Sapan patří mezi nejkrásnější keře světa. Pěstovat ho můžete i na balkoně

Znáte kouzelný keř, jehož květy jsou tak bizarně tvarované, že připomínají malé kolibříky? Ještě ne? Tak se s ním určitě seznamte, a pokud budete mít pocit, že podobnou krásu v našich krajích nikdy nepotkáte, vyvedeme vás z omylu. Sapan můžete pěstovat i na vlastní terase či na balkoně. Jen pro něj budete potřebovat chladnější místnost na přezimování.

Stálezelená dřevina, původem zAmeriky nebo Asie, která vykvétá tak nádhernými květy, že se stala snad nejčastěji pěstovanou exotickou okrasnou rostlinou. Sapan můžete pěstovat i vnašich podmínkách, ale samozřejmě pouze jako přenosnou rostlinu.

Sapan (Caesalpinia)

Sapan je vytrvalý, rychle rostoucí keř nebo strom sřídkou korunou, který ve své domovině dorůstá do výšky 3–6 m. Ale například brazilský druh sepanu, Caesalpinia echinata, dorůstá až do výšky 35 m.

Při pěstování vkvětináči na balkoně se pochopitelně podobných rozměrů bát nemusíte. Sapan u nás doroste nanejvýš do 1,5 m výšky.

Jako přenosná rostlina se vnašich podmínkách nejčastěji pěstuje Sapan Gilliesův (Caesalpinia gilliesii)

Má ostnaté kmínky, větve i řapíky listů. Listy jsou dlouhé 20–40 cm, složené zněkolika lístků. Pětičetné květy, které u nás vykvétají od července do září, mají zářivě žlutou až oranžovou barvu a dlouhé, vyčnívající tyčinky jsou červené či oranžové. Čím je rostlina starší, tím bujněji kvete.

Jarní péče

Brzy na jaře, dříve, než začne rostlina znovu rašit, sapan přesaďte do většího květináče a můžete, ale nemusíte, provést tvarovací řez. Stejně tak můžete sapan trochu zastřihnout hned po odkvětu. Podpoříte tak jeho košatění.

Sapan přesaďte do hlinitohumózní, výživné a dobře propustné zeminy smalým přídavkem písku. Nesmíte zapomenout na drenážní vrstvu štěrku nebo malých kamínků na dno květináče.

Letní péče

Vdruhé polovině května, vdobě, kdy už nehrozí přízemní mrazíky, sapan přestěhujte na balkon či na terasu. Nejlépe se rostlině bude dařit na plném slunci.

Sapan vyžaduje pravidelnou zálivku, kořenový bal by neměl nikdy úplně vyschnout, na druhou stranu by nikdy neměl stát ve vodě. Při přelití sapanu žloutnou listy. Rostlina potřebuje také pravidelnou výživu, nejlépe hnojivy sdlouhodobým účinkem.

Zimní péče

Sapan potřebuje pro zdárné přezimování umístění vchladnější, ale bezmrazé místnosti. Prostor musí být světlý, sdostatkem denního světla a také vzdušný. Rostliny zde budou asi od října do poloviny května.

I během zimy sapan potřebuje mírnou a pravidelnou zálivku, kořenový bal nesmí nikdy vyschnout, na druhou stranu nesmí být substrát ani přemokřený. Správná teplota pro zazimování je asi 10–15 °C. Při vyšších teplotách musíte i zvýšit zálivku. Vkrajním případě můžete sapan umístit i do pokoje sběžnou teplotou, ale musíte počítat i svyšší zálivkou. Naopak vpříliš chladné místnosti sapanu opadávají listy.

Víte, že…

… na ostrově Barbados, jednom zKaribských ostrovů, je sapan nádherný (Caesalpinia pulcherrima) považován za národní rostlinu, a je dokonce vyobrazen na státním znaku

… krásu sapanu oslavují i jeho různá místní pojmenování, například rajský květ, paví květ, nebo dokonce pýcha Barbadosu

… na Havajských ostrovech roste i kriticky ohrožený Caesalpinia kavaiensis a je známo jeho pouhých posledních 60 exemplářů

… semena sapanu můžete koupit na internetu a pokusit se o jeho pěstování zvlastního výsevu, mladé rostlinky zase nabízejí některá zásilková zahradnictví

Líbí se vám exotické stromy a keře? Některé znich můžete pěstovat i vnašich podmínkách, za jinými se budete muset vypravit do jejich domoviny:


Přečtěte si také