Obývací pokoj

15. ledna 2023 10:40

redakce Prima Living

Díky těmto 8 tipům bude gauč vaším nejoblíbenějším kusem nábytku. Detaily vytvoří z bytu domov

Pohovku má doma skoro každý. Je to jeden ze základních kusů nábytku a často také ten, na kterém trávíme čas nejraději. Udělejte si gauč opravdu útulným místem, které bude vybízet k lenošení. Každý si ho zasloužíme.

Nový rok sice znamená předsevzetí o hubnutí (většina z nich nikdy nesplněná), ale také potřebu změn. Díky pár jednoduchým nápadům můžete vylepšit svůj obývací pokoj a udělat z něj pohodlné místo pro dlouhé zimní večery.

Pořiďte si pléd

Je to honosnější verze deky, která navíc splňuje i dekorativní funkci. Pléd vám zahřeje nohy, když je zima, a jinak ho můžete nechat přehozený přes opěradlo. Vyberte ho buď ve výrazné barvě, jakou v obývacím pokoji ještě nemáte, abyste místnost oživili, anebo ho naopak slaďte s polštáři, aby nenuceně zapadl a dotvořil harmonickou atmosféru obývacího pokoje.

Nakupte polštáře

Polštáře jsou sázkou na jistotu. Můžete si nakoupit zbrusu nové nebo se podívejte po originálních povlacích. Zkuste koupit jeden výrazný polštář s konkrétním vzorem, žádná geometrie, ale třeba portrét nebo hejno ptáků či hromada květin. Ten pak doplňte střídmými jednobarevnými polštáři. Případně se pusťte do nákupů podle předem vybraného typu vzoru. Líbí se vám květiny nebo pruhy? Tak nakupte jen květinové nebo jen pruhované polštáře. Pohovka si tak získá pozornost a navíc bude mnohem útulnější. Skvělé je, že pokud to přece jen s nákupem polštářů přeženete, najdete pro ně vždycky místo někde jinde, třeba na křesle nebo v ložnici.

Udělejte si prostor pro čtení

Znáte fenomén coffee table books neboli knih pro konferenční stolky? Někdy nemáme chuť vytáhnout Vojnu a mír, pro tyhle případy tu jsou nenáročné dekorativní knihy, které pořídíte zejména v muzejních obchodech nebo v kvalitních knihkupectvích. Když se vám nic nechce a přitom nemáte chuť jen se povalovat, sáhněte po knížce na konferenčním stolku a prohlížejte si třeba reprodukce Picassových děl nebo fotografie zámků na Loiře. Určitě se vyplatí zainvestovat do pár velkoformátových obrazových knih, které zpříjemní líná odpoledne.

Svíčky nejsou jen pro báby

Pokud máte strach, že se proměníte ve svíčkovou bábu, když si nakoupíte pár vonných svící, bojíte se zbytečně. Svíčky dokážou podpořit pocit pohodlí, a to i když nejsou zapálené. Výběr je široký, množství vůní nepřeberné. Ale můžete si pořídit i obyčejné velké válcovité svíce, udělají stejnou službu.

Postavte vedle gauče lampu

Nemluvíme o klasické malé lampičce na čtení, ale o krásné stojací lampě, která pokoji propůjčí útulné tlumené světlo. Případně pořiďte vysokou lampu, a když budete chtít jen lenošit a ne si číst, obraťte ji tak, aby zářila do stěny. Útulná atmosféra zajištěna během vteřiny.

Koberec před gauč

Pokud nemáte celou plochu podlahy pokrytou kobercem, určitě si pořiďte koberec, který položíte před pohovku. Nebude vás studit do nohou podlaha a celému pokoji dodáte útulnější atmosféru. Malé koberce navíc nejsou drahé a dají se tak snáze obměňovat než ty velké. Jsou tak ideálním řešením zvláště pro ty, kteří ještě nebydlí ve svém a přitom se nechtějí spokojit jen s holou podlahou.

Obraz na stěnu

Prostor, kde se nachází gauč, zútulníte také tím, že zapojíte stěny. Ať už dáváte přednost jednomu velkému obrazu, nebo mnoha malým, určitě nenechte stěnu nad pohovkou prázdnou. Gauč tak lépe vynikne a pokoj jako celek také bude působit útulněji.

Květiny na stolek i vedle pohovky

Dokážete si představit byt, ve kterém nenajdete ani jedinou pokojovou květinu? Takových je jen málo a není divu. Některé rostliny v květináči nám doma pochytají skoro všechny škodliviny, jiné krásně kvetou a další rozjasní prostor a potěší naše oči uklidňující zelenou barvou.

Zdroj: Redakce Prima Living, autorský článek


Přečtěte si také