Užitková zahrada

20. prosince 2018 11:31

Tereza Javorová

Rozkvetlá zahrada v tuhé zimě? Klidně, tyto otužilé keře to zvládnou!

Myslíte, že v prosinci a lednu na zahradě prostě NIC nekvete? Omyl! Existují opravdoví otužilci, kteří dokážou rozkvést, i když je kolem zima a mráz.

Samozřejmě, když se zblázní počasí a na přelomu roku je skoro 15 nad nulou, rozkvete leccos. Ale i když je zima prostě sama sebou, sněží a mrzne, můžete se na zahradě kochat květy. Nevěříte? Skutečně existují rostliny a dřeviny, které se nezaleknou ani zimy z Ladových obrázků.

Nejčastěji to budou keře, které zvládnou kvést od prosince do února. Je to skoro jako zázrak, když je venku pusto a tma, a přesto se najednou objeví na větvích drobné květy. Nehledejte v nich ale posly jara, tyto odrůdy jsou prostě takové. Kvetou v zimě.

Jestli jste někdy zavítali například do pražské zoo ve vánočním čase, můžete si všimnout kvetoucích keřů, které adventní čas a zimní počasí nerozhází. Můžete je mít na své zahrádce i vy!

Jasmín nahokvětý

Už v prosinci kvete například jasmín nahokvětý. Vydrží kvést až do dubna, tedy opravdu celou zimu a kus jara. Poznáte ho podle záplavy žlutých květů, kterými malinko připomíná zlatý déšť. Téměř třícentimetrové květy, které se začínají objevovat kolem Vánoc, jsou odolné a nepoškodí je ani několikastupňový mráz.

Slivoň chloupkatá

Od prosince do jara kvete také slivoň chloupkatá. Má voňavé růžovo-bílé květy a s mrazem hraje takovou hru. Když udeří, květy sice spálí, ale jakmile se oteplí, vyraší květy nové. Slivoň chloupkatá tvoří větvě těsně nad zemí, takže se podobá spíše keři, i když jde o malý druh stromu.

Vilín

V lednu a únoru kvetou vilíny. Jejich květy mají barvu od světle žluté přes oranžovou až po purpurově červenou. V silném mrazu se jakoby schoulí do klubíčka, po mírném oteplení se zase rozvinou.

Zimolez nejvonnější

Vysadit si můžete také dalšího otužilce mezi keři s příznačným názvem: zimolez nejvonnější. Tenhle krasavec kvete bílými, nažloutlými nebo růžovými květy od ledna až do jara. V zimě je úplně bez listí, na jaře opět obroste. Potřebuje vlhko, stačí mu běžná zahradní zemina a slunné stanoviště.

Kalina vonná

Když je mírná zima, klidně vám rozkvete i kalina vonná. Není sice superodolná, takže při velkých mrazech si nechá květy až na začátek jara. Ale když je tepleji, rozkvete vám klidně už v polovině ledna.

(AZ)

Sdílejte článek

Přečtěte si také