reklama

návrat zpět

Vyhledávání

Co hledáte?
Smazat

reklama

Sapan patří mezi nejkrásnější keře světa. Pěstovat ho můžete i na balkoně

Sapan
Autor: istockphoto.com Sapan
Znáte kouzelný keř, jehož květy jsou tak bizarně tvarované, že připomínají malé kolibříky? Ještě ne? Tak se s ním určitě seznamte, a pokud budete mít pocit, že podobnou krásu v našich krajích nikdy nepotkáte, vyvedeme vás z omylu. Sapan můžete pěstovat i na vlastní terase či na balkoně. Jen pro něj budete potřebovat chladnější místnost na přezimování.

reklama

Stálezelená dřevina, původem z Ameriky nebo Asie, která vykvétá tak nádhernými květy, že se stala snad nejčastěji pěstovanou exotickou okrasnou rostlinou. Sapan můžete pěstovat i v našich podmínkách, ale samozřejmě pouze jako přenosnou rostlinu.

Sapan (Caesalpinia)

Sapan je vytrvalý, rychle rostoucí keř nebo strom s řídkou korunou, který ve své domovině dorůstá do výšky 3–6 m. Ale například brazilský druh sepanu, Caesalpinia echinata, dorůstá až do výšky 35 m.

Caesalpinia echinata
Autor: istockphoto.com Caesalpinia echinata

Při pěstování v květináči na balkoně se pochopitelně podobných rozměrů bát nemusíte. Sapan u nás doroste nanejvýš do 1,5 m výšky.

Jako přenosná rostlina se v našich podmínkách nejčastěji pěstuje Sapan Gilliesův (Caesalpinia gilliesii)  

Má ostnaté kmínky, větve i řapíky listů. Listy jsou dlouhé 20–40 cm, složené z několika lístků. Pětičetné květy, které u nás vykvétají od července do září, mají zářivě žlutou až oranžovou barvu a dlouhé, vyčnívající tyčinky jsou červené či oranžové. Čím je rostlina starší, tím bujněji kvete.

Sapan Gilliesův (Caesalpinia gilliesii)  
Autor: istockphoto.com Sapan Gilliesův (Caesalpinia gilliesii)  

Jarní péče

Brzy na jaře, dříve, než začne rostlina znovu rašit, sapan přesaďte do většího květináče a můžete, ale nemusíte, provést tvarovací řez. Stejně tak můžete sapan trochu zastřihnout hned po odkvětu. Podpoříte tak jeho košatění.

Sapan přesaďte do hlinitohumózní, výživné a dobře propustné zeminy s malým přídavkem písku. Nesmíte zapomenout na drenážní vrstvu štěrku nebo malých kamínků na dno květináče.

Letní péče

V druhé polovině května, v době, kdy už nehrozí přízemní mrazíky, sapan přestěhujte na balkon či na terasu. Nejlépe se rostlině bude dařit na plném slunci.

Sapan vyžaduje pravidelnou zálivku, kořenový bal by neměl nikdy úplně vyschnout, na druhou stranu by nikdy neměl stát ve vodě. Při přelití sapanu žloutnou listy. Rostlina potřebuje také pravidelnou výživu, nejlépe hnojivy s dlouhodobým účinkem.

Sapan Gilliesův (Caesalpinia gilliesii)  
Autor: istockphoto.com Sapan Gilliesův (Caesalpinia gilliesii)  

Zimní péče

Sapan potřebuje pro zdárné přezimování umístění v chladnější, ale bezmrazé místnosti. Prostor musí být světlý, s dostatkem denního světla a také vzdušný. Rostliny zde budou asi od října do poloviny května.

I během zimy sapan potřebuje mírnou a pravidelnou zálivku, kořenový bal nesmí nikdy vyschnout, na druhou stranu nesmí být substrát ani přemokřený. Správná teplota pro zazimování je asi 10–15 °C. Při vyšších teplotách musíte i zvýšit zálivku. V krajním případě můžete sapan umístit i do pokoje s běžnou teplotou, ale musíte počítat i s vyšší zálivkou. Naopak v příliš chladné místnosti sapanu opadávají listy.

Víte, že…

… na ostrově Barbados, jednom z Karibských ostrovů, je sapan nádherný (Caesalpinia pulcherrima) považován za národní rostlinu, a je dokonce vyobrazen na státním znaku

Sapan nádherný (Caesalpinia pulcherrima)
Autor: istockphoto.com Sapan nádherný (Caesalpinia pulcherrima)

… krásu sapanu oslavují i jeho různá místní pojmenování, například rajský květ, paví květ, nebo dokonce pýcha Barbadosu

… na Havajských ostrovech roste i kriticky ohrožený Caesalpinia kavaiensis a je známo jeho pouhých posledních 60 exemplářů

Caesalpinia kavaiensis
Autor: istockphoto.com Caesalpinia kavaiensis

… semena sapanu můžete koupit na internetu a pokusit se o jeho pěstování z vlastního výsevu, mladé rostlinky zase nabízejí některá zásilková zahradnictví

Líbí se vám exotické stromy a keře? Některé z nich můžete pěstovat i v našich podmínkách, za jinými se budete muset vypravit do jejich domoviny:

Brazilský hroznový strom, jaboticaba

Brazilský hroznový strom plodí přímo z kmene. Proč se jeho plody do Evropy nedováží?

Nejkrásnější stromy

Pavlovnie a katalpa: Exotické stromy, které potkáte i v našich moderních zahradách

Davidie listenová (Davidia involucrata)

Kapesníkový strom: Davidii listenovou můžete pěstovat i na vlastní zahradě

Mexický pomerančovník

Mexický pomerančovník nepatří mezi citrusy! Jak pěstovat keř s botanickým názvem choísie trojčetná

reklama

Článek je zařazen v: sapan , Caesalpinia echinata , Sapan Gillesův (Caesalpinia gilliesii) , Sapan Gilliesův (Caesalpinia gilliesii) , sapan nádherný (Caesalpinia pulcherrima) , exotický , strom , keř , balkonová rostlina

reklama

Přečtěte si také