Zahrada

9. prosince 2014 04:43

Markéta Zídková

Aloe je skvělá pokojovka. Ale jídlo s ní berte s rezervou

Všichni známe aloe vera. Existuje však mnoho dalších druhů, které jsou k pěstování u nás doma mnohem vhodnější.

Na aloe vera narazíte dnes v koupelně i v kuchyni: najdete ji v krému, jogurtu i v nápojích. Je to díky léčivým látkám obsaženým v pletivech této rostliny (polysacharid acemanan a glykosid barbaloin). Tyto látky neobsahuje jen aloe vera, ale ve větší či menší míře i ostatní druhy aloí. Jak ale podotýká Tomáš Procházka z botanické zahrady Přírodovědecké fakulty UK, aloe mají blahodárné účinky především na zevní povrchová poranění. "To, jak se dnes přidává aloe do všeho, i do pití, bych bral přinejmenším s rezervou," řekl v pořadu Receptář prima nápadů.

Nás však dnes aloe zajímá hlavně jako krásná pokojová rostlina. Aloe vera dorůstá do značných rozměrů, takže si ji do obýváku asi nepořídíte. Mnohem vhodnější jsou menší druhy, jako je aloe parvula, aloe haworthioides, aloe albiflora či aloe juvenna.

Podívejte se na video, kde vám tyto rostliny představíme a poradíme vám, jak je pěstovat.

Podobné užitečné rady najdete v pořadu Receptář prima nápadů vždy v neděli po obědě na Primě. Pokud jej nestihnete, tak pak v archivu u nás na webu na Prima PLAY.

Baví vás pěstování rostlin? Inspirujte se v naší Encyklopedii.

(mar)

Mohlo by vás zajímat:

Vyrobili jste si letos vlastní adventní dekoraci? Nazdobili stromeček, okno? Pak to vyfoťte a pošlete do naší soutěže a můžete vyhrát pěknou cenu. Více zde:


Přečtěte si také