návrat zpět

Vyhledávání

Co hledáte?
Smazat

21 rad a tipů, jak na pěstování, sběr a sušení levandule

Lenka Valjentová , Aktualizováno: 04.08.2021
Levandule pěstování
Autor: unsplash.com Levandule pěstování
S touhle voňavou středomořskou kráskou se u nás ve volné přírodě jen tak nesetkáme, tak si levanduli musíme vypěstovat na zahradě na záhoně nebo v nádobách na balkoně a terase. Ale není to nic složitého, zvládne to i začátečník. Celé léto levandule nám pak levandule dělá radost svým výjimečným půvabem, taky sytí včelky, čmeláky a motýly a navíc máme po ruce skvělou léčivou bylinku. Pohled na kvetoucí levandule je kouzelný a jejich výjimečná vůně je až omamná. Tady je je 21 pravidel, rad, tipů a triků, jak a jaké levandule pěstovat i jak se kvetoucí levandule trhají a suší.

reklama

Levandule (Lavandula) pochází z východního Středomoří. Za rozšířením levandule po celé Evropě stojí staří Římané. Vojáci na svých výbojích s sebou vozili sazenice této původně středomořské byliny a snažili se najít místní pěstitele, protože levandulový olej byl nezbytnou přísadou do koupele. Ve starověkém Egyptě byla levandule používána k mumifikaci zemřelých, v antice se v ní nejen koupali, ale také ji sypali na podlahy domů a kostelů, aby se v nich nezdržoval hmyz. V křesťanské tradici představovala ochránkyni proti všemu zlému a nad dveřmi stavení se často objevoval kříž svázaný ze stonků levandule. Středověk věřil, že levandule brání morové nákaze, což opravdu určitý smysl mělo, protože faktu, že hmyz levandulovou vůni nesnese, využíváme dodnes.

Usušená levandule lékařská je jasně fialovomodrá a příjemně kořenně voní
Autor: istock.com Usušená levandule lékařská je jasně fialovomodrá a příjemně kořenně voní

Levandule lékařská

Nejčastěji se u nás pěstuje levandule lékařská (Lavandula angustifolia), která je tou pravou levandulí a používá se jako léčivá bylina i přísada do pokrmů. Dřevitý, silně rozvětvený polokeř dorůstá do výšky okolo 60 cm, časem odspodu dřevnatí. Vyžaduje slunné stanoviště a propustnou lehčí půdu. Úzké dlouhé neopadavé kopinaté šedoplstnaté listy kontrastují svou zelenou barvou se sytě modrými až modrofialovými květy, které rozkvétají v červnu a v červenci. Odrůd existuje několik desítek a jsou mezi nimi růžové či bílé levandule. 

Nejčastěji se u nás pěstuje levandule lékařská (Lavandula angustifolia), odrůd existuje několik desítek a jsou mezi nimi růžové či bílé
Autor: sortiment Semo Nejčastěji se u nás pěstuje levandule lékařská (Lavandula angustifolia), odrůd existuje několik desítek a jsou mezi nimi růžové či bílé

Levandule francouzská

Levandule francouzská neboli korunkatá (Lavandula stoechas) se u nás pěstuje jako letnička. Má nižší růst a nápadné výrazné květy s fialovými, nachovými či růžovými „oušky“. Je ideálně především do truhlíků na balkony a terasy a na okraje záhonů. Nejznámější příbuzná levandule lékařské je jemnější a má pronikavější vůni, pěstuje se především ve francouzské Provence, kde se z ní získává velmi kvalitní silice. Při včasném jarním výsevu kvete již za 12 týdnů. Vyžaduje lehčí písčitou půdu a plné slunce. Pozor, tahle krásná levandule je citlivá na mráz, na zimu nutno rostlinu vyrýt a uskladnit ve světlé místnosti, kde se teplota pohybuje okolo 5 – 8 °C.

Levandule francouzská neboli korunkatá (Lavandula stoechas)
Autor: sortiment Semo Levandule francouzská neboli korunkatá (Lavandula stoechas)

15 pravidel pěstování levandule

 1. Levandule roste ve Středomoří, potřebuje dostatek slunečního světla, skvěle snáší přímé slunce, naopak na větrném a chladném místě nebude prospívat.
 2. Levandule má ráda propustnou půdu a dobré odvodnění. Daří se jí na mírně svažitých místech nebo ve speciálně vytvořených kopečcích.
 3. Můžeme je používat do záhonů s trvalkami, třeba s floxy a třapatkami.
 4. Je ideální pro kombinaci do záhonu s růžemi, protože odpuzuje mšice a molice a svými vonnými látkami ochraňuje své okolí.
 5. Mladé levandule zaléváme pravidelně, starším přiměřená zálivka prospěje, ale rostliny se bez ní docela dobře obejdou.
 6. Chceme-li levanduli dopřát něco navíc, přihnojíme ji vápenatými hnojivy. Pokud hnojení vynecháme, nic se nestane, rostlina si poradí sama.
 7.  Levandule je třeba pravidelně stříhat a platí to i pro mladé rostlinky. Poprvé rostliny zastřihněme na jaře za teplého počasí tak, aby na každé větvičce byly tři zdravé páry listů s pupeny, nikdy nestříháme do dřeva!
 8. Aby vám keříky levandule nepřerostly, seřízněme je podruhé několik týdnů po odkvětu přibližně o jednu třetinu. Do prvních mrazů obrazí a zachovají si kompaktní tvar.
 9. Pokud nebudeme levanduli pravidelně stříhat, budeme mít nevzhledné vytáhlé dřevnaté keře, které budou málo kvést. Naopak seříznuté keříky se rozkošatí, zahustí a pokvetou.
 10. Levandule jsou vesměs mrazuvzdorné, mladé rostliny se ale vyplatí na zimu přikrýt listím či chvojím.
 11. Levandule pěstované v nádobách chráníme před mrazem. I s nádobou zapustíme do země a zakryjeme, aby kořenový systém nepromrzl – v nádobách nemá levandule možnost zakořenit hluboko, takže by mohla zmrznout. Nebo dáme do sklepa či garáže, kde se teplota pohybuje okolo 10 °C.
 12. Levandule se dá poměrně snadno rozmnožovat. Můžeme si koupit semena a sami se v lednu pustit do pěstování, ale je to trochu piplačka, takže je výhodnější koupit si sazenice.
 13. Osivo levandule vyséváme v únoru až dubnu do kvalitního výsevního substrátu. Výsevní misku je dobré zakrýt kouskem fólie a zeminu udržovat stále vlhkou při teplotě 20-25 °C. Levandule klíčí až 4 týdny. Po vzejití ji pak přepikýrujeme do sadbovačů nebo květináčů. V květnu ji pak vysadíme na slunečné místo ve sponu přibližně 40-60 cm. Po dosažení dvaceti centimetrů rostliny seřízneme o polovinu, aby dobře rozvětvily.
 14. Levandule se dobře rozmnožuje řízky. Nastříháme je z dospělé rostliny v létě či na podzim v místě, kde je rostlina ještě ohebná, ale přitom již natolik dřevnatá, že by se při přehnutí zlomila. Řízky namočíme do přípravku pro podporu tvorby kořenů a po 3-5 zasadíme do květináčků se substrátem s perlitem. Substrát udržujeme mírně vlhký. Kořenění trvá zhruba tři týdny. Po zakořenění zasadíme do květináčů.
 15. První dva roky roste levandule dost pomalu, pěkných a košatých rostlin se dočkáme většinou až čtvrtým rokem.
Levandule: sbírají a používají se zejména květy, řežeme celé stonky i s květenstvím
Autor: istock.com Levandule: sbírají a používají se zejména květy, řežeme celé stonky i s květenstvím

6 tipů, jak na sběr a sušení levandule

 1. Sbírají a používají se zejména květy. Nejvhodnější doba pro jejich sběr je těsně předtím, než se květy naplno rozvinou, jinak by brzy začaly opadávat.
 2. Řežeme celé stonky i s květenstvím, srovnáme je do větších snopů, svážeme pevně několikrát provázkem.
 3. Snopky zavěsíme na suché místo, kde proudí čerstvý vzduch a nechte uschnout.
 4. Ulomené zbytky stonků a květů nevyhazujeme, stačí je nastříhat, nasypat do malých textilních sáčků a pověsit do šatníku nebo vložit do prádla. Krásně ho provoní, a navíc ze skříní a prádelníků odeženou moly.
 5. Usušená levandule lékařská je jasně fialovomodrá, příjemně kořenně voní a nahořkle chutná.
 6. Pokud chceme z levandule splétat věnečky, srdíčka a další dekorace, děláme to z čerstvě sklizené levandule, sušená se bude lámat.

Mohlo by vás taky zajímat:

Levandule sirup

Levandule má léčivé účinky i skvělou chuť. Udělejte si sirup a upečte sušenky

Březnový výsev léčivých bylin: Jak na to, abyste z levandule, echinacei či stévie měli radost a užitek

Březnový výsev léčivých bylin: Jak vypěstovat levanduli, echinaceu či stévii

Džínový věnec s levandulí

Džínový věnec s levandulí, mušličkami a oblázky: Vyrobte si dekoraci s vůní léta

Svícen s levandulovou manžetkou

Voňavý svícen s levandulovou manžetkou: Ozdobte skleničky čerstvou bylinkou

Vyšívaný sáček s levandulí

Vyšívaný sáček s levandulí ze staré pánské košile

Jak udělat přírodní repelenty proti hmyzu z levandule, rýmovníku, hřebíčku či citrusů

Udělejte si domácí repelent proti hmyzu z levandule, rýmovníku, hřebíčku či citrusových plodů

Bylinky, které komárům nevoní

Bylinky, které komárům nevoní: levandule, kozlík, bazalka, meduňka a šalvěj

Královny růže a jejich doprovod

Královny růže a jejich doprovod: Modrofialové květy levandule, svlačce i šalvěje krásně doplní růžový záhon

reklama

Článek je zařazen v: levandule pěstování , levandule sběr a sušení , Levandule lékařská (Lavandula angustifolia) , Levandule francouzská neboli korunkatá (Lavandula stoechas) , ledvandule proti hmyzu , levandule

reklama

Přečtěte si také