Batáty můžete pěstovat jako pokojovku nebo letničku. Exotická rostlina má krásné dekorativní listy

Povíjnice batátová, jejíž hlízy známe všichni z obchodu se zeleninou jako batáty nebo sladké brambory, se v našich podmínkách pěstuje jako pokojová nebo balkonová rostlina. Kromě chutných hlíz má totiž i velmi dekorativní listy. Jen květů se u nás dočkáte jen občas, ale nikdy ve velkém množství.

Povíjnice batátová (Ipomoea batatas)

V oblastech svého původu, tedy na mexickém poloostrově Yucatán a ve Venezuele, se povíjnice batátová nebo také povíjnice jedlá pěstuje jako trvalka, ale v našich zeměpisných šířkách se musíme smířit s její krátkověkostí. Můžeme ji pěstovat jako víceletou pokojovou rostlinu nebo jako výraznou letničku do truhlíků a větších květináčů na balkonech a terasách. Každé jaro si tak můžete v zahradnictvích pořídit nové rostliny, většinou se žlutozelenými, tmavě zelenými nebo do vínova zbarvenými listy.

Jsou sladké brambory vlastně brambory?

Povíjnice batátová je tropická rostlina z čeledi svlačcovitých a příbuznost s naším svlačcem nebo povíjnicí nachovou si uvědomíme ve chvíli, kdy spatříme její květ. Naopak s klasickými bramborami tato rostlina nic společného nemá, i když se jejím hlízám tak často říká sladké brambory. Společně se však mohou setkat v naší kuchyni. Taková bramborová kaše připravená ze dvou třetin klasických brambor a jedné třetiny batátů získá krásnou barvu i zajímavou chuť.

V posledních letech jsme si mnozí oblíbili i batátové hranolky, které jsou vyslovenou delikatesou, nebo i batátové chipsy. Z kuchyně známe nejčastěji batáty s oranžovou barvou dužiny, ale může mít i barvu žlutou, bílou nebo fialovou.

Hlízy batátů jsou velmi zdravé, i když mají asi o polovinu vyšší energetickou hodnotu než hlízy klasických brambor. Batáty jsou sladké díky fruktóze, glukóze a sacharóze a mají vysoký obsah železa, vitaminu A, B, C, E a vlákniny.

Povíjnice batátová jako okrasná rostlina

Plazivé stonky, které vyrůstají ze ztloustlého kořene, mohou být dlouhé až pět metrů a k tomu bývají i bohatě rozvětvené. Listy na dlouhém řapíku bývají srdčitého tvaru a nejčastěji světle zelené barvy, často se ale pěstují i odrůdy s listy tmavě zelenými nebo zbarvenými až do vínova. Velké květy (5–8 cm), velmi podobné našemu svlačci, bývají různě barevné, nejčastěji s tmavším odstínem barvy uprostřed květu. Pokud se dočkáme květu, což je v našich podmínkách jen málo pravděpodobné, pak se květy objevují od června do září. Samotné listy povíjnice batátové jsou však natolik atraktivní, že nám úplně postačí a využívají se jako doplněk ke kvetoucím balkonovkám.

Jak povíjnici batátovou pěstovat

Povíjnice batátová dává přednost umístění na slunci bez poledního úpalu nebo v mírném polostínu. Vyžaduje dobře propustný, ale stále lehce vlhký substrát bez přemokření a pravidelné přihnojování asi 1–2x týdně hnojivem pro balkonové květiny. Velmi vhodné je její pěstování na balkoně v samozavlažovacím truhlíku. Ven ji však můžeme umístit až v druhé polovině května, kdy už nehrozí žádné mrazíky.

Zdroj: zahradkarskaporadna.cz; ceskestavby.cz


Přečtěte si také