Webové stránky skupiny Prima používají cookies k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti. Používáním tohoto webu souhlasíte s užitím cookies v rámci webů skupiny Prima. Více informací
Souhlasím
návrat zpět

Vyhledávání

Co hledáte?
Smazat
Reklama

Ventilátor, ochlazovač, klimatizace: Tipy, jak se doma ochladit během parného léta

Znáte to. Přijdete domů utahaní z práce, ale už ve dveřích vás praští nesnesitelné horko. Byt je za celý den vyhřátý do pekelných teplot a nedá se v něm ani dýchat. Jak účinně ochladit svůj domov? Na pomoc povolejte techniku.
Vydáno: 29.06.2018
Máte doma horko?
Autor: istock.com Máte doma horko?
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama

Když se venkovní teploty drží delší dobu nad třicítkou, nezáleží už skoro ani na tom, na jakou světovou stranu je byt orientovaný. Horko je téměř všudypřítomné a majitelé bytů i domů se ho jen těžko zbavují. V takovém případě mnozí z nás raději utíkají do klimatizovaných kanceláří, místo aby se doma pekli ve vlastní šťávě. V dnešní době už ale naštěstí existují způsoby, jak chytře ochladit domov. 

Ventilátor: nejlevnější klasika


Nejlevnější varianta, která však obvykle bývá také nejméně účinná. Efekt ventilíátoru je ale spíše pocitový, protože i sebedražší přístroj neumí vzduch v místnosti ochladit, pouze jej dokáže rozproudit. Čím silnější výkon, tím je ale efekt výraznější. Ventilátor je levným řešením, když horko máte doma jen jednou za čas, ale i přesto nechcete propotit pohovku při sledování televize. Jistou výhodou ventilátoru ale je, že si ho můžeme vybrat podle velikosti i použití. Nejčastěji jsou k dostání stojanové, stolní nebo stropní ventilátory, jejichž cena se pohybuje od pár stovek až po několik tisíc.

Varianta je i větrák.
Autor: istock.com Varianta je i větrák.

Ochlazovač: zlatá střední cesta


Spousta lidí během letních veder podlehne a místo klimatizace si koupí její levnější variantu, tedy mobilní ochlazovače vzduchu. Jejich cena se pohybuje zhruba od 1500 korun klidně až po 10 000. Zákazníky většinou láká hlavně to, že vypadají podobně jako klimatizace, přitom nejsou tak finančně náročné. Podle reakcí a hodnocení zákazníků na e-shopech však bývají z výkonu ochlazovače zklamaní. Na rozdíl od klimatizací totiž sice dokážou vzduch v místnosti ochladit, ale bohužel ho také zároveň hodně zvlhčí. Řada z nich funguje na bázi rozprašování vody, takže se hodí spíš do suchých místností a ne na každodenní používání. Zákazníci si také často stěžují i na to, že ochlazovače jsou hodně hlučné, a nedají se tak používat v noci.

Ochlazovač je zlatá střední cesta. Vzduch dokáže navíc zvlhčit.
Autor: istock.com Ochlazovač je zlatá střední cesta. Vzduch dokáže navíc zvlhčit.

Klimatizace: sázka na jistotu


A jsme u toho. Pokud se váš byt v parném létě mění v opravdové peklo, měli byste část úspor na dovolenou věnovat na nákup klimatizace. Je ze všech možností chlazení nejvýkonnější a nejúčinnější, a investice se tedy určitě vyplatí. Mobilní klimatizace funguje na poměrně jednoduchém principu: nasaje vzduch z místnosti, jeho část potom ochladí, vyfoukne zpátky do místnosti a zbytek putuje odvodní hadicí ven. Ano, chápete správně, že její instalace vyžaduje jisté stavební úpravy, protože bez hadice to zkrátka není klimatizace. Na druhou stranu ale takhle šikovná věcička opravdu dokáže vzduch v místnosti ochladit tak, že už to zaznamená i váš teploměr. Jen pozor na zdravotní komplikace. Mnoho lidí klimatizaci špatně snáší – časté jsou bolesti hlavy, vysušená nosní sliznice i angíny.

Mobilní klimatizace je nejvýkonnější, ale vyžaduje stavební úpravy.
Autor: istock.com Mobilní klimatizace je nejvýkonnější, ale vyžaduje stavební úpravy.

(mb) 

Článek je zařazen v: horko , léto , parné léto , klimatizace , ochlazování , větrák , ventilátor
Reklama