reklama

Udělejte si domácí repelent proti hmyzu z levandule, rýmovníku, hřebíčku či citrusových plodů

Lenka Valjentová
18. června 2020
Výlety, procházky přírodou, koupání, opalování, houbaření, zahradní párty, grilovačky, táboráky... při všech těchhle aktivitách na nás mohou zaútočit komáři, ovádi, mouchy, vosy, sršni, klíšťata a ostatní nepříjemný hmyz, kterého je v létě všude plno. Proto je dobré mít stále po ruce vlastní přírodní repelent, který si sami doma můžeme připravit například z rýmovníku, levandule, rozmarýnu, hřebíčku, citrusových plodů, šalvěje či libečku.
reklama

1. Repelent z rýmovníku

Ingredience

 1. 200 g lístků rýmovníku
 2. 1 l vroucí vody
 3. 3 lžičky jablečného octa

Příprava

Rýmovník zalijeme vroucí vodou, zakryjeme pokličkou a necháme vychladnout. Přidáme jablečnýnebo vinný ocet, promícháme a necháme ještě asi 90 minut rozležet. Scedíme a nalijeme do rozprašovače. Repelent uchováváme v lednici.

Prima tip: libeček, máta, šalvěj, bazalka

Místo rýmovníku můžeme použít lístky libečku, máty peprné, šalvěje lékařské nebo bazalky pravé, ale nekombinujeme je -na jeden repelentpoužijeme jenom jednu bylinu!!!

Použití

Rýmovníkový repelent aplikujeme po dvou až třech hodinách na odhalené části těla (vyhneme se očím) před pobytem vpřírodě, kde se vyskytují komáři, ovádi a další hmyz.

2. Repelent z kůry citrusových plodů

Ingredience

 1. 600 g citrusové kůry (limetky, pomeranče, citrony, grepy)
 2. 600 ml vody
 3. lékárenský líh nebo vodka (asi 500 ml)

Příprava

Citrusy – použít můžeme i jenom jeden druh – okrájíme, kůru odvážíme a zalijeme vodou a pomalu zahříváme, ale nesmí se začít vařit, na to si dáváme dobrý pozor. Prohříváme 60 až 80 minut. Necháme do druhého dne (nejméně 8 hodin) rozležet. Scedíme. Přidáme alkoholv poměru 1 : 1 a s množstvím citrusové tekutiny necháme ještě asi 12 hodin rozležet. Pak protřepeme a nalijeme do lahvičky s rozprašovačem.

Použití

Citrusový repelent se používá na postříkání těla i oblečení, opakujeme vždy po dvou hodinách. Je účinný hlavně proti vosám a komárům.

3. Repelentnívoda z citronové trávy

Ingredience

 1. 20 kapek esenciálního oleje citronová tráva (Citronela)
 2. 100 ml destilované nebo převařené vody

Příprava

Do rozprašovače nalijeme destilovanou nebo převařenou studenou vodu a nakapeme do ní esenciální olej. Dobře protřepeme.

Prima tip: éterické oleje

Jako efektivní repelent se používají také další éterické oleje, předevšímlevandulový, hřebíčkový, tymiánový, eukalyptový a mátový.

Použití

Repelentní voda nejúčinněji chrání před nálety komárů a vos, jeho vůně je pro ně odpuzující a dráždivá. Než vyrazíme do přírody, pečlivě se repelentní vodou včetně oblečení postříkáme. Rozprašovač nosíme ssebou a používáme podle potřeby.

4. Levandulový octový repelent

Ingredience

250 ml jablečného octa50 g sušených nebo 100 g čerstvých květů levandule50 ml růžové vody10 ml lékárenského lihu nebo vodky3 ml levandulového esenciálního oleje

Příprava

Do zavařovací sklenice nasypeme sušenou levanduli a zalijeme ji octem tak, aby byla zcela ponořená. Sklenici uzavřeme a necháme dva až tři týdny macerovat, každý druhý den protřepeme. Scedíme přes jemné sítko nebo kávový filtr. Přilijeme růžovou vodu, levandulový olej a vodku. Důkladně protřepeme a přelijeme do lahvičky s rozprašovačem.

Použití

Levandulový repelent funguje účinně zejména jako ochrana před klíšťaty. Když si naplánujeme procházku do přírody, nastříkáme si levandulovým octem celé tělo, hlavně nohy a ruce. Opakujeme po dvou hodinách.

5. Rozmarýnový olejový repelent

Ingredience

 1. 40 ml mandlového oleje
 2. 50 kapek rozmarýnového nebo tymiánového esenciálního oleje
 3. asi 400 ml destilované vody

Příprava

Smícháme oleje s destilovanou (nebo studenou převařenou) vodou, protřepeme a necháme 24–32 hodin v chladu. Přelijeme do malé lahvičky s rozprašovačem.

Použití

Rozmarýnový repelent je nejen účinným ochráncem před veškerým létajícím hmyzem, ale dá se použít i jako první pomoc na štípance.

6. Hřebíčkový olejový repelent

Ingredience

 1. limetky a citrony
 2. 25–30 hřebíčků
 3. asi 1,5 l slunečnicového oleje

Příprava

Do dvoulitrové zavařovací sklenice napěchujeme nakrájené citrusy a nahrubo podrcené hřebíčky. Zalijeme horkým olejem, všechno ovoce musí být pod hladinou. Uzavřeme. Sklenici uložíme na chladné a tmavé místo, necháme rozležet zhruba měsíc. Potom scedíme.

Použití

Výhoda olejového odpuzovače hmyzu proti lihovému je, že vydrží na těle déle. Repelentem potíráme na těle místa, kde pulzuje krev; ochrání nás před hmyzem asi tři hodiny.

7. Rychlý repelent

Ingredience

 1. 150 ml vodky
 2. 15 kapek esenciálního oleje Eukalyptus
 3. 30 kapek esenciálního oleje Geranium(Pelargonie)
 4. 30 kapek esenciálního oleje Máta peprná
 5. 2 lžíce vinného octa

Příprava

Vodku a esenciální oleje nakapeme do lahvičky s rozprašovačem a dobře obsah protřepeme. Poté přilijeme ocet a opět vše dobře protřepeme.

Použití

Repelent dobře účinkuje proti komárům, muškám i vosám, aplikujeme jednou za 2 hodiny od hlavy až k patě. Před klíšťaty chrání zhruba jednu hodinu.

Mohlo by vás ještě zajímat:

Sílejte článek
Zobrazit komentáře ke článku
reklama