Co s nudným dvorkem? Proměňte ho v okrasu domu podle těchto 10 tipů

Pokud na něm něco roste, bývá to plevel, který vyraší mezi dlažbou. Dvorky patří k té nejnudnější části domu, ale můžeme je snadno proměnit v druhé terasy nebo venkovní obýváky, když přijde hezké počasí.

Podívejte se na deset zdařilých dvorků, kterými se můžete inspirovat. Každý je jiný a svým způsobem originální. Šedivou tu nahrazují výrazné barvy a oprýskané zdi se schovávají za zelenými rostlinami.

Zatímco u nás jsou dvorky nutným zlem, o který se nestaráme, zejména na jihu Evropy jsou atria, patia a jiné otevřené prostory mezi domy oblíbené. Dokážou totiž skvěle zchladit. To se nám ostatně bude hodit i vČesku, pokud nezastavíme klimatické změny.

Schovejte se za rostliny

Zdi dvorků často bývají oprýskané. Schovejte je za rostliny. Nemusí být popínavé, postačí ty v květináčích. Vznikne tak příjemná zahrádka, i když s dlažbou nebo betonem na zemi. V létě to bude příjemný prostor pro odpočinek.

Nebo patinu přiznejte

Můžete ale přiznat, že dvorek už nějaký ten rok pamatuje. Opadaná omítka může být vkusným doplněním prostoru. Musíte ale oprýskaným stěnám dát prostor. Nechte je vyniknout, jen ať jsou pěkně vidět. Doplňte je kovovým zahradním nábytkem a menším množstvím rostlin, které nebudou stěny zakrývat.

Zámková dlažba je kamarád

Často jsme ji použili, protože jsme byli líní dláždit kamenem, chtěli jsme rovnou zem nebo nás přesvědčila cena. Po letech už vypadá ošklivě, to ale neznamená, že byste ji museli vykopávat a pokládat kvalitnější dlažbu. Tady vytvořili příjemný kout i se zámkovou dlažbou...

Nebojte se ošklivých věcí

Vlnitý plech, bakelit, rezavé trubky nejsou ošklivé. Jsou jiné. Musíte je využít a pomoct jim, aby zaujaly. Na tomhle dvorku se to podařilo náramně. Vlnitý plech tu prostoru propůjčuje industriální vzhled, a i když je to dvoreček opravdu strohý, rozhodně nevypadá zoufale.

Schovejte se

Pokud dvorek obepínají jen tři stěny, zakryjte výhled sousedům rohožemi. Dvorek také můžete "zastřešit" pergolou. Pokud dřevo natřete bílou barvou, nepřijdete o světlo.

Druhá jídelna

Pokud je dvorek dostatečně velký a budete tak mít možnost postavit tu krb, určitě se do toho pusťte. Do kuchyně to budete mít blízko a můžete grilovat i za špatného počasí, rychle se totiž schováte dovnitř.

Barvy!!!

Inspirujte se Středomořím. Tam se bílá kombinuje se šmolkově modrou, přidává se zelená, žlutá, rudá, ale i barva hlíny. Nebojte se dvorku dodat barevnost, je to nejsnazší cesta, jak dosáhnout optimistické nálady. Na šedidém dvorku se ještě nikdy nikomu dobře nesedělo.

Zkuste vzory

Protože u nás mrzne, nemůžeme si dovolit obložit dvorky barevnými dlaždičkami, jako se to dělá na pobřeží Středozemního moře. Mráz by nám okrasu roztrhal. Co ale můžeme zkusit, je inspirovat se tradičními arabskými vzory, které se z muslimských království rozšířily po Španělsku i Portugalsku. Modrá prostor oživí, ale i zchladí. Složité geometrické obrazce zase přivolají pozornost.

Tropický minimalismus

Dřevený zahradní nábytek, jedna výrazná barva a bílé stěny... jednoduché a účelné. I když v Česku na dvorku tak často sedět nebudeme, můžeme si vzít inspiraci z jihu. Nemusíme relaxovat jen na zahradě, půjde to i na dvorku.

Bazén za domem

Pro opravdové fajnšmekry, kteří jsou majiteli velkého dvorku, je tu řešení v podobě bazénu. Češi do bazénů investují, tak proč z nich neudělat designovou ozdobu domu namísto toho, abyste si vybrali něco z katalogu?


Přečtěte si také