návrat zpět

Vyhledávání

Co hledáte?
Smazat

Čínské datle plodí cicimek čínský. Jak keř nebo strom pěstovat u nás?

Simona Sedláčková , Vydáno: 10.10.2021
Cicimek čínský (Ziziphus jujuba)
Autor: iStock Cicimek čínský (Ziziphus jujuba)
Znáte čínské datle? Snadno je seženete i na našem trhu se sušeným ovocem, ale pokud máte dost zahradnických zkušeností a bydlíte v teplejších oblastech jižní Moravy nebo v Polabí, můžete se o jejich pěstování sami pokusit. My ostatní se musíme smířit s cicimkem jenom jako s přenosnou rostlinou, na které sladké plody nejspíš nestihnou uzrát. Ale pokusit se o to můžeme!

reklama

Cicimky patří mezi exotické stromy nebo keře, rozšířené V Americe a Asii, několik druhů patří i do Afriky. V Evropě je domácí jen jediný z nich, cicimek dvojtrnný, ale jako ovocná dřevina se zde pěstuje i cicimek čínský.

Cicimek čínský (Ziziphus jujuba)
Autor: iStock Cicimek čínský (Ziziphus jujuba)

Cicimek čínský (Ziziphus jujuba)

Ačkoliv plody cicimku, tzv. čínské datle, zná u nás jen málo lidí, v Číně patří mezi nejpěstovanější ovoce. Jako sušené ovoce je však najdete i na našem trhu a určitě byste je měli ochutnat, protože jsou velmi dobré. Plody cicimku, velké asi 3–4 cm, dozrávají většinou koncem září až v říjnu a po dozrání se jejich slupka mění ze zelené na hnědou. Uvnitř plodu je krémově bílá dužina sladkokyselé chuti a jedna velká pecka. Z vyzrálých plodů se mohou připravovat džemy i kompoty, plody se nakládají do octa i do soli nebo se konzumují čerstvé. Nejznámější a možná i nejchutnější však bývají plody sušené, podobně jako u nás mnohem rozšířenější datle.

Zdravé plody cicimku

Plody cicimku mají vysoký obsah cukru, železa, jodu i kobaltu a v čerstvém stavu i vitaminu C. Využívají se dokonce i v asijském lidovém léčitelství při špatném trávení, vysokém krevním tlaku nebo na detoxikaci organismu.

Cicimek čínský (Ziziphus jujuba)
Autor: iStock Cicimek čínský (Ziziphus jujuba)

Listy jako náhrada morušovníku

Listy se v Asii využívají jako krmivo pro domácí zvířata, a dokonce se mohou využívat jako náhrada listů morušovníku bílého při chování bource morušového.

Morušovník bílý (Morus alba)

Plody morušovníku bílého zatočí s chudokrevností a zlepší spánek.

Morušovník (Morus)

Exotické morušovníky lze pěstovat i v Česku. Mají chutné plody a vděčíme jim za hedvábí

Cicimek jako trnitý strom či keř

Cicimek čínský dorůstá ve své domovině do výšky asi 5–8 m. Roste většinou ve tvaru stromu, někdy i keře. Má hnědou kůru a nejprve rovné větve, později uzlovité a neuspořádané. Větve vyrůstají ve dvou druzích. Jedny běžné, a druhé, označující se jako letní výhony, raší vždy na jaře společně s listy, a na podzim zase opadávají. Jedná se vlastně o palisty, které jsou přetvořené v opadavé krátké větvičky či spíše trny.

Cicimek čínský (Ziziphus jujuba)
Autor: iStock Cicimek čínský (Ziziphus jujuba)

Jak pěstovat cicimek v našich podmínkách

Cicimek patří mezi dřeviny nenáročné na půdu. Ve své domovině se pěstuje na kamenitých stanovištích s málo výživnou, propustnou půdou. Vyžaduje však velké množství slunce. Nevadí mu ani nedostatek vláhy, tu však potřebuje pro správný vývoj plodů.

Na přelití je však cicimek velmi choulostivý, zvláště pokud ho u nás pěstujete jako přenosnou rostlinu. Běžně pěstované druhy jsou mrazuvzdorné do –20 °C, některé kultivary však až do –27 °C.

Nepleťte si Cicipus jujuba s jojobou!

Latinské označení cicimku Cicipus jujuba svádí k záměně s úplně jinou rostlinou, s jojobou. Na první pohled podobné jsou si dokonce i jejich plody, ale jedná se o úplně jinou dřevinu.

Jojoba (Simmondsia chinensis) je stálezelený keř, z jehož semen se lisuje známý olej, využívaný především v kosmetice.

Jojoba (Simmondsia chinensis)
Autor: iStock Jojoba (Simmondsia chinensis)

Zdroj: Wikipedie, Naše zahrada

reklama

Článek je zařazen v: Cicimek čínský (Ziziphus jujuba) , Jojoba (Simmondsia chinensis) , sušené plody , balkón

reklama

Přečtěte si také