návrat zpět

Vyhledávání

Co hledáte?
Smazat

Pekanové ořechy sklidíte i v Česku. Jak pěstovat ořechovec pekanový?

Simona Sedláčková , Vydáno: 12.03.2021
Ořechovec pekanový
Autor: iStock Ořechovec pekanový
Pekanové ořechy patří mezi nejchutnější skořápkové plody a mají pro nás chuť exotiky, ale můžete je pěstovat i na své vlastní zahradě. Některé odrůdy jsou odolné mrazu až do –28 °C, jen si pro ořechovec pekanový, jak se strom správně jmenuje, musíte připravit poměrně hodně místa a dopřát mu vydatnou zálivku.

reklama

Ořechovec pekanový (Carya illinoinensis)

Mohutný a dlouhověký listnatý strom blízce příbuzný s naším vlašským ořešákem, který plodí oblíbené pekanové ořechy, pochází ze Severní Ameriky. Ve své domovině dorůstá do výšky až 50 m a koruna zabere prostor až 20 m. Je to také strom velmi dlouhověký, jsou známé exempláře až 300 let staré.

Do pěstování ořechovce pekanového se můžete pustit i u nás, jen musíte počítat s jeho náročností na prostor, a také s tím, že první pekanové ořechy začíná strom plodit i za 20 let po vysazení. Není to tedy dřevina, od které můžete očekávat okamžitý užitek. V našich krajích je to spíše pěstitelská zajímavost, která vás může po letech překvapit chutnou úrodou.

Alej mohutných ořechovců pekanových
Autor: iStock Alej mohutných ořechovců pekanových

Kam a jak vysadit ořechovec pekanový

Ořechovec vysaďte do prostorné zahrady nebo sadu, nejlépe co nejdál od domu a jiných stromů, protože ořechovec má velmi rozsáhlý kořenový systém a potřebuje pro sebe prostor minimálně 20 m. Vhodná je pro něj hluboká, jílovitá a mokrá půda a místo na plném slunci. Prostokořennou sazenici vysazujte během měsíce března, mladé stromky v květináči můžete vysazovat po celou sezonu od jara do podzimu.

Nasazené plody ořechovce
Autor: iStock Nasazené plody ořechovce

Nezapomeňte strom vysadit ihned, jakmile jej přivezete na zahradu, protože jeho kořeny jsou velmi citlivé na zaschnutí a potřebují hodně vlhkosti. Pokud ho nemůžete vysadit ihned, vložte strom do nádoby s vodou. I strom v květináči musíte do doby výsadby pečlivě zalévat.

Pro výsadbu ořechovce vykopejte jámu stejně hlubokou, jako je hlavní, kůlovitý kořen. Dbejte na to, aby se hlavní kořen neohnul. Po vysazení strom důkladně zalijte a hlínu kolem kmenu příliš neudusávejte.

Čerstvě vysazenému ořechovci můžete zastřihnout i třetinu koruny, aby se strom soustředil hlavně na růst kořenů, které jsou momentálně nejdůležitější.

V prvních třech letech od výsadby chraňte kmen ořechovce před sluncem. Můžete ho natřít bílou barvou nebo obalit perforovanou umělohmotnou trubkou, kterou seženete v hobbymarketech.

Kolem kmene stromku vytvořte závlahovou mísu a prostor udržujte bez travnatého porostu. Můžete sem přisypat mulč z kůry nebo v prostoru pod stromkem pěstujte nenáročné letničky.

Ořechovec pekanový na podzim
Autor: iStock Ořechovec pekanový na podzim

Pekanové ořechy

Trpěliví pěstitelé se časem dočkají i první sklizně pekanových ořechů, které jsou bohatým zdrojem omega-3 mastných kyselin, esenciálních olejů a bílkovin. Obsahují také velké množství vitaminů a minerálů. Ořechy jsou vynikající pro přímou spotřebu, ale hodí se i na pečení koláčů, dortů, sušenek nebo vánočního cukroví.

Pekanové ořechy na koláči
Autor: iStock Pekanové ořechy na koláči

Na zahradě můžete pěstovat i vlašské ořešáky nebo ořech černý, které plodí ořechy mnohem dříve po výsadbě, ale také to není hned. Nejdříve za 7 let.

VLAŠSKÉ OŘECHY: Jak pěstovat, sklízet i skladovat nejlepší potravu pro mozek

Vlašské ořechy jsou nejlepší potrava pro mozek. Jak je sklidit a uchovat na zimu

Ořešák černý

Ořešák černý neboli americký: Z jeho skořápek vyrobíte krásné šperky

reklama

Článek je zařazen v: ořechovec , pekanový , pekan , ořech , strom , Carya illinoinensis , listnatý

reklama

Přečtěte si také