reklama

Domácí zelenina je nejlepší! Návod, jak vypěstovat vlastní sazenice rajčat a spol.

Lenka Valjentová
22. února 2020
Máte rádi zeleninu? Pak moc dobře víte, že nejlepší, nejzdravější a nejchutnější je ta vlastnoručně vypěstovaná. Pokud pěstování zeleniny chcete vzít zgruntu, je nejvyšší čas předpěstovat si sazenice rajčat, paprik, okurek, dýní, lilku, kedluben a spol., abyste se v létě mohli se radovat z bohaté úrody. Máme pro vás návod, jak si vypěstovat vlastní zdravé sazenice zeleniny ze semen.
reklama

Semena vysejte podle druhu zeleniny a návodu na obale 6 až 10 týdnů před předpokládanou výsadbou sazenic ven na záhon, což je druhá polovina května.Předpěstování zeleniny se nejčastěji týká salátů, kedluben, zelí, brokolice, celeru, okurek, dýní, rajčat , lilku nebo paprik. Naopak u špenátu, ředkviček, mrkve, fazolí či červené řepy se vysévají semínka přímo na záhon.

Domácí výsev semen

  1. Na tradiční výsev naplňte výsevní misku zhruba do dvou třetin kvalitním propařeným výsevním substrátem a nasypte na něj semínka, přibližně 1 semeno na 1 cm2. Zasypejte slabou vrstvou substrátu (max. 1 cm) a velmi opatrně zalijte nebo dobře poroste odstátou vodou. Nezapomeňte si označit jednotlivé druhy vyseté zeleniny.
  2. Přečtěte si také praktické rady, jakse dá klíčení semen urychlit. V článku zjistíte, jak a proč se dělá test klíčivosti semen, jak udělat ochrannoulázeň z bylin i jaké důležité informace najdete na barevném sáčku osiva.
  3. Pro vysetá semínka vyberte doma teplé a světlé místo, ale bez přímého slunce. Nedoporučuje se dávat přímo na topení, ideální teplota je od 17 do 22 °C.
  4. Celou misku překryjte perforovanou průhlednou fólií, která urychlí klíčení semínek a růst. Jednou až dvakrát denně fólii odkryjte, aby se rostlinky „nadýchaly“ vzduchu. Až vyraší první klíčky, větrejte častěji a na delší dobu, zajistěte jim vyrovnanou teplotu a hlavně dostatek rozptýleného světla.
  5. Předpěstování sadby zeleniny se nejčastěji týká salátů, kedlubny, zelí, brokolice, celeru, okurek, dýní, rajčat nebo paprik. Naopak u špenátu, ředkviček, mrkve, fazolí či červené řepy se vysévají semínka přímo na záhon.

Výsev do roliček od toaletního papíru

Na výsev semínek můžete využít roličky od toaletního papíru, které dvakrát přeložte, ve spodní části trochu nastřihněte a vzniklé klopy přeložte jako krabičku a zajistěte kancelářskou sponkou. Do každého „květináčku“ nasypejte trochu substrátu, vložte semínka, opětzasypte vrstvou zeminy podle druhu a velikosti semínkaa opatrně postříkejte vodou.Hotové květináčky svysetými semeny postavte do misky.

Rašelinové tablety

Místo výsevní misky a substrátu se používají moderní rašelinové tablety, které jsouze 100% rozkládajícího se materiálu. Před použitímje musíte nechat nabobnat ve vlažné vodě a dát na nepromokavou podložku. Následně dotabletyvložte semena a během klíčení pravidelně a přiměřeně zalévejte, rašelina nesmí ani přeschnout,ani plavat.

Jak se pozná kvalitnísubstrát

Příčinou neúspěchu při pěstování zeleninové sadby může být nekvalitní substrát. I ten, který koupíte, může obsahovat choroboplodné látky. Jestli je zemina pro výsev semen vhodná, zjistíte snadno: Vzorek zeminy dejte do misky a zasejte řeřichu, která je velmi citlivá na kvalitu zeminy a navíc hodně rychle klíčí. Slabé, opožděné, nerovnoměrné nebo pomalé klíčení stejně jako deformované rostliny dokazují, že zemina je horší kvality a pro předpěstování se nehodí. Doporučujeme na jaře kupovat nový výsevní substrát a nepoužívat staré zásoby, ty raději přidejte na květinové záhony.

Přesazení semenáčků

Po vytvoření prvních pravých listů rostlinky rozsaďte do malých květináčků, nejlépe rašelinových. Usnadní vám práci při přesazování a nepoškozují kořeny. Opět jednotlivé druhy zeleniny nezapomeňte raději označit jmenovkou.

Na správný růst semenáčkům stačí teplota kolem 18 ˚C. Mladé rostlinky potřebují hodně světla, proto je dejte na okno na východní straně, a přiměřená zálivka.

Zdravá sadba

Zdravá sazenice zeleniny má silný, ale pružný stonek, dobře vyvinuté kořeny, je hustě olistěná. Klíční listy jsou na stonku co nejníže. Místo přechodu mezi kořenovým krčkem a stonkem je krátké. Pravé listy musejí mít dobře vyvinuté čepele, rajčata a papriky by před vysazením na záhon už měly mít první květní pupeny. Nevhodná je sazenice tenká, vytáhlá, řídce olistěná a přestárlá, takovou raději vyhoďte.

Vysazení sazenic ven na záhon

Obvyklá doba pro vysazení zeleninové sadby ven na záhon je polovina května po zmrzlých mužích, kdy už definitně nehrozí noční a ranní mrazíky. Pokud máte rostlinky v rašelinových květináčích, můžete je dát do nové zeminy spolu se sazenicí. Květináč nejdříve ponořte do vlažné vody, nařízněte a vsaďte do půdy. Jelikož se jedná o přírodní materiál, tak květináč sám zetlí v půdě bez škodlivých zbytků. Tato metoda ubrání rostlinky před šokem, který může při klasickém přesazování nastat.

O pěstování zeleniny by vás mohlo zajímat:

Sílejte článek
Zobrazit komentáře ke článku
reklama