Domácí zelenina je nejlepší! Návod, jak vypěstovat vlastní sazenice rajčat, paprik, salátů či dýní
Máte rádi zeleninu? Pak moc dobře víte, že nejlepší, nejzdravější a nejchutnější je ta vlastnoručně vypěstovaná. Pokud pěstování zeleniny chcete vzít zgruntu, je nejvyšší čas předpěstovat si sazenice rajčat, paprik, okurek, dýní, lilku, kedluben a spol., abyste se v létě mohli se radovat z bohaté úrody. Máme pro vás návod, jak si vypěstovat vlastní zdravé sazenice zeleniny ze semen.
Základem úspěšného pěstování zeleniny jsou kvalitní zdravé sazenice. Předpěstováním zeleniny ze semínek vás provede krok za krokem šlechtitel a pěstitel Jan Prášil. Nejčastěji se to týká salátů, kedluben, zelí, brokolice, celeru, okurek, dýní, rajčat, lilku nebo paprik. Naopak semínka špenátu, ředkviček, mrkve, fazolí, hrášku či červené řepy se vysévají přímo na záhon.
Semínka vysejte podle druhu zeleniny a návodu na obale šest až deset týdnů před předpokládanou výsadbou sazenic ven na záhon, což je druhá polovina května Zdroj: iStock
Domácí výsev semen
- Semínka vysejte podle druhu zeleniny a návodu na obale šest až deset týdnů před předpokládanou výsadbou sazenic ven na záhon, což je druhá polovina května.
- Přečtěte si také praktické rady, jak se dá klíčení semen urychlit. V článku zjistíte, jak a proč se dělá test klíčivosti semen, jak udělat ochrannou lázeň z bylin i jaké důležité informace najdete na barevném sáčku s osivem.
- Na tradiční výsev naplňte výsevní misku zhruba do dvou třetin kvalitním propařeným výsevním substrátem a nasypte na něj semínka, přibližně 1 semeno na 1 cm2. Zasypejte slabou vrstvou substrátu (max. 1 cm) a velmi opatrně zalijte nebo dobře poroste odstátou vodou. Nezapomeňte si označit jednotlivé druhy vyseté zeleniny.
- Pro vysetá semínka vyberte doma teplé a světlé místo, ale bez přímého slunce. Nedoporučuje se dávat přímo na topení, ideální teplota je od 17 do 22 °C.
- Celou misku překryjte perforovanou průhlednou fólií, která urychlí klíčení semínek a růst. Jednou až dvakrát denně fólii odkryjte, aby se rostlinky „nadýchaly“ vzduchu.
- Až vyraší první klíčky, větrejte častěji a na delší dobu, zajistěte jim vyrovnanou teplotu a hlavně dostatek rozptýleného světla.
Výsev do roliček od toaletního papíru
Na výsev semínek můžete využít roličky od toaletního papíru, které dvakrát přeložte, ve spodní části trochu nastřihněte a vzniklé klopy přeložte jako krabičku a zajistěte kancelářskou sponkou. Do každého „květináčku“ nasypejte trochu substrátu, vložte semínka, opět zasypte vrstvou zeminy podle druhu a velikosti semínka a opatrně postříkejte vodou. Hotové květináčky s vysetými semeny postavte do misky.
Rašelinové tablety
Místo výsevní misky a substrátu se používají moderní rašelinové tablety, které jsou ze 100% rozkládajícího se materiálu. Před použitím je musíte nechat nabobtnat ve vlažné vodě a dát na nepromokavou podložku. Následně do tablety vložte semena a během klíčení pravidelně a přiměřeně zalévejte, rašelina nesmí ani přeschnout, ani plavat.
Jak se pozná kvalitní výsevní substrát
Příčinou neúspěchu při pěstování zeleninové sadby může být nekvalitní substrát. I ten, který koupíte, může obsahovat choroboplodné látky. Jestli je zemina pro výsev semen vhodná, zjistíte snadno: Vzorek zeminy dejte do misky a zasejte řeřichu, která je velmi citlivá na kvalitu zeminy a navíc hodně rychle klíčí. Slabé, opožděné, nerovnoměrné nebo pomalé klíčení stejně jako deformované rostliny dokazují, že zemina je horší kvality a pro předpěstování se nehodí. Doporučuji na jaře kupovat nový výsevní substrát a nepoužívat staré zásoby, ty raději přidejte na květinové záhony.
Přesazení semenáčků
Po vytvoření prvních pravých listů rostlinky rozsaďte do malých květináčků, nejlépe rašelinových. Usnadní vám práci při přesazování a nepoškozují kořeny. Opět jednotlivé druhy zeleniny nezapomeňte raději označit jmenovkou.
Na správný růst semenáčkům stačí teplota kolem 18 ˚C. Mladé rostlinky potřebují hodně světla, proto je dejte na okno na východní straně, a přiměřenou zálivku.
Jak vypadá zdravá sazenice
- Zdravá sazenice zeleniny má silný, ale pružný stonek, dobře vyvinuté kořeny, je hustě olistěná.
- Klíční listy jsou na stonku co nejníže.
- Místo přechodu mezi kořenovým krčkem a stonkem je krátké.
- Pravé listy musejí mít dobře vyvinuté čepele, rajčata a papriky by před vysazením na záhon už měly mít první květní pupeny.
- Nevhodná je sazenice tenká, vytáhlá, řídce olistěná a přestárlá, takovou raději vyhoďte.
Vysazení sazenic ven na záhon
Obvyklá doba pro vysazení zeleninové sadby ven na záhon je polovina května po zmrzlých mužích, kdy už definitivně nehrozí noční a ranní mrazíky. Pokud máte rostlinky v rašelinových květináčích, můžete je dát do nové zeminy spolu se sazenicí. Květináč nejdříve ponořte do vlažné vody, nařízněte a vsaďte do půdy. Jelikož se jedná o přírodní materiál, tak květináč sám zetlí v půdě bez škodlivých zbytků. Tato metoda ubrání rostlinky před šokem, který může při klasickém přesazování nastat.
Zdroje: šlechtitel a pěstitel Jan Prášil, Zelenina na zahrádce (Antonín Dolejší)