reklama

Levandule korunkatá je krásná, ale choulostivá bylinka. Pěstujte ji jako přenosnou rostlinu

Simona Sedláčková
25. července 2021
Levandule korunkatá je pro svůj netradiční romantický vzhled ve stálé nabídce mnoha zahradnických center. Při jejím nákupu byste však měli vědět, že bude vyžadovat více péče než běžná levandule lékařská.
reklama

Na její krásu senecháme všichni nalákat, ale pak přichází zklamání… První sezonu krásně roste, kvete a skvěle prospívá a následující jaro ji najdeme na zahradě buď úplně zmrzlou, nebo alespoň hodně poškozenou. Levandule korunkatá je totiž mnohem choulostivější než její obyčejná příbuzná, levandule lékařská (Lavandula angustifolia, Lavandula officinalis nebo Lavandula vera, pro tuto rostlinu je užíváno více latinských názvů, ale i více českých jmen, například levandule úzkolistá, a všechny názvy označují stejnou rostlinu).

Levandule korunkatá (Lavandula stoechas)

Její nezaměnitelné květenství poznáte na první pohled, jen se jménem může být trochu problém.Prodává se pod mnoha obchodními názvy, jako levandule klasnatá, ouškatá, francouzská nebo dokonce hlávkovitá.

Pochází zjižní Evropy, zoblasti kolem Středozemního moře. Levandule korunkatá roste ve volné přírodě od Portugalska přes celou jižní Evropu až po Turecko a Sýrii, ale také vseverní Africe. Dostala se i do Austrálie a na Nový Zéland, kde ji však považují za nechtěný plevel.

Jak poznat levanduli korunkatou

Roste jako silně aromatický, stálezelený keřík a dorůstá do výšky až 150 cm, ale ne vnašich podmínkách. Šedozelené, úzce kopinaté listy jsou velmi podobné levanduli lékařské, ale květenství má mnohem nápadnější. Květenství levandule korunkaté roste ve tvaru lichoklasu, zakončeného nápadnými, vzpřímenými listeny, tedy krásnou korunkou, vbarvě světle či tmavě fialové, a dokonce i bílé. U nás kvete většinou od začátku června do srpna.

Jak pěstovat levanduli korunkatou

Vpodmínkách ČR se levandule korunkatá pěstuje nejčastěji a hlavně nejspolehlivěji jako přenosná rostlina. Přes léto jí vyhovuje umístění vprostorném květináči, na plném slunci, vkyselejší, dobře propustné půdě. Na zimu je dobré levanduli korunkatou uložit do světlé, chladnější, ale bezmrazé místnosti a dopřát jí jenom velmi mírnou zálivku.

Vteplejších oblastech jižní Moravy se můžete pokusit i o její přezimování venku. Pak ji pěstujte na záhonech sdobře propustnou půdou, chráněných před větrem a mrazem. Na zimu levanduli korunkatou překryjte chvojím nebo netkanou textilií.

Všechny druhy levandule můžete využít na krásné dekorace:

Sílejte článek
Zobrazit komentáře ke článku
reklama