Zahrada

27. května 2019 16:40

redakce Prima Zoom

Mexický pomerančovník nepatří mezi citrusy! Jak pěstovat keř s botanickým názvem choísie trojčetná

Ve skutečnosti choísie žádný pomerančovník není, ale bývá tak označován díky nádherným vonným květům, které jsou citrusům velmi podobné. Choísie se v našich krajích pěstuje jako přenosná rostlina na balkonech a terasách, ale kultivar ´Aztec Pearl´ je odolný i vůči středoevropským mrazivým zimám. Nechcete podobnou perličku vysadit i do své zahrady?

Mexický pomerančovník, choísie trojčetná (Choisya ternata)

Zatím málo známý, kulovitě rostoucí menší keř pochází zMexika. Na první pohled pomerančovník připomíná, ale mezi citrusy nepatří, i když vzdáleně příbuzní jsou. Jak choísie, tak citrusy patří do čeledě routovitých (Rutaceae).

Choísie vyrůstá do výšky asi jednoho metru, má lesklé, neopadavé, kožovité a velmi dekorativní dlanité listy a výrazně vonné květy bílé barvy. Listy po rozemnutí vydávají silnou, orientálně kořeněnou vůni. Vykvétá většinou začátkem června a 3–5 cm velké květy produkují množství nektaru, který láká včely i čmeláky ze širokého okolí.

Jak pěstovat choísii

Tento kouzelný keř se pěstuje vpodobných podmínkách jako mnohem známější rododendrony. Choísie má ráda na živiny bohatou, lehkou půdu skyselou reakcí a umístění na plném slunci. Většina choísií se pěstuje přes léto na balkoně vnádobě a na zimu vyžaduje umístění ve světlé,chladné, ale bezmrazé místnosti steplotou 5–10 °C. Řez choísie je možné provádět těsně po odkvětu.

Odolný kultivar ´Aztec Pearl´

Choísie se vnašich krajích pěstuje jako přenosná rostlina svýjimkou kultivaru ´Aztec Pearl´. Jedná se o hybrid vzniklý křížením choulostivé Choisya ternata snaopak velmi odolnou Choisya dumosa var. Arizonica. Má nádherné jednoduché bílé květy, které se však otevírají zjemně narůžovělých, perlám podobných, poupat. Pro svou odolnost se tento kultivar hodí i pro výsadbu stálezelených nižších živých plotů. Snáší mrazy až do –25 °C a výborně odolává i nebezpečným zimním paprskům slunce.

Světlezelená Choisya ternata ´Sundance´

Na zahradnickém trhu můžete získat i kultivar Choisya ternata ´Sundance´, který má stejně bílé květy, ale nevšední žlutozelené listy. Tento kultivar patří spíše do polostínu.

Text: Simona Bauer


Přečtěte si také