Webové stránky skupiny Prima používají cookies k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti. Používáním tohoto webu souhlasíte s užitím cookies v rámci webů skupiny Prima. Více informací
Souhlasím
návrat zpět

Vyhledávání

Co hledáte?
Smazat
Reklama

Aloe je skvělá pokojovka. Ale jídlo s ní berte s rezervou

Všichni známe aloe vera. Existuje však mnoho dalších druhů, které jsou k pěstování u nás doma mnohem vhodnější.
Vydáno: 09.12.2014
Aloe albiflora
Autor: Popperipopp/Wikimedia Commons; CC-A-3.0 Aloe albiflora
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama

Na aloe vera narazíte dnes v koupelně i v kuchyni: najdete ji v krému, jogurtu i v nápojích. Je to díky léčivým látkám obsaženým v pletivech této rostliny (polysacharid acemanan a glykosid barbaloin). Tyto látky neobsahuje jen aloe vera, ale ve větší či menší míře i ostatní druhy aloí. Jak ale podotýká Tomáš Procházka z botanické zahrady Přírodovědecké fakulty UK, aloe mají blahodárné účinky především na zevní povrchová poranění. "To, jak se dnes přidává aloe do všeho, i do pití, bych bral přinejmenším s rezervou," řekl v pořadu Receptář prima nápadů.

Nás však dnes aloe zajímá hlavně jako krásná pokojová rostlina. Aloe vera dorůstá do značných rozměrů, takže si ji do obýváku asi nepořídíte. Mnohem vhodnější jsou menší druhy, jako je aloe parvula, aloe haworthioides, aloe albiflora či aloe juvenna.

Podívejte se na video, kde vám tyto rostliny představíme a poradíme vám, jak je pěstovat.

Zajimavé druhy aloe
Zajimavé druhy aloe

Podobné užitečné rady najdete v pořadu Receptář prima nápadů vždy v neděli po obědě na Primě. Pokud jej nestihnete, tak pak v archivu u nás na webu na Prima PLAY.

Baví vás pěstování rostlin? Inspirujte se v naší Encyklopedii.

(mar)

Mohlo by vás zajímat:

Vyrobili jste si letos vlastní adventní dekoraci? Nazdobili stromeček, okno? Pak to vyfoťte a pošlete do naší soutěže a můžete vyhrát pěknou cenu. Více zde:


Masožravé rostliny obvykle rostou na místech, kde je půda velmi chudá na živiny (na fotu Mucholapka podivná - Dionaea muscipula)

Budete jim lapat mouchy? Jak na masožravky v bytě

Amarylis dokáže paralyzovat nervovou soustavu

Nebezpečné pokojovky: Jsou jedovaté a stejně je máte doma

Minibyt v Paříži

Dovedete si představit byt o 8 m²? V Paříži si ho můžete pronajmout

Článek je zařazen v:
Speciály:
Reklama