návrat zpět

Vyhledávání

Co hledáte?
Smazat

Exotické morušovníky lze pěstovat i v Česku. Mají chutné plody a vděčíme jim za hedvábí

Simona Sedláčková , Vydáno: 01.09.2021
Morušovníky a jejich šťavnaté plody, moruše, možná znáte spíše z pobytu v některé jižněji položené zemi, ale morušovníky se dají docela dobře pěstovat i u nás. Pokud si chcete na jejich plodech opravdu pochutnat, zvolte raději morušovník černý. Na druhou stranu morušovník bílý je méně choulostivý. Jeho plody však zdaleka nejsou tak chutné.

reklama

Morušovník (Morus)

Morušovník si můžete dopřát i na své zahradě, ale pouze za předpokladu, že máte zahradu dostatečně velkou. Morušovníky jsou poměrně vysoké stromy, které se v ČR pěstují velmi dlouho, ale pouze ojediněle a spíše v teplejších oblastech, v nížinách jižní Moravy či v Polabí.

Morušovník černý (Morus nigra)
Autor: iStock Morušovník černý (Morus nigra)

Moruše jsou vysoké stromy

Morušovníky jsou teplomilné stromy z čeledi morušovníkovitých (Moraceae), které pocházejí původně z Asie (morušovník bílý a černý) i z Ameriky (morušovník červený), ale i v jižní Evropě se pěstovaly již v antických dobách. Pěstovaly se však i v Čechách. V Praze byly vysazeny celé morušové háje, a dokonce se jim dařilo velmi dobře. Dnes je u nás objevíte jenom výjimečně. Do čeledi morušovníkovitých patří i oblíbený fíkovník nebo naopak málo známý chlebovník, papírovník či maklura.

Fíkovník smokvoň (Ficus carica)

Sladké fíky můžete pěstovat i v Česku. Chutnat vám budou jako ty ze Středomoří

Maklura oranžová

Maklura oranžová je strom, ze kterého padají tenisáky. Jak ho pěstovat?

Morušovníky dorůstají do výšky asi 10–15 m. Mají rozpraskanou kůru a dlanité listy se zubatými okraji. Morušovníky u nás vykvétají oproti jiným ovocným dřevinám dost pozdě, většinou od května do června.

Morušovník černý (Morus nigra)
Autor: iStock Morušovník černý (Morus nigra)

Plody morušovníku jsou chutné a šťavnaté

Moruše, které dozrávají postupně přes celé léto, většina lidí mylně považujeme za plody morušovníku. Nejsou to však plody, ale souplodí drobných peckoviček. Mají nasládlou nebo sladkokyselou chuť, ale opravdu chutné jsou pouze moruše morušovníku černého a červeného. Peckovičky morušovníku bílého zdaleka tak dobré nejsou.

Morušovník bílý  (Morus alba)
Autor: iStock Morušovník bílý (Morus alba)

Morušovníku bílému vděčíme za hedvábí

Na druhou stranu morušovník bílý je velmi významný z úplně jiného důvodu. Plody nejsou pro lidstvo tak důležité jako jeho listy. Těmi se totiž živí housenky nočního motýla, bource morušového, z jejichž kokonů, tedy zámotků, se odpradávna vyrábí přírodní hedvábí.

Kokony bource morušového
Autor: iStock Kokony bource morušového

Kde zakoupit morušovníky i moruše?

Morušovníky nepatří k běžné nabídce zahradnictví, ale na internetu najdete dostatek inzerátů k zakoupení a zaslání poštou nebo i s přímým odběrem.

Plody morušovníků objevíte většinou v prodejnách zdravé výživy, které je mají mezi nabídkou sušených plodů. Pro čerstvé moruše se budete muset vypravit na jih Evropy, nebo si nějaký ten morušovník vysadit přímo na svou zahradu. Jen si na ně budete muset pár let počkat. I roubované morušovníky začínají plodit většinou až ve čtvrtém roce od vysazení.

Morušovník červený (Morus rubra)
Autor: iStock Morušovník červený (Morus rubra)

Jak pěstovat morušovníky

Morušovníky se vysazují na jaře nebo na podzim a ihned po výsadbě se zastřihují větvičky, do tvaru střechy. V dalších letech se provádí už jen výchovný řez a u starších stromů se neprovádí řez vůbec žádný.

Morušovníky, kterým se daří především v teplejších oblastech, vyžadují umístění na plném slunci, chráněném před větry. Potřebují výhřevnou půdu, bohatou na živiny, dobře propustnou. Trvale zamokřená půda jim nevyhovuje.

Jaké další netradiční stromy můžete pěstovat i v našich podmínkách?

kaki 2

Jak pěstovat kaki? Jde to ze semen, ale pro sklizeň se hodí sazenice

Vysaďte stromy a keře, které plodí netradiční ovoce

10 netradičních ovocných stromů a keřů: Ochutnejte moruše, mišpule i dřínky

Ořechovec pekanový

Pekanové ořechy sklidíte i v Česku. Jak pěstovat ořechovec pekanový?

Mandloň obecná (Prunus dulcis)

Mandloně jsou choulostivé, ale můžete je pěstovat i v Česku. Kvetou růžově

reklama

Článek je zařazen v: Morušovník (Morus) , morušovník , morušovník černý , Morus nigra , morušovník bílý , Morus alba , morušovník červený , Morus rubra , moruše , strom , bourec morušový , hedvábí

reklama

Přečtěte si také