Samozavlažovací truhlíky nahradí zahradu. Pěstujte bylinky, rajčata, okurky i papriky

Pěstování zeleniny je hodně namáhavé a ne každý má na pletí a zalévání zahrady dost času nebo sil. Pokud si chcete práci trochu ulehčit, můžete většinu běžné zeleniny a samozřejmě i květiny, pěstovat v samozavlažovacích truhlících, květináčích, nebo dokonce ve velkých kontejnerech. Zeleninovou zahradu bez zahrady jsme vyzkoušeli na vlastní kůži a rádi se s vámi podělíme o zkušenosti.

Jak vybrat správný samozavlažovací truhlík

V hobbymarketech i na internetu najdete velkou nabídku nejrůznějších květináčů a truhlíků, ale pokud se chcete dočkat slušné úrody, vyberte si nádoby samozavlažovací. Důležitá je také velikost samotné nádoby na pěstování. Malé květináče rovnou odložte a vyberte si co největší. Ve velkých truhlících a kontejnerech vám vydrží voda v zásobníku i déle než týden a můžete tak zeleninu pěstovat bez problémů i na víkendové chatě. Na trhu najdete i kontejnery se zásobníkem až na 9 l vody nebo kontejnery se dvěma oddělenými nádobami a zásobníkem až na 18 l vody.

Jaký pěstební substrát vybrat

Pěstební substrát je nutné měnit každý rok. Během jedné sezony se totiž téměř u všech rostlin promění obsah květináče v pevný kořenový bal. Na trhu najdete speciální substráty pro samozavlažovací truhlíky, které zabraňují zahnívání kořenů, ale postačí i substrát obyčejný.

Všechny substráty jsou obohacené o startovací dávku hnojiva a pak můžete po celou sezonu rostliny přihnojovat tekutým hnojivem. Máme však vyzkoušené i pěstování zcela bez dalšího přihnojování a úroda rajčat, okurek i paprik byla i tak velmi pěkná.

Kam umístit truhlíky

Nejlepší podmínky pro pěstování zeleniny, ale i květin, bývají u východní stěny domu. Rostliny tak mají dostatek slunce, ale jsou chráněné před poledním úpalem.

Pěstujte bylinky, zeleninu i květiny a vyzkoušejte i netradiční plodiny

Spolehlivá rajčata

Rajčatům se v samozavlažovacím kontejneru daří opravdu skvěle. Můžete pěstovat velkoplodé i drobnoplodé odrůdy, výsledek je vždy dobrý. U nás se nejlépe osvědčila tzv. jahodová a datlová rajčata s drobnějšími plody skvělé chuti, ale můžete pěstovat jakoukoliv tyčkovou odrůdu.

V menším truhlíku nebo květináči můžete pěstovat klasické balkonové odrůdy rajčat. Bývají to nízké keříky, obsypané drobnějšími plody.

Samostatnou kapitolou jsou rajčata divoká. Ta se umí v samozavlažovacím truhlíku rozdivočit tak dokonale, že vás budou zásobovat drobounkými rajčátky od druhé poloviny července až do konce září, při dostatku slunce i v říjnu.

Zeleninové papriky i drobné feferony

V samozavlažovacím truhlíku můžete s úspěchem pěstovat i všechny druhy paprik i feferonek. Potřebují jen trochu méně vody, proto zásobníky nikdy nedoplňujte na maximum. Také umístění truhlíku by mělo být více slunečné.

Okurky nakládačky i salátové

Okurky se v samozavlažovacím kontejneru pěstují více než snadno. Jen pozor na příliš mnoho slunce. Lepší je opravdu umístění kontejneru u východní než u jižní stěny domu. Pokud okurky necháte růst na slunci, velmi brzy začnou žloutnout listy a okurky ani nemusí stihnout dozrát.

Cukety se příliš neosvědčily

Vyzkoušeli jsme i pěstování cuket, ale bohužel se nám příliš nedařilo. Nakonec jsme sklidili jenom jednu středně velkou cuketu a druhý plod uhnil.

Mrkev nás zklamala

Zkusili jsme vysít do samozavlažovacího kontejneru i mrkev, ale i když zelená nať vypadala velmi nadějně, kořeny mrkev vytvořila jen velmi slabé. Možná jsme zvolili špatnou odrůdu, ale nám se nedařilo.

Skromná ačokča

Cizokrajná ačokča rostla v kontejneru jako o život a sklidili jsme i velké množství plodů. Pokud patříte mezi příznivce této cizokrajné a velmi zdravé zeleniny, určitě pěstování v kontejneru doporučujeme.

Divoška lagenárie

Lagenárie, kalabasa nebo také indická okurka je popínavá rostlina z čeledi tykvovitých, která tvoří zajímavé plody. Lodyha dorůstá do délky až 10 m, ale klidně ji můžete v růstu omezit zaštípnutím. Plody mohou mít různé tvary a využívají se i na dekoraci. V kontejneru se jí dařilo velmi dobře.

Arménská okurka

Méně známá plodina, která botanicky patří mezi cukrové melouny, ale tvoří dlouhé štíhlé plody, které se mohou využívat stejně jako salátová okurka. Bohužel, i když rostlina prospívala dobře a vytvořila hodně květů, většina květů byla samčích a jenom dva samičí. Plody z počátku rostly dobře, ale po čase zežloutly. Možná měla arménská okurka až příliš vlhkou půdu. U nás se jí jednoduše nedařilo.

Měsíční jahody

V kontejneru už několik let pěstujeme s velkým úspěchem i měsíční jahody. Každý rok potřebují rozsadit, ale jinak plodí neúnavně od brzkého jara až do podzimu. Jejich pěstování v samozavlažovacím truhlíku můžeme opravdu doporučit.

Voňavé bylinky

V jednom velkém kontejneru pěstujeme i bylinky. Nejvíce se nám osvědčila kudrnatá i plochá petrželka, pažitka a bazalka, ale i cibule, ze které po celou sezonu seřezáváme chutnou a zdravou nať. V kontejneru můžete pěstovat i oblíbený libeček. Máme vyzkoušené, že vydrží asi 5 let, a pak budete muset rostlinu vyměnit, ale i tak to stojí za to. V polévce je nenahraditelný!

Bazalku, ale i ostatní bylinky jsme nechali vykvést a podělili jsme se tak o ně i se všemi včelkami, čmeláky a dalším užitečným hmyzem. Už několik let k nám pravidelně přilétá i dlouhozobka, kterou nejvíc těší právě bazalka a verbena.

Afrikány nesmí chybět!

Oblíbené letničky aksamitníky neboli afrikány dokážou s ostatními rostlinami přímo zázraky. Patří mezi významné rostlinolékaře.

Afrikány vysaďte k rajčatům, ale i k okurkám, protože v jejich okolí se vždy vyskytuje mnohem méně plísní. Ale také umí odehnat z naší blízkosti komáry.

Zdroj: Simona Sedláčková, autorský článek


Přečtěte si také