návrat zpět

Vyhledávání

Co hledáte?
Smazat

Plody morušovníku bílého zatočí s chudokrevností a zlepší spánek.

Simona Sedláčková , Vydáno: 03.09.2021
Morušovník bílý zná většina lidí pouze ve spojitosti s hedvábím. Listy tohoto stromu konzumují housenky bource morušového, z jejichž zámotků, kokonů, se odpradávna vyrábí přírodní hedvábí. Na druhou stranu plody, které morušovník bílý plodí, mají skvělé účinky na naše zdraví. Podle čínské medicíny léčí únavu, upravují chudokrevnost a zlepšují spánek. A vypěstovat si je můžete i na vlastní zahradě.

reklama

Morušovník bílý (Morus alba)

Středně vysoký strom dorůstající do výšky 10–15 m pochází z Číny, ale odpradávna se pěstuje i v Evropě, především v oblasti kolem Středozemního moře. Ani v teplejších částech střední Evropy nebyl ničím výjimečným již před mnoha staletími. A s postupným oteplováním klimatu je jeho pěstování v našich zeměpisných šířkách stále jednodušší. Přesto se doporučují především do oblastí s průměrnou roční teplotou vyšší než 8 °C.

Morušovník bílý (Morus alba)
Autor: iStock Morušovník bílý (Morus alba)

Jak pěstovat morušovník bílý

Morušovník bílý je o něco otužilejší než morušovník černý (ten má ale zase chutnější plody), přesto bude potřebovat slunečné stanoviště s dobře propustnou a výhřevnou půdou. Stín či polostín a přemokřenou půdu morušovníky nesnášejí.

Morušovník (Morus)

Exotické morušovníky lze pěstovat i v Česku. Mají chutné plody a vděčíme jim za hedvábí

Vysaďte stromy a keře, které plodí netradiční ovoce

10 netradičních ovocných stromů a keřů: Ochutnejte moruše, mišpule i dřínky

Pozor dejte na umístění morušovníku vzhledem k ostatním dřevinám na zahradě. Morušovníkům vadí jakékoliv kořeny dřevin, které by zasahovaly do jejich kořenového systému. Proto je vždy vysazujte nejméně 5–6 m od nejbližšího stromu či keře.

Výsadba morušovníku bílého

Pokud morušovník koupíte předpěstovaný v nádobě, můžete ho vysazovat po celý rok. Častěji ale bývají morušovníky v nabídce jako prostokořenné, a ty se vysazují pouze na od podzimu do jara, v bezmrazém období.

Prostokořenný stromek vložte před výsadbou na několik hodin do kýblu s vodou. Rýčem na pozemku vyryjte dostatečně hlubokou jámu, na dno přidejte vrstvu kompostu a řádně ho prolijte vodou. Do jámy zatlučte opěrný kůl. Pak vložte stromek, zasypte zeminou a opět prolijte vodou.

Morušovník bílý (Morus alba)
Autor: iStock Morušovník bílý (Morus alba)

Jak na řez moruše

Moruše všeobecně řez vůbec nepotřebují. Pouze ihned po výsadbě proveďte střechovité zakrácení výhonů, později můžete vždy v předjaří provádět občasné prosvětlení korunky, ale není to nutné. Starší stromy již nevyžadují řez žádný.

Moruše si na jaře dávají na čas

Moruše patří k nejpozději rašícím stromům, proto se nelekejte, až bude na jaře celá zahrada v plném rozpuku a moruše budou stále spát zimním spánkem. Moruše začínají rašit až v polovině května a do konce května stále nemusí mít listy. Morušovníky vykvétají během května až června, jsou to nenápadné zelené jehnědy.

Vyberte si tu nejlepší odrůdu morušovníku bílého:

  • Morušovník bílý, strom či keř ‚King of White: Odolná odrůda morušovníku bílého, vhodná i pro chladnější oblasti. Plodí již v mladém věku a plody jsou až 10 cm dlouhé, medově sladké chuti. Výška stromu bývá asi 15 m. Větve této odrůdy jsou lehce převislé a řezem se mohou tvarovat i do tvaru keře.
  • Morušovník bílý, převislý Pendula: Menší, samosprašný strom, který se pěstuje v převislém tvaru. Díky roubování je jeho výška omezená, a proto se dobře hodí i do menších zahrad. Ale i tak potřebuje dodržet odstup od ostatních dřevin, jako ostatní typy morušovníků. Plody jsou menší, asi 4 cm, ale chuťově výborné, sladké.

Výsev semen morušovníku

Na internetu najdete i nabídku semen morušovníku. Pěstování stromu ze semen je samozřejmě zdlouhavé a vyžaduje velkou trpělivost. Na druhou stranu cena vzrostlých morušovníků bývá poměrně vysoká, tak proč nezkusit výsev mnohem levnějších semen.

Semena morušovníků musí nejprve projí tzv. stratifikací. Vysévají se v dubnu, proto již na začátku února vložte semena do chladničky.

V dubnu semena vysejte buď přímo na stanoviště venku, nebo do květináče, ale pouze na povrch výsevního substrátu. Semena klíčí 4–6 týdnů.

Plody morušovníku bílého a jejich účinky na zdraví

Většinou se uvádí, že celá rostlina morušovníku obsahuje toxické látky a jedovaté jsou všechny části stromu s výjimkou zralých plodů. Konzumace plodů nezralých může vyvolat žaludeční nevolnost a podráždění nervového systému.

Plody morušovníku bílého se odedávna využívají v Čínské medicíně k léčbě únavy, slabosti, chudokrevnosti a nespavosti. Pomáhají prý také proti předčasnému šedivění vlasů.

Pro naše zdraví je zajímavý především vysoký obsah vitaminu C v plodech morušovníku. Dále plody obsahují vitamin K a řadu minerálů, například železo, vápník, fosfor, draslík a hořčík. Neobsahují žádný tuk, ale mají relativně vysoký obsah bílkovin, přírodních cukrů a vlákniny.

Morušovník bílý (Morus alba)
Autor: iStock Morušovník bílý (Morus alba)

Morušovník bílý jako krmná rostlina bource morušového

Bourec morušový (Bombyx mori) je noční motýl, který se ve volné přírodě již nevyskytuje a jeho existence je zcela závislá na člověku. Z jeho zámotků, kokonů, se odpradávna vyrábí přírodní hedvábí. Kokon je tvořen jedním vláknem, dlouhým až 900 m.

Housenka bource morušového
Autor: iStock Housenka bource morušového

Většinou si při zmínce o bourci morušovém a hedvábí všichni hned vybaví Čínu, kolébku hedvábí, ale i v Evropě má výroba hedvábí dlouhou tradici. V Čechách se bourec choval od 17. století a naše hedvábnictví bylo zrušeno až v roce 1963.

Kokon bource morušového
Autor: iStock Kokon bource morušového

reklama

Článek je zařazen v: Morušovník bílý (Morus alba) , bourec morušový , kokon , zámotek , moruše

reklama

Přečtěte si také