Plody morušovníku bílého zatočí s chudokrevností a zlepší spánek.

Morušovník bílý zná většina lidí pouze ve spojitosti s hedvábím. Listy tohoto stromu konzumují housenky bource morušového, z jejichž zámotků, kokonů, se odpradávna vyrábí přírodní hedvábí. Na druhou stranu plody, které morušovník bílý plodí, mají skvělé účinky na naše zdraví. Podle čínské medicíny léčí únavu, upravují chudokrevnost a zlepšují spánek. A vypěstovat si je můžete i na vlastní zahradě.

Morušovník bílý (Morus alba)

Středně vysoký strom dorůstající do výšky 10–15 m pochází zČíny, ale odpradávna sepěstujei vEvropě, především voblasti kolem Středozemního moře. Ani vteplejších částech střední Evropy nebyl ničím výjimečnýmjiž před mnoha staletími. A spostupným oteplováním klimatu je jeho pěstování vnašich zeměpisných šířkách stále jednodušší. Přesto se doporučují především do oblastí sprůměrnou roční teplotou vyšší než 8 °C.

Jak pěstovat morušovník bílý

Morušovník bílý je o něco otužilejší než morušovník černý (ten má ale zase chutnější plody), přesto bude potřebovatslunečné stanovištěsdobře propustnou a výhřevnou půdou. Stín či polostín a přemokřenou půdu morušovníky nesnášejí.

Pozor dejte na umístění morušovníku vzhledem kostatním dřevinám na zahradě. Morušovníkům vadí jakékoliv kořeny dřevin, které by zasahovaly do jejich kořenového systému. Proto je vždy vysazujte nejméně 5–6 m od nejbližšího stromu či keře.

Výsadba morušovníku bílého

Pokud morušovník koupíte předpěstovaný v nádobě, můžete ho vysazovat po celý rok. Častěji ale bývají morušovníkyvnabídce jako prostokořenné, a ty se vysazují pouze na od podzimu do jara, vbezmrazém období.

Prostokořenný stromek vložte před výsadbou na několik hodin do kýblu svodou. Rýčem na pozemku vyryjte dostatečně hlubokou jámu, na dno přidejte vrstvu kompostu a řádně ho prolijte vodou. Do jámy zatlučte opěrný kůl. Pak vložte stromek, zasypte zeminou a opět prolijte vodou.

Jak na řez moruše

Moruše všeobecně řez vůbec nepotřebují. Pouze ihned po výsadbě proveďte střechovité zakrácení výhonů, později můžete vždy v předjaříprovádět občasné prosvětlení korunky, ale není to nutné. Starší stromy již nevyžadují řez žádný.

Moruše si na jaře dávají na čas

Moruše patří knejpozději rašícím stromům, proto se nelekejte, až bude na jaře celá zahrada vplném rozpuku a moruše budou stále spát zimním spánkem. Moruše začínají rašit až vpolovině května a do konce května stále nemusí mít listy. Morušovníky vykvétají během května až června, jsou to nenápadné zelené jehnědy.

Vyberte si tu nejlepší odrůdu morušovníku bílého:

  • Morušovník bílý, strom či keř ‚King of White: Odolná odrůda morušovníku bílého, vhodná i pro chladnější oblasti. Plodí již vmladém věku a plody jsou až 10 cm dlouhé, medově sladké chuti. Výška stromu bývá asi 15 m. Větve této odrůdy jsou lehce převislé a řezem se mohou tvarovat i do tvaru keře.
  • Morušovník bílý, převislý Pendula: Menší, samosprašný strom, který se pěstuje vpřevislém tvaru. Díky roubování je jeho výška omezená, a proto se dobře hodí i do menších zahrad. Ale i tak potřebuje dodržet odstup od ostatních dřevin, jako ostatní typy morušovníků. Plody jsou menší, asi 4 cm, ale chuťově výborné, sladké.

Výsev semen morušovníku

Na internetu najdete i nabídku semen morušovníku. Pěstování stromu ze semen je samozřejmě zdlouhavé a vyžaduje velkou trpělivost. Na druhou stranu cena vzrostlých morušovníků bývá poměrně vysoká, tak proč nezkusit výsev mnohem levnějších semen.

Semena morušovníků musí nejprve projí tzv. stratifikací. Vysévají se vdubnu, proto již na začátku února vložte semena do chladničky.

Vdubnu semena vysejte buď přímo na stanoviště venku, nebo do květináče, ale pouze na povrch výsevního substrátu. Semena klíčí 4–6 týdnů.

Plody morušovníku bílého a jejich účinky na zdraví

Většinou se uvádí, že celá rostlina morušovníku obsahuje toxické látky a jedovaté jsou všechny části stromu svýjimkou zralých plodů. Konzumace plodů nezralých může vyvolat žaludeční nevolnost a podráždění nervového systému.

Plody morušovníku bílého se odedávna využívají vČínské medicíně kléčbě únavy, slabosti, chudokrevnosti a nespavosti. Pomáhají prý také proti předčasnému šedivění vlasů.

Pro naše zdraví je zajímavý především vysoký obsah vitaminu C vplodech morušovníku. Dále plody obsahují vitamin Ka řadu minerálů, například železo, vápník, fosfor, draslík a hořčík. Neobsahují žádný tuk, ale mají relativně vysoký obsah bílkovin, přírodních cukrů a vlákniny.

Morušovník bílý jako krmná rostlina bource morušového

Bourec morušový (Bombyx mori) je noční motýl, který se ve volné přírodě již nevyskytuje a jeho existence je zcela závislá na člověku. Zjeho zámotků, kokonů, se odpradávna vyrábí přírodní hedvábí. Kokon je tvořen jedním vláknem, dlouhým až 900 m.

Většinou si při zmínce o bourci morušovém a hedvábí všichni hned vybaví Čínu, kolébku hedvábí, ale i vEvropě má výroba hedvábí dlouhou tradici. VČechách se bourec choval od 17. století a naše hedvábnictví bylo zrušeno až vroce 1963.


Přečtěte si také