návrat zpět

Vyhledávání

Co hledáte?
Smazat

Domácí zelenina je nejlepší! Návod, jak vypěstovat vlastní sazenice rajčat a spol.

Lenka Valjentová , Aktualizováno: 12.05.2021
Domácí zelenina je nejlepší! Návod, jak si vypěstovat vlastní sazenice rajčat a spol.
Autor: istock.com Domácí zelenina je nejlepší! Návod, jak si vypěstovat vlastní sazenice rajčat a spol.
Máte rádi zeleninu? Pak moc dobře víte, že nejlepší, nejzdravější a nejchutnější je ta vlastnoručně vypěstovaná. Pokud pěstování zeleniny chcete vzít zgruntu, je nejvyšší čas předpěstovat si sazenice rajčat, paprik, okurek, dýní, lilku, kedluben a spol., abyste se v létě mohli se radovat z bohaté úrody. Máme pro vás návod, jak si vypěstovat vlastní zdravé sazenice zeleniny ze semen.

reklama

Semena vysejte podle druhu zeleniny a návodu na obale 6 až 10 týdnů před předpokládanou výsadbou sazenic ven na záhon, což je druhá polovina května. Předpěstování zeleniny se nejčastěji týká salátů, kedluben, zelí, brokolice, celeru, okurek, dýní, rajčat , lilku nebo paprik. Naopak u špenátu, ředkviček, mrkve, fazolí či červené řepy se vysévají semínka přímo na záhon.

Semena vysejte podle druhu zeleniny a návodu na obale 6 až 10 týdnů před předpokládanou výsadbou sazenic ven
Autor: istock.com Semena vysejte podle druhu zeleniny a návodu na obale 6 až 10 týdnů před předpokládanou výsadbou sazenic ven

Domácí výsev semen

  1. Na tradiční výsev naplňte výsevní misku zhruba do dvou třetin kvalitním propařeným výsevním substrátem a nasypte na něj semínka, přibližně 1 semeno na 1 cm2. Zasypejte slabou vrstvou substrátu (max. 1 cm) a velmi opatrně zalijte nebo dobře poroste odstátou vodou. Nezapomeňte si označit jednotlivé druhy vyseté zeleniny.
  2. Přečtěte si také praktické rady, jak se dá klíčení semen urychlit. V článku zjistíte, jak a proč se dělá test klíčivosti semen, jak udělat ochrannou lázeň z bylin i jaké důležité informace najdete na barevném sáčku osiva.
  3. Pro vysetá semínka vyberte doma teplé a světlé místo, ale bez přímého slunce. Nedoporučuje se dávat přímo na topení, ideální teplota je od 17 do 22 °C.
  4. Celou misku překryjte perforovanou průhlednou fólií, která urychlí klíčení semínek a růst. Jednou až dvakrát denně fólii odkryjte, aby se rostlinky „nadýchaly“ vzduchu. Až vyraší první klíčky, větrejte častěji a na delší dobu, zajistěte jim vyrovnanou teplotu a hlavně dostatek rozptýleného světla.
  5. Předpěstování sadby zeleniny se nejčastěji týká salátů, kedlubny, zelí, brokolice, celeru, okurek, dýní, rajčat nebo paprik. Naopak u špenátu, ředkviček, mrkve, fazolí či červené řepy se vysévají semínka přímo na záhon.
RAJČATA: Jak vypěstovat elixír mládí a udělat domácí kečup

RAJČATA: Jak vypěstovat elixír mládí a udělat domácí kečup nebo džem

OKURKY: Jak vypěstovat královny letní zahrady a udělat si domácí zmrzlinu

Jak pěstovat okurky a udělat si domácí okurkovou zmrzlinu

Výsev do roliček od toaletního papíru

Na výsev semínek můžete využít roličky od toaletního papíru, které dvakrát přeložte, ve spodní části trochu nastřihněte a vzniklé klopy přeložte jako krabičku a zajistěte kancelářskou sponkou. Do každého „květináčku“ nasypejte trochu substrátu, vložte semínka, opět zasypte vrstvou zeminy podle druhu a velikosti semínka a opatrně postříkejte vodou. Hotové květináčky s vysetými semeny postavte do misky.

Domácí sazenice zeleniny: na výsev semínek můžete využít roličky od toaletního papíru
Autor: istock.com Domácí sazenice zeleniny: na výsev semínek můžete využít roličky od toaletního papíru

Rašelinové tablety

Místo výsevní misky a substrátu se používají moderní rašelinové tablety, které jsou ze 100% rozkládajícího se materiálu. Před použitím je musíte nechat nabobnat ve vlažné vodě a dát na nepromokavou podložku. Následně do tablety vložte semena a během klíčení pravidelně a přiměřeně zalévejte, rašelina nesmí ani přeschnout, ani plavat.

Domácí sazenice zeleniny místo výsevní misky a substrátu se používají moderní jsou rašelinové tablety
Autor: istock.com Domácí sazenice zeleniny místo výsevní misky a substrátu se používají moderní jsou rašelinové tablety

Jak se pozná kvalitní  substrát

Příčinou neúspěchu při pěstování zeleninové sadby může být nekvalitní substrát. I ten, který koupíte, může obsahovat choroboplodné látky. Jestli je zemina pro výsev semen vhodná, zjistíte snadno: Vzorek zeminy dejte do misky a zasejte řeřichu, která je velmi citlivá na kvalitu zeminy a navíc hodně rychle klíčí. Slabé, opožděné, nerovnoměrné nebo pomalé klíčení stejně jako deformované rostliny dokazují, že zemina je horší kvality a pro předpěstování se nehodí. Doporučujeme na jaře kupovat nový výsevní substrát a nepoužívat staré zásoby, ty raději přidejte na květinové záhony.

PEKINGSKÉ ZELÍ: Jak vypěstovat křehkou zeleninu na salát a udělat korejský poklad kimči

PEKINGSKÉ ZELÍ: Jak ho vypěstovat, uchránit před nenasytnými bělásky a udělat z něj korejské kimči

Řeřicha: Jak v zimě vypěstovat čerstvou zeleninu plnou vitaminů

Jak v zimě vypěstovat řeřichu, která je plná vitaminů

Přesazení semenáčků

Po vytvoření prvních pravých listů rostlinky rozsaďte do malých květináčků, nejlépe rašelinových. Usnadní vám práci při přesazování a nepoškozují kořeny. Opět jednotlivé druhy zeleniny nezapomeňte raději označit jmenovkou.

Na správný růst semenáčkům stačí teplota kolem 18 ˚C. Mladé rostlinky potřebují hodně světla, proto je dejte na okno na východní straně, a přiměřená zálivka. 

Domácí sazenice zeleniny po vytvoření prvních pravých listů rostlinky rozsaďte do malých květináčků, nejlépe rašelinových
Autor: istock.com Domácí sazenice zeleniny po vytvoření prvních pravých listů rostlinky rozsaďte do malých květináčků, nejlépe rašelinových

Zdravá sadba

Zdravá sazenice zeleniny má silný, ale pružný stonek, dobře vyvinuté kořeny, je hustě olistěná. Klíční listy jsou na stonku co nejníže. Místo přechodu mezi kořenovým krčkem a stonkem je krátké. Pravé listy musejí mít dobře vyvinuté čepele, rajčata a papriky by před vysazením na záhon už měly mít první květní pupeny. Nevhodná je sazenice tenká, vytáhlá, řídce olistěná a přestárlá, takovou raději vyhoďte.

CUKETA: Jak vypěstovat moderní zdravou zeleninu a udělat si cuketové špagety

CUKETA: Jak vypěstovat moderní zeleninu a upéct domácí chleba

KEDLUBNY: Jak vypěstovat křehkou zeleninu a udělat si kedlubnové zelí

KEDLUBNY: Jak vypěstovat křehkou zeleninu a udělat kedlubnové zelí

Vysazení sazenic ven na záhon

Obvyklá doba pro vysazení zeleninové sadby ven na záhon je polovina května po zmrzlých mužích, kdy už definitně nehrozí noční a ranní mrazíky. Pokud máte rostlinky v rašelinových květináčích, můžete je dát do nové zeminy spolu se sazenicí. Květináč nejdříve ponořte do vlažné vody, nařízněte a vsaďte do půdy. Jelikož se jedná o přírodní materiál, tak květináč sám zetlí v půdě bez škodlivých zbytků. Tato metoda ubrání rostlinky před šokem, který může při klasickém přesazování nastat.

O pěstování zeleniny by vás mohlo zajímat:

10 základních pravidel, jak vypěstovat lilek neboli baklažán 10 základních pravidel, jak vypěstovat lilek neboli baklažán na zahradě i na balkoně

10 základních pravidel, jak vypěstovat lilek neboli baklažán na zahradě i na balkoně

10 zlatých pravidel vlastnoručního výsevu a předpěstování paprik: zdravá semena vyséváme přibližně 10 týdnů před předpokládaným termínem výsadby na záhon nebo do skleníku

10 zlatých pravidel vlastnoručního výsevu a předpěstování paprik

Jakou zeleninu jíst a pěstovat zeleninu podle znamení horoskopu

Jezte a pěstujte zeleninu podle barev a znamení zvěrokruhu. Rajčata jsou ideální pro Býky, salát pro Blížence

10 zlatých pravidel vlastnoručního výsevu a předpěstování paprik: zdravá semena vyséváme přibližně 10 týdnů před předpokládaným termínem výsadby na záhon nebo do skleníku

10 zlatých pravidel vlastnoručního výsevu a předpěstování paprik

Zelí: Jak vypěstovat bílé i červené hlávky a uvařit si třeba zelňačku

ZELÍ: Jak vypěstovat bílé i červené hlávky a uvařit si zelňačku

DÝNĚ HOKAIDO: Jak vypěstovat oranžový (nejen) podzimní zázrak a uvařit dýňovou polévku

Dýně hokaido: Jak vypěstovat oranžový zázrak posilující imunitu a uvařit dýňovou polévku

Rostlinky potřebují místo

Vzešly vám sazeničky? Tak je přesaďte

Nevhodná je sazenice tenká, vyběhlá, řídce olistěná a přestárlá

Jak poznat zdravou sazenici?

reklama

Článek je zařazen v: biozelenina , DIY sazenice , výsev zeleninových semen , domácí rajčata , návod na pěstování zeleniny , zelenina zahrada

reklama

Přečtěte si také