reklama

Samozavlažovací truhlíky nahradí zahradu. Pěstujte bylinky, rajčata, okurky i papriky

Simona Sedláčková
12. července 2021
Pěstování zeleniny je hodně namáhavé, a ne každý má na pletí a zalévání zahrady dost času nebo sil. Pokud si chcete práci trochu ulehčit, můžete většinu běžné zeleniny a samozřejmě i květiny, pěstovat v samozavlažovacích truhlících, květináčích nebo dokonce ve velkých kontejnerech. Zeleninovou zahradu bez zahrady jsme vyzkoušeli na vlastní kůži a rádi se s vámi podělíme o zkušenosti.
reklama

Jak vybrat správný samozavlažovací truhlík

Vhobbymarketech i na internetu najdete velkou nabídku nejrůznějších květináčů a truhlíků, ale pokud se chcete dočkat slušné úrody, vyberte si nádoby samozavlažovací. Důležitá je také velikost samotné nádoby na pěstování. Malé květináče rovnou odložte a vyberte si co největší. Ve velkých truhlících a kontejnerech vám vydrží voda vzásobníku i délenež týden a můžete tak zeleninu pěstovat bez problémů i na víkendové chatě. Na trhu najdete i kontejnery se zásobníkem až na 9 l vody nebo kontejnery se dvěma oddělenými nádobami a zásobníkem až na 18 l vody.

Jaký pěstební substrát vybrat

Pěstební substrát je nutné měnit každý rok. Během jedné sezony se totiž téměř u všech rostlin promění obsah květináče vpevný kořenový bal. Na trhu najdete speciální substráty pro samozavlažovací truhlíky, které zabraňují zahnívání kořenů, ale postačí i substrát obyčejný.

Všechny substráty jsou obohacené o startovací dávku hnojiva, a pak můžete po celou sezonu rostliny přihnojovat tekutým hnojivem. Máme však vyzkoušené i pěstování zcela bez dalšího přihnojování a úroda rajčat, okurek i paprik byla i tak velmi pěkná.

Kam umístit truhlíky

Nejlepší podmínky pro pěstování zeleniny, ale i květin, bývají u východní stěny domu. Rostliny tak mají dostatek slunce, ale jsou chráněné před poledním úpalem.

Pěstujte bylinky, zeleninu i květinya vyzkoušejte i netradiční plodiny

Spolehlivá rajčata

Rajčatům se vsamozavlažovacím kontejneru daří opravdu skvěle. Můžete pěstovat velkoplodé i drobnoplodé odrůdy, výsledek je vždy skvělý. U nás se nejlépe osvědčila tzv. jahodová a datlová rajčata sdrobnějšími plody skvělé chuti, ale můžete pěstovat jakoukoliv tyčkovou odrůdu.

Vmenším truhlíku nebo květináči můžete pěstovat klasické balkonové odrůdy rajčat. Bývají to nízké keříky, obsypané drobnějšími plody.

Samostatnou kapitolou jsou rajčata divoká. Ta se umí vsamozavlažovacím truhlíku rozdivočit tak dokonale, že vás budou zásobovat drobounkými rajčátky od druhé poloviny července až do konce září, při dostatku sluncei vříjnu.

Zeleninové papriky i drobné feferony

v samozavlažovacím truhlíku můžete súspěchem pěstovat i všechny druhy paprik i feferonek. Potřebují jen trochu méně vody, proto zásobníky nikdy nedoplňujte na maximum. Také umístění truhlíku by mělo být více slunečné.

Okurky nakladačky i salátové

Okurky se vsamozavlažovacím kontejneru pěstují více než snadno. Jen pozor na příliš mnoho slunce. Lepší je opravdu umístění kontejneru u východní než u jižní stěny domu. Pokud okurky necháte růst na slunci, velmi brzy začnou žloutnout listy a okurky ani nemusí stihnout dozrát.

Cukety se příliš neosvědčily

Vyzkoušeli jsme i pěstování cuket, ale bohužel se nám příliš nedařilo. Nakonec jsme sklidili jenom jednu středně velkou cuketu a druhý plod uhnil.

Mrkev nás zklamala

Zkusili jsme vysít do samozavlažovacího kontejneru i mrkev, ale i když zelená nať vypadala velmi nadějně, kořeny mrkev vytvořila jen velmi slabé. Možná jsme zvolili špatnou odrůdu, ale nám se nedařilo.

Skromná ačokča

Cizokrajná ačokča rostla vkontejneru jako o život a sklidili jsme i velké množství plodů. Pokud patříte mezi příznivce této cizokrajné a velmi zdravé zeleniny, určitě pěstování vkontejneru doporučujeme.

Divoška lagenárie

Lagenárie, kalabasa nebo také indická okurka je popínavá rostlina zčeledi tykvovitých, která tvoří zajímavé plody. Lodyha dorůstá do délky až 10 m, ale klidně ji můžete vrůstu omezit zaštípnutím. Plody mohou mít různé tvary a využívají se hlavně na dekoraci. Vkontejneru se jí dařilo velmi dobře.

Arménská okurka

Méně známá plodina, která botanicky patří mezi cukrové melouny, ale tvoří dlouhé štíhlé plody, které se mohou využívat stejnějako salátová okurka. Bohužel, i když rostlina prospívala dobře a vytvořila hodně květů, většina květů byla samčích a jenom dva samičí. Plody zpočátku rostly dobře, ale po čase zežloutly. Možná měla arménská okurka až příliš vlhkou půdu. U nás se jí jednoduše nedařilo.

Měsíční jahody

Vkontejneru už několik let pěstujeme, a svelkým úspěchem, i měsíční jahody. Každý rok potřebují rozsadit, ale jinak plodí neúnavně, od brzkého jara až do podzimu. Jejich pěstování vsamozavlažovacím truhlíku můžeme opravdu doporučit.

Voňavé bylinky

Vjednom velkém kontejneru pěstujeme i bylinky. Nejvíce se nám osvědčila kudrnatá i plochá petrželka, pažitka a bazalka, ale i cibule, ze které po celou sezonu seřezáváme chutnou a zdravou nať. V kontejneru můžete pěstovat i oblíbený libeček. Máme vyzkoušené, že vydrží asi 5 let, a pak budete muset rostlinu vyměnit, ale i tak to stojí za to. V polévce je nenahraditelný!

Bazalku, ale i ostatní bylinky jsme nechali vykvést a podělili jsme se tak o ně i se všemi včelkami, čmeláky a dalším užitečným hmyzem. Už několik let k nám pravidelně přilétá i dlouhozobka, kterou nejvíc těší právě bazalka a verbena.

Afrikány nesmí chybět!

Oblíbené letničky, aksamitníky neboli afrikány, dokážou sostatními rostlinami přímo zázraky. Patří mezi významné rostlinolékaře.

Afrikány vysaďte krajčatům, ale i kokurkám, protože vjejich okolí se vždy vyskytuje mnohem méně plísní. Ale také umí odehnat znaší blízkosti komáry.

Sílejte článek
Zobrazit komentáře ke článku
reklama