Trendy

14. července 2025 13:00

Lenka Valjentová

Kdy se vrátí léto? Čeká nás týden přeháněk a bouřek. A pozor na klíšťata!

Pracovní týden bude ve znamení zvětšené oblačnosti, srážek, bouřek a průměrných červencových teplot. Naděje na oteplení a slunečnější počasí je až o víkendu. A pozor na klíšťata, platí vysoké riziko napadení.

Počasí v České republice bude během pracovního týdne ovlivňovat mělká brázda nízkého tlaku vzduchu od západu. Dařit se bude četným přeháňkám a bouřkám. Podle týdenní předpovědi Českého hydrometeorologického ústavu (ČHMÚ) přes naše území přejde v úterý studená fronta. Za ní se k nám bude do pátku dostávat chladnější a vlhčí vzduch z Atlantiku. Slunečného a teplého počasí bychom se měli dočkat o víkendu.

VÝSTRAHA: Česko zasáhne pekelná výheň. Mapa ukazuje, kde vedra protnou bouřky

Počasí pracovního týdne

  • V úterý 15. 7. má být polojasno až oblačno, zejména severní a severovýchodní partie Čech dorazí přeháňky a bouřky. Ranní teploty klesnou na 18 až 14 °C. Nejvyšší teploty se během dne dostanou na 26 až 30 °C, na západě Čech jen na 24 °C.
  • Ve středu ráno nás čeká oblačná až zatažená obloha s teplotami mezi 17 a 13 °C. Během dne se na většině území objeví přeháňky nebo bouřky. Teploty se dostanou na 20 až 25 °C. Večer bude přeháněk a bouřek postupně ubývat.
  • Ve čtvrtek se probudíme do oblačného dne s teplotami mezi 14 a 10 °C. Na většině území se objeví občasný déšť, přeháňky, ojediněle i bouřka. Během dne se teploty dostanou jen na 17 až 22 °C, na jižní Moravě naměříme až 24 °C.
  • V pátek má být podle předpovědi přeháněk a bouřek už méně. Ráno naměříme 13 až 9 °C. Během dne převládne oblačno až polojasno. Nejvyšší teploty odpoledne vyšplhají na 20 až 24 °C, ojediněle při slunečném počasí až ke 26 °C.

Podívejte se na aktuální předpověď počasí:

Návrat léta o víkendu?

O víkendu by se k nám mělo začít vracet léto. Postupně se bude znovu oteplovat. V sobotu bude kolem kolem 24 °C, v neděli už 28 °C. Se začátkem nového týdne budou teploty přes den atakovat hranici až 33 °C, ale doprovodí je četnější srážky a místy bouřky. Podle numerických modelů se zdá, že týden od 21. do 27. července bude ve znamení pravého léta. Milovníci koupání v přírodě si mohou opět připravit plavky!

(Ne)bezpečné koupání

A když jsme u koupání: Vodní nádrže, zatopené lomy, rybníky a biotopy poskytují v létě příjemné osvěžení, nicméně je nutné sledovat kvalitu vody. Stav přírodních koupališť u nás pravidelně sledují krajské hygienické stanice. Přehled kvality vody najdete na webu Ministerstva zdravotnictví, podrobné informace o jednotlivých lokalitách na stránkách příslušných krajských hygienických stanic.

Inspirujte se: Polské Maledivy jsou hned dvoje, ale koupat se dá jen v jedněch

  • Aktuální informace sledujte na Koupací vody, kde se dozvíte, jestli je voda v nádrži, kam se chystáte vyrazit, bezpečná, nevhodná nebo je v ní zákaz koupání.
  • Zatím platí zákaz jen na několika málo místech (rybníky Ředkovec a Kachnička, vodní nádrže Sedlice a Pilská na Vysočině).

Platí vysoké riziko klíšťat

V plném proudu je sezona klíšťat. Vypovídá o tom denně aktualizovaný index jejich aktivity pro Českou republiku sestavovaný ve spolupráci Českého hydrometeorologického ústavu, Státního zdravotního ústavu (SZÚ) a za podpory ministerstva zdravotnictví.

Nenechte si ujít: Klíšťata v městském parku jsou nebezpečnější než v lese. Infikované je každé druhé!

Klíšťata útočí i ve městě

Aktuální mapa výskytu klíšťat ukazuje převážně stupeň 4. Jedná se o vysoké riziko napadení klíštětem v dané lokalitě mapy. Ačkoliv si většina lidí spojuje riziko s přírodou, zejména loukami a lesy, infikovaní parazité se hojně nachází ve městech. Konkrétně v parcích. Jak vyplynulo z loňského zjištění vědců, klíšťata v městských parcích jsou infikovaná více než ta v přírodě.

Jak se chránit před klíšťaty

Nejznámější český parazit může přenášet boreliózu a encefalitidu, a proto je nutné se před ním chránit.

„Používat repelent, nesedat a nelehat v porostech, nevstupovat do křovin a bylinné vegetace, zejména na okraji lesa, na okraji vodních toků a listnatého mlází. Večer a ráno prohlídka těla, případně odstranění klíšťat,“ jmenují odborníci preventivní opatření na informačním webu ČHMÚ

Zdroje: web a sociální sítě Českého hydrometeorologického ústavu (ČHMÚ); SZÚ; czmzcr.czmzd.gov.czinfo.chmi.cz; CNN Prima NEWS


Přečtěte si také