Čínské datle plodí cicimek čínský. Jak keř nebo strom pěstovat u nás?
Znáte čínské datle? Snadno je seženete i na našem trhu se sušeným ovocem, ale pokud máte dost zahradnických zkušeností a bydlíte v teplejších oblastech jižní Moravy nebo v Polabí, můžete se o jejich pěstování sami pokusit. My ostatní se musíme smířit s cicimkem jenom jako s přenosnou rostlinou, na které sladké plody nejspíš nestihnou uzrát. Ale pokusit se o to můžeme!
Cicimky patří mezi exotické stromy nebo keře, rozšířené VAmerice a Asii, několik druhů patří i do Afriky. VEvropě je domácí jen jediný znich, cicimek dvojtrnný, ale jako ovocná dřevina se zde pěstuje i cicimek čínský.
Cicimek čínský (Ziziphus jujuba) 1 Zdroj: iStock
Cicimek čínský (Ziziphus jujuba)
Ačkoliv plody cicimku, tzv. čínské datle, zná u nás jen málo lidí, vČíně patří mezi nejpěstovanější ovoce. Jako sušené ovoce je však najdete i na našem trhu a určitě byste je měli ochutnat, protože jsou velmi dobré. Plody cicimku, velké asi 3–4 cm, dozrávají většinou koncem září až vříjnu a po dozrání se jejich slupka mění ze zelené na hnědou. Uvnitř plodu je krémově bílá dužina sladkokyselé chuti a jedna velká pecka. Zvyzrálých plodů se mohou připravovat džemy i kompoty, plody se nakládajído octa i do soli nebo se konzumují čerstvé. Nejznámější a možná i nejchutnější však bývají plody sušené, podobně jako u nás mnohem rozšířenější datle.
Zdravé plody cicimku
Plody cicimku mají vysoký obsah cukru, železa, jodu i kobaltu a včerstvém stavu i vitaminu C. Využívají se dokonce i vasijském lidovém léčitelství při špatném trávení, vysokém krevním tlaku nebo na detoxikaci organismu.
Cicimek čínský (Ziziphus jujuba) 4 Zdroj: iStock
Listy jako náhrada morušovníku
Listy se vAsii využívají jako krmivo pro domácí zvířata, a dokonce se mohou využívat jako náhrada listů morušovníku bíléhopři chování bource morušového.
Cicimek jako trnitý strom či keř
Cicimek čínský dorůstá ve své domovině do výšky asi 5–8 m. Roste většinou ve tvaru stromu, někdy i keře. Má hnědou kůru a nejprve rovné větve, později uzlovité a neuspořádané. Větve vyrůstají ve dvou druzích. Jedny běžné, a druhé, označující se jako letní výhony, raší vždy na jaře společně slisty, a na podzim zase opadávají. Jedná se vlastně o palisty, které jsou přetvořené vopadavé krátké větvičky či spíše trny.
Cicimek čínský (Ziziphus jujuba) 5 Zdroj: iStock
Jak pěstovat cicimek vnašich podmínkách
Cicimek patří mezi dřeviny nenáročné na půdu. Ve své domovině se pěstuje na kamenitých stanovištích smálo výživnou, propustnou půdou. Vyžaduje však velké množství slunce. Nevadí mu ani nedostatek vláhy, tu však potřebuje pro správný vývoj plodů.
Na přelití je však cicimek velmi choulostivý, zvláště pokud ho u nás pěstujete jako přenosnou rostlinu. Běžně pěstované druhy jsou mrazuvzdorné do –20 °C, některé kultivary však až do –27 °C.
Nepleťte si Cicipus jujuba sjojobou!
Latinské označení cicimku Cicipus jujuba svádí kzáměně súplně jinou rostlinou, sjojobou. Na první pohled podobné jsou si dokonce i jejich plody, ale jedná se o úplně jinou dřevinu.
Jojoba (Simmondsia chinensis) je stálezelený keř, zjehož semen se lisuje známý olej, využívaný především vkosmetice.
Cicimek čínský (Ziziphus jujuba) 6 Zdroj: iStock
Zdroj: Wikipedie, Naše zahrada