Samozavlažovací truhlíky nahradí zahradu. Pěstujte bylinky, rajčata, okurky i papriky
Pěstování zeleniny je hodně namáhavé a ne každý má na pletí a zalévání zahrady dost času nebo sil. Pokud si chcete práci trochu ulehčit, můžete většinu běžné zeleniny a samozřejmě i květiny, pěstovat v samozavlažovacích truhlících, květináčích, nebo dokonce ve velkých kontejnerech. Zeleninovou zahradu bez zahrady jsme vyzkoušeli na vlastní kůži a rádi se s vámi podělíme o zkušenosti.
Jak vybrat správný samozavlažovací truhlík
V hobbymarketech i na internetu najdete velkou nabídku nejrůznějších květináčů a truhlíků, ale pokud se chcete dočkat slušné úrody, vyberte si nádoby samozavlažovací. Důležitá je také velikost samotné nádoby na pěstování. Malé květináče rovnou odložte a vyberte si co největší. Ve velkých truhlících a kontejnerech vám vydrží voda v zásobníku i déle než týden a můžete tak zeleninu pěstovat bez problémů i na víkendové chatě. Na trhu najdete i kontejnery se zásobníkem až na 9 l vody nebo kontejnery se dvěma oddělenými nádobami a zásobníkem až na 18 l vody.
Rajčatům se v truhlících dařilo přímo skvěle Zdroj: Simona Sedláčková
Jaký pěstební substrát vybrat
Pěstební substrát je nutné měnit každý rok. Během jedné sezony se totiž téměř u všech rostlin promění obsah květináče v pevný kořenový bal. Na trhu najdete speciální substráty pro samozavlažovací truhlíky, které zabraňují zahnívání kořenů, ale postačí i substrát obyčejný.
Všechny substráty jsou obohacené o startovací dávku hnojiva a pak můžete po celou sezonu rostliny přihnojovat tekutým hnojivem. Máme však vyzkoušené i pěstování zcela bez dalšího přihnojování a úroda rajčat, okurek i paprik byla i tak velmi pěkná.
Kam umístit truhlíky
Nejlepší podmínky pro pěstování zeleniny, ale i květin, bývají u východní stěny domu. Rostliny tak mají dostatek slunce, ale jsou chráněné před poledním úpalem.
Pěstujte bylinky, zeleninu i květiny a vyzkoušejte i netradiční plodiny
Spolehlivá rajčata
Rajčatům se v samozavlažovacím kontejneru daří opravdu skvěle. Můžete pěstovat velkoplodé i drobnoplodé odrůdy, výsledek je vždy dobrý. U nás se nejlépe osvědčila tzv. jahodová a datlová rajčata s drobnějšími plody skvělé chuti, ale můžete pěstovat jakoukoliv tyčkovou odrůdu.
V tuhlíku se daří především rajčatům s menšími plody Zdroj: Simona Sedláčková
V menším truhlíku nebo květináči můžete pěstovat klasické balkonové odrůdy rajčat. Bývají to nízké keříky, obsypané drobnějšími plody.
Samostatnou kapitolou jsou rajčata divoká. Ta se umí v samozavlažovacím truhlíku rozdivočit tak dokonale, že vás budou zásobovat drobounkými rajčátky od druhé poloviny července až do konce září, při dostatku slunce i v říjnu.
Zeleninové papriky i drobné feferony
V samozavlažovacím truhlíku můžete s úspěchem pěstovat i všechny druhy paprik i feferonek. Potřebují jen trochu méně vody, proto zásobníky nikdy nedoplňujte na maximum. Také umístění truhlíku by mělo být více slunečné.
Okurky nakládačky i salátové
Okurky se v samozavlažovacím kontejneru pěstují více než snadno. Jen pozor na příliš mnoho slunce. Lepší je opravdu umístění kontejneru u východní než u jižní stěny domu. Pokud okurky necháte růst na slunci, velmi brzy začnou žloutnout listy a okurky ani nemusí stihnout dozrát.
Cukety se příliš neosvědčily
Vyzkoušeli jsme i pěstování cuket, ale bohužel se nám příliš nedařilo. Nakonec jsme sklidili jenom jednu středně velkou cuketu a druhý plod uhnil.
Cuketám se v naší péči moc nedařilo Zdroj: Simona Sedláčková
Mrkev nás zklamala
Zkusili jsme vysít do samozavlažovacího kontejneru i mrkev, ale i když zelená nať vypadala velmi nadějně, kořeny mrkev vytvořila jen velmi slabé. Možná jsme zvolili špatnou odrůdu, ale nám se nedařilo.
Skromná ačokča
Cizokrajná ačokča rostla v kontejneru jako o život a sklidili jsme i velké množství plodů. Pokud patříte mezi příznivce této cizokrajné a velmi zdravé zeleniny, určitě pěstování v kontejneru doporučujeme.
Ačokča rostla rychle a působila velmi dekorativně Zdroj: Simona Sedláčková
Divoška lagenárie
Lagenárie, kalabasa nebo také indická okurka je popínavá rostlina z čeledi tykvovitých, která tvoří zajímavé plody. Lodyha dorůstá do délky až 10 m, ale klidně ji můžete v růstu omezit zaštípnutím. Plody mohou mít různé tvary a využívají se i na dekoraci. V kontejneru se jí dařilo velmi dobře.
U lagenárií nečekejte velké množství plodů Zdroj: Simona Sedláčková
Arménská okurka
Méně známá plodina, která botanicky patří mezi cukrové melouny, ale tvoří dlouhé štíhlé plody, které se mohou využívat stejně jako salátová okurka. Bohužel, i když rostlina prospívala dobře a vytvořila hodně květů, většina květů byla samčích a jenom dva samičí. Plody z počátku rostly dobře, ale po čase zežloutly. Možná měla arménská okurka až příliš vlhkou půdu. U nás se jí jednoduše nedařilo.
Měsíční jahody
V kontejneru už několik let pěstujeme s velkým úspěchem i měsíční jahody. Každý rok potřebují rozsadit, ale jinak plodí neúnavně od brzkého jara až do podzimu. Jejich pěstování v samozavlažovacím truhlíku můžeme opravdu doporučit.
Voňavé bylinky
V jednom velkém kontejneru pěstujeme i bylinky. Nejvíce se nám osvědčila kudrnatá i plochá petrželka, pažitka a bazalka, ale i cibule, ze které po celou sezonu seřezáváme chutnou a zdravou nať. V kontejneru můžete pěstovat i oblíbený libeček. Máme vyzkoušené, že vydrží asi 5 let, a pak budete muset rostlinu vyměnit, ale i tak to stojí za to. V polévce je nenahraditelný!
Samozavlažovací truhlíky zvládnou nakrmit celou bylinkovou zahrádku, jen pozor na suchomilné druhy Zdroj: Simona Sedláčková
Samozavlažovací truhlíky zvládnou nakrmit celou bylinkovou zahrádku, jen pozor na suchomilné druhy Zdroj: Simona Sedláčková
Bazalku, ale i ostatní bylinky jsme nechali vykvést a podělili jsme se tak o ně i se všemi včelkami, čmeláky a dalším užitečným hmyzem. Už několik let k nám pravidelně přilétá i dlouhozobka, kterou nejvíc těší právě bazalka a verbena.
Afrikány nesmí chybět!
Oblíbené letničky aksamitníky neboli afrikány dokážou s ostatními rostlinami přímo zázraky. Patří mezi významné rostlinolékaře.
Afrikány vysaďte k rajčatům, ale i k okurkám, protože v jejich okolí se vždy vyskytuje mnohem méně plísní. Ale také umí odehnat z naší blízkosti komáry.
Zdroj: Simona Sedláčková, autorský článek