Užitková zahrada

7. října 2017 06:00

Tereza Javorová

GALERIE: Ven by psa nevyhnal? Zařiďte si zimní zahradu, která se stane vaším zeleným rájem během pochmurných dní

Co dělat, když léto je už za námi, ale nechcete čekat na venkovní posezení až do příštího roku? Můžete mít terasu i v zimě a zařídit si ji podle vlastních přestav. Vytvořte si úžasnou zimní zahradu, která se stane vaším malým zeleným rájem během chladných dní.

Stýská se vám po vlahých večerech plných romantiky, večírků, grilování a posedávání u ranního kafe na vaší zahrádce či terase? Rádi byste si užívali mnoho podobných aktivit po celý rok, ale počasí vám to ne a ne dopřát? Svých oblíbených činností se nemusíte vzdár. Stačí je přesunou na zimní zahradu! Sní se budete moc za tepla domácího krbu kochat krásou vaší zahrady i vzimních večerech nebo dešťových přeháňkách.

Prostor pro rodinu, sport i relaxaci

Zimní zahrada dokonce nemusí až tak nákladná záležitost, ale samozřejmě záleží na její velikosti a výbavě. Můžete ji totiž využít naprosto kčemukoli, takže se nemusíte bát, že by znamenala zbytečnou investici. Tento prosklený prostor můžete využít jak krelaxaci – čtení, studiu, ranní kávě, koupele ve vířivce nebo pohodlného lenošení na sedačce, tak i kzábavě. Od grilování, rodinných sešlostí, přes společenské hry až po romantickou večeři pod hvězdami za mrazivého počasí. Pokud rádi pořádáte večírky, i vtomto případě nebudete litovat. Zimní zahrada vám poskytne ktéto události skvělou atmosféru.

Nejdůležitější je dostatek zeleně. Foto: pinterest.com/libbyhinson

Dokonce i pro sportovní aktivity se zimní zahrada může stát vaším rájem. Pokud jste například milovníky jógy, jistě více oceníte výhled do zahrady, nežli stěny vašeho bytu. Jste tanečnice pole dance? Představte si mít tyč uprostřed této celoroční „zahrádky,“ kde se skutečně nebudete cítit stísněná. Zimní zahradu můžete využít pronoho dalších aktivit, ať už je to například stolní tenis, posilování nebo třeba jen hraní karet u stolku s vašimi blízkými nebo nerušené čtení dlouho odložených knih.

Zimní zahradu si můžete vytvořit i u vás na balkoně. Foto: pinterest.com/hannaimran

Prosklená terasa představuje propojení mezi zahradou a vaším bytem, tak proč si neudělat malou domácí džungli? Pokud jste si vždy přáli ozdobit domov květinami smohutnými květináči, ale bránil vám vtom právě prostor, na zimní zahradu se už určitě vejdou.

Praktické tipy, jak na zimní zahradu

Předtím než se necháte unést svými nápady, nesmíte zapomenout na pár praktických věcí, na které je důležité myslet. Například orientace na světovou stranu. Pokud zimní zahradu umístíte na sever, stane se z ní spíše chladné a tmavé místo, ale na jižní straně se naopak budete potýkat spřímým sluncem. Proto je nejvýhodnější zimní zahradu postavit spíše na jihovýchod či jihozápad.

Zimní zahrada by měla především vypadat, jako kdyby kvašemu domu patřila odjakživa. Příjemná zimní zahrada by měla mít minimálně 15m2 a alespoň tři metry do hloubky, aby byla prostorná, ale zároveň útulná.

Nemáte dlouhá francouzská okna? Střešní okna poslouží stejně. Foto: pinterest.com/archilovers

Hlavní konstrukce se dělá nejčastěji zocele, hliníku a plastu. Více ojedinělé je dřevo, které se může sice jevit jako více estetické, ale jeho odolnost vůči povětrnostním vlivům je podstatně nižší.

Co se týče vytápění zimní zahrady, nepřistupujeme kní jako k obyčejné místnosti, obvykle v ní přitápíme jen vopravdu chladných dnech. Také platí, že čím více bude místnost zaizolována, tím více můžeme vzimě radovat z tepla, jenže vlétě by nás čekal opačný problém. Proto je lepší zvolit zlatý střed a nebudete si muset dělat velkou starost jak snadměrným vytápěním, tak sodvětráváním.

Útulné posezení pro příjemně strávené chvíle. Foto: pinterest.com/gravityhome

(bb)

Další články:


Přečtěte si také