Okurky pěstujte v truhlíku. Překvapí vás bohatá úroda i v období sucha
Ať už zahradu máte, nebo ne, zkuste letos okurky vysadit do truhlíků či do obyčejných kbelíků. Umístěte je kamkoliv pod střechu, aby na listy nepršelo, a těšte se na úrodu, jakou jste ještě neviděli.
Truhlíky plné rajčat a paprik dnes už nikoho nepřekvapí, dokonce můžete koupit semena odrůd speciálně pro pěstování v nádobách vyšlechtěných. Zvláštní okurky pro nádoby však nikdo šlechtit nemusí. Stačí použít ty úplně běžné.
Vysít nebo koupit sazenice
Okurky pro pěstování z přímého výsevu můžete vysévat koncem dubna i na začátku května, ale lepší bude, když si v zahradnictví nebo v květinářství koupíte sazenice už předpěstované. Přece jen se dočkáte úrody mnohem dříve.
Do jakých nádob okurky vysazovat
Nejlepší, ale samozřejmě i nejnákladnější jsou samozavlažovací kontejnery na zeleninu. Obyčejné truhlíky jsou příliš malé, ale i ty pro jednu až dvě rostlinky postačí. Do kontejneru nasypte pěstební substrát na okurky a rajčata, vysaďte rostlinky a zalijte je důkladně vodou. Nejprve horem, na substrát. Je důležité, aby substrát řádně nasákl vodou a později už budete pouze doplňovat vodu do zásobníku, otvorem k tomu určeným. Pěstování okurek v samozavlažovacím truhlíku má i jednu velkou výhodu. V období sucha bývají okurky, pěstované na záhonech často nahořklé. To se vám u takto pěstovaných okurek nikdy nestane!
Další možností jsou i větší kbelíky (o objemu asi 15 litrů). Do dna vyvrtejte několik děr a kbelík postavte na větší misku. Na dno kbelíku můžete dát nejprve drenážní vrstvu štěrku nebo drobných oblázků a na ně teprve nasypte pěstební substrát pro pěstování okurek a rajčat. Sazenice okurek vysaďte a ihned důkladně zalijte. Pro další zalévání můžete do půdy zarazit propíchanou velkou PET láhev a zalévat přes ni. Voda bude pomalu a rovnoměrně okurky zavlažovat.
Okurky však můžete pěstovat i v obyčejných igelitových pytlích. Můžete použít přímo ty, ve kterých jste koupili pěstební substrát.
Rostoucí sazenice okurek nezapomeňte hned od počátku vyvazovat na opory. Později už by se výhonky při manipulaci mohli vylamovat. Stačí kolem konce výhonu volně uvázat provázek a při dalším růstu výhon kolem provázku omotávat. Okurka už se uchytí svými úponky sama.
Pozor na dešťové kapky
Nádoby s vysazenými okurkami postavte na místo kryté před deštěm. Nejlépe ke stěně domu, na východní stranu, pod střechu. Východní strana dodá okurkám to správné množství slunečních paprsků bez popálení listů. A proč pod střechu? To aby na listy okurek nedopadaly dešťové kapky. Uchráníte tak okurky od napadení plísní. V době, kdy na záhonech už budou listy okurek pokryté bělavým povlakem, okurky v nádobách pod střechou budou ve skvělé kondici.
Jak okurky hnojit
Okurky můžete hnojit nejlépe 1x týdně tekutými slepičinci. Osobně doporučuji koupit si v zahrádkářských potřebách hnojivo hotové, protože i když máte možná slepice na dvorku, příprava tekutého hnojiva ze slepičinců nepatří zrovna mezi nejvoňavější práce.
Zdroj: autorský článek Simona Sedláčková