Webové stránky skupiny Prima používají cookies k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti. Používáním tohoto webu souhlasíte s užitím cookies v rámci webů skupiny Prima. Více informací
Beru na vědomí
návrat zpět

Vyhledávání

Co hledáte?
Smazat

reklama

Zařiďte si doma voňavou Provence aneb Jak pěstovat levanduli

Byli jste ve francouzské Provence a na vlastní kůži zažili tu nádheru nekonečných levandulových polí? Vůně, která se line z modrofialových kvítků této léčivé rostliny, je omamná a nezapomenutelná. Ale malou Provence si může udělat každý i u nás. Na zahrádce, balkoně či v truhlíku za oknem.
Vydáno: 27.04.2017
Květy levandule nemusejí být vždy jen modro fialové. Existuje i levandule s květy bílými jako sníh
Autor: iStock Květy levandule nemusejí být vždy jen modro fialové. Existuje i levandule s květy bílými jako sníh

Chcete-li začít s pěstováním levandule lékařské ze semínka, je to samozřejmě možné. Jen počítejte s tím, že na první kvítky si chvíli počkáte. Když se rozhodnete pro koupi vzrostlejší rostliny, můžete začít s životem a la Provence okamžitě. V případě, že chcete nechat rostlinu v květináči, dbejte na to, že levandule potřebuje pro svůj správný vývoj prostor. Květináč by měl být dvakrát širší, než je vaše levandulka. Zkusit můžete květináče středomořského stylu a rostlinu si užijete i vizuálně. Není navíc náročná na zálivku, dobře snáší sucho i sluníčko. Takže levanduli rozhodně nebudete otročit.

Víte co je to dulenka, devandule, špikanard nebo špikrnát? Nepanikařte, jsou to jen jiné názvy pro levanduli
Autor: iStock Víte co je to dulenka, devandule, špikanard nebo špikrnát? Nepanikařte, jsou to jen jiné názvy pro levanduli

Mrazuvzdorná trvalka

A po celé léto si můžete lístky i kvítky levandule uďobávat tu jako koření při přípravě, tu do voňavé koupele. Snítka modrých kvítků může být také milý letní dárek. Levandule je vlastně trvalka, která skvěle přezimuje v záhonech i v našich podmínkách. Jen malé rostlinky musíte trochu ochránit před mrazy, zakryjte je chvojím. Rostliny v květináčích musí dovnitř nebo obalit, jinak by jim mohly pomrznout kořeny. A nezapomeňte svoji krásku na jaře a podzim pravidelně zastřihnout. Levandule zasazené v zahradě se bohatě větví a více rostlin vedle sebe vytvoří působivý a voňavý květinový záhon.

Koupejte se jako Římané

Příjemná koupel z květů levandule má ohromně uklidňující účinky. Věděli to již v antickém Římě, kdy nálev z levandulových květů pravidelně přidávali do lázní. Levandule je totiž neobyčejně silná i jako léčivka. Pomáhá při nespavosti, rozčilení, křečích, nervozitě a bolestech hlavy. Poděkovat za to můžeme tříslovinám, silicím a terpenům, které levandule obsahuje. Rostlinka působí také proti plísním a bakteriím a dokonce čistí žlučové cesty a zbavuje naše tělo zbytečné vody. Pro své vlastnosti se hodí do léčivých čajů, ale také do masážních olejů. A nezastupitelné místo hraje levandule také v kosmetickém průmyslu.

Když se rozhodnete pro koupi vzrostlejší rostliny, můžete začít s životem a la Provence okamžitě
Autor: iStock Když se rozhodnete pro koupi vzrostlejší rostliny, můžete začít s životem a la Provence okamžitě

Kde to v Evropě voní:
Levandulová pole najdete například v Chorvatsku na ostrově Hvar. Ovšem ta nejznámější jsou v Provence na jihu Francie. Ostatně v západním Středozemí se levandule vyskytovala od nepaměti. V současnosti se jako dobrý prodejní artikl pěstuje na mnoha místech Jižní Evropy. A modrofialové lány najdete i na africké straně Středozemního moře. V Čechách ucítíte nezaměnitelnou vůni například na levandulové farmě v Židovicích nedaleko Roudnice nad Labem.

Co nevíte o levanduli?
1. Pamatujete si z hodin biologie, že květenství levandule se nazývá lichopřeslen? Že ne? To jsme na tom stejně! Ale jak ty kvítky přenádherně voní, si pamatujeme od prvního promnutí v rukách.
2. Víte co je to dulenka, devandule, špikanard nebo špikrnát? Nepanikařte, jsou to jen jiné názvy pro levanduli.
3. Používáte rádi směs Provensálské koření? Levandule je samozřejmě jednou ze součástí.
4. Bez levandule se neobejdete v šatní skříni. A to nejen kvůli její vůni. Levandule totiž také velmi účinně odpuzuje moly.
5. Květy levandule nemusejí být vždy jen modro fialové. Existuje i levandule s květy bílými jako sníh.
6. Ochutnat můžete levandulový med, zmrzlinu anebo limonádu.

(tek)

Mohlo by vás zajímat:

Jak stříhat a sušit levanduli

Jak se zastřihává a suší levandule

Tu barvu i vůni prostě milujeme. Víte, jak si ji uchovat co nejdéle?

Upleťte si voňavé paličky z levandule ve stylu Provence

Článek je zařazen v: pěstování , bylinky , levandule
Speciály: Jak pěstovat a zpracovat levanduli

reklama