Pokojové květiny

7. ledna 2024 09:20

redakce Prima Living

Pokojové rostliny v zimě. Stručný manuál, jak je správně pěstovat, aby se dočkaly jara

Zima je pro většinu pokojových rostlin obdobím, kdy přestávají růst a odpočívají. Víte, jak se ke květinám chovat, aby se v pořádku dočkaly jara? Máme pro vás několik tipů, jak se o pokojové rostliny v zimních měsících postarat.

V zimě se za naše okna dostává méně světla i slunečního záření, květinám většinou nesvědčí ani přetopené místnosti a suchý vzduch. Možná vám některé rostliny začínají právě teď dávat najevo, že nejsou zcela ve formě. Objevujete u nich nepěkné protáhlé výhony, žloutnoucí či opadávající listy nebo jiné známky toho, že něco není v pořádku. Co s tím?

NENECHTE SI UJÍT: Proč mít doma kytky? Jsou krásné, čistí vzduch a můžeme s nimi i mluvit

Omezte zálivku

Pokud pokojové rostliny zrovna nekvetou jako třeba fialky nebo azalky, omezte jim přísun vody. Obecně platí, že přemírou vody uškodíte květinám daleko více, než když občas na zálivku zapomenete. Většímu chladu a menším dávkám světla v místnosti odpovídá méně vody při zálivce. Nebojte se zálivku omezit i v případě, kdy květinám vadnou a opadávají listy. Může se jednat právě o signál, že se květina chystá k zimnímu klidu, případně jde o projev stárnutí rostliny.

  • V přetopených místnostech zalévejte sice častěji, ale v menších dávkách, dbejte na to, aby voda nezůstávala stát v miskách.

Stop hnojivu

S horšími světelnými a tepelnými podmínkami omezujte i přihnojování rostlin. Rostliny přestávejte postupně vyživovat už během září. V období vegetačního klidu nehnojte vůbec.

Od topení dál

Nenechávejte květiny přímo u kamen nebo radiátoru. V létě možná stály na okenním parapetu, s počátkem topné sezóny ale může sálající teplo z radiátoru pod oknem rostlinám uškodit. Nejenže teplota přesahuje pro květiny vzimě ideálních 15 až 22 °C, ale navíc zemina v květináčích velice rychle vysychá.

  • Pokud to půjde, nechte květiny na světlém místě u okna, ale pokuste se je od přílivu tepla odizolovat třeba tak, že parapet rozšíříte kusem pevné lepenky z krabice.

Rosíte?

V místnostech s ústředním topením dochází k poklesu vlhkosti vzduchu až na 30 procent. Suchý a teplý vzduch rostlinám nesvědčí, v zimním období bychom se tedy měli zaměřit i na zvýšení vlhkosti. Květiny můžeme rosit odraženou vodou z rozprašovače, daleko účinnější jsou ale pokojové fontánky nebo misky s vodou a roštem, na který květiny umístíme.

INSPIRUJTE SE: Proč hnědnou listy pokojových rostlin a jak je můžeme zachránit

Pozor na průvan a škůdce

Nezapomeňte květiny chránit při větrání místnosti. Průvan narušuje mikroklima kolem nich, v proudu chladného vzduchu se navíc mohou nachladit. Před větráním květiny raději přeneste ven z místnosti. V zimním období jsou rostliny daleko ohroženější různými chorobami a škůdci. Květiny proto pravidelně prohlížejte, kontrolujte i spodní stranu listů a stonky.

  • Při objevení škůdců okamžitě zasáhněte, zpočátku totiž postačí, když je mechanicky odstraníte, případně je z rostliny osprchujete nebo zlikvidujete napadenou část rostliny.

Dopřejte jim světlo

Občas květiny (ty, které zrovna nekvetou) pootočte kolem vlastní osy, aby rostly rovnoměrně a nezačaly se ve zhoršených světelných podmínkách vytahovat na jednu stranu za světlem.

Květy a ovoce nejdou k sobě

Pokud se chcete co nejdéle těšit z květů bramboříku nebo vánočního kaktusu, nenechávejte v jejich blízkosti mísu s ovocem. Látky, které vznikají při dozrávání plodů, totiž zároveň urychlují odkvétání rostlin.

Zdroj: Příjemný život s květinami (J. Brookes), Květiny moje záliba (M.Martišová a kol.)


Přečtěte si také