bangladéš jsou na tom nejhůře.

Indická Patna je druhé největší město ve východní Indii s odhadovanou populací 1,68 milionu lidí. Patna je místem zemědělského obchodu, jako je obilí, cukrová třtina, sezam a rýže, což vede k obrovskému množství dopravy. Obsadila sedmou příčku.

Jak skončila Evropa?

Severská města v Evropě jsou nejčistější.
Autor: istock.com Severská města v Evropě jsou nejčistější.

V rámci Evropy WHO hlásila největší znečištění Bosna a Hercegovina se svým městem Lukavac. Stejně jako Makedonie mají tyto státy nejvyšší ohlášené roční hladiny znečištění. Například Polsko, Česká republika, Rumunsko, Bulharsko, Itálie a Kosovo jsou domovem 30 nejvíce znečištěných měst v Evropě.

Island je jedno z nejčistších míst na světě.
Autor: istock.com Island je jedno z nejčistších míst na světě.

V Evropě existují značné rozdíly mezi průměrným znečištěním regiónů a v samostatných městech. Relativně vysoká úroveň znečištění v Polsku je připisována hojné těžbě černého uhlí.

Kde je nejhůře v České republice?

Nechvalným vítězem se stává Dolní Lutyně, hned pod ní se umístila Ostrava a na třetí příčce Těšín. Praha zaujímá 36. pozici, Brno je 22. a Plzeň 42. Nejlépe se u nás žije na Šumavě.

Toto je seznam nejhorších měst v ČR:

  1.  Dolní Lutyně
  2.  Ostrava
  3.  Těšín
  4.  Havířov
  5.  Karviná
  6.  Frýdek-Místek
  7.  Třinec
  8.  Vendryně
  9.  Studénka
  10.  Valašské Meziříčí

Na podrobné výsledky se můžete podívat ZDE.

V Praze je blaze

Žebříček ukázal, ve kterém světovém městě se žije nejlépe. Jak se umístila Praha?

...s nápaditě vyvedeným ostrůvkem

Po totální rekonstrukci se byt s výhledem na Pražský hrad nadechl do 21. století

reklama

Článek je zařazen v: smog , znečištění , města , Polsko , Bangladéš , Indie , špína , úklid , Praha , Plzeň , Česká republika

reklama

Přečtěte si také