návrat zpět

Vyhledávání

Co hledáte?
Smazat

Batáty můžete pěstovat jako pokojovku nebo letničku. Exotická rostlina má krásné dekorativní listy

Simona Sedláčková , Vydáno: 26.09.2020
Povíjnice batátová
Autor: istockphoto.com Povíjnice batátová
Povíjnice batátová, jejíž hlízy známe všichni z obchodu se zeleninou jako batáty nebo sladké brambory, se v našich podmínkách pěstuje jako pokojová nebo balkonová rostlina. Kromě chutných hlíz má totiž i velmi dekorativní listy. Jen květů se u nás asi málokdo dočká.

reklama

Povíjnice batátová (Ipomoea batatas)

V oblastech svého původu, tedy na mexickém poloostrově Yucatán a ve Venezuele, se povíjnice batátová nebo také povíjnice jedlá pěstuje jako trvalka, ale v našich zeměpisných šířkách se musíme smířit s její krátkověkostí. Můžeme ji pěstovat jako víceletou pokojovou rostlinu nebo jako letničku do truhlíků a květináčů, která doplní kvetoucí letničky svými výraznými listy.

Povíjnice batátová
Autor: istockphoto.com Povíjnice batátová

Jsou sladké brambory vlastně brambory?

Povíjnice batátová je tropická rostlina z čeledi svlačcovitých a příbuznost s naším svlačcem nebo povíjnicí nachovou si uvědomíme ve chvíli, kdy spatříme její květ. Naopak s klasickými bramborami tato rostlina nic společného nemá, i když se jejím hlízám tak často říká sladké brambory. Společně se však mohou setkat v naší kuchyni. Taková bramborová kaše připravená ze dvou třetin klasických brambor a jedné třetiny batátů získá krásnou barvu i zajímavou chuť.

V posledních letech jsme si mnozí oblíbili i batátové hranolky, které jsou vyslovenou delikatesou, nebo i batátové chipsy. Z kuchyně známe nejčastěji batáty s oranžovou barvou dužiny, ale může mít i barvu žlutou, bílou nebo fialovou.

Povíjnice batátová
Autor: istockphoto.com Povíjnice batátová

Hlízy batátů jsou velmi zdravé, i když mají asi o polovinu vyšší energetickou hodnotu než hlízy klasických brambor. Batáty jsou sladké díky fruktóze, glukóze a sacharóze a mají vysoký obsah železa, vitaminu A, B, C, E a vlákniny.

Povíjnice batátová jako okrasná rostlina

Plazivé stonky, které vyrůstají ze ztloustlého kořene, mohou být dlouhé až pět metrů a k tomu i bohatě rozvětvené. Listy, na dlouhém řapíku, bývají srdčitého tvaru a nejčastěji světle zelené barvy, ale často se pěstují i odrůdy s listy tmavě zelenými nebo zbarvenými až do vínova. Velké květy (5–8 cm), velmi podobné našemu svlačci, bývají různě barevné, nejčastěji s tmavším odstínem barvy uprostřed květu. Pokud se dočkáme květu, což je v našich podmínkách jen málo pravděpodobné, pak se květy objevují od června do září. Samotné listy povíjnice batátové jsou však natolik atraktivní, že nám úplně postačí a využívají se jako doplněk ke kvetoucím balkonovkám.

Povíjnice batátová
Autor: istockphoto.com Povíjnice batátová

Jak povíjnici batátovou pěstovat

Dává přednost umístění na slunci bez poledního úpalu nebo v mírném polostínu. Vyžaduje dobře propustný, ale stále lehce vlhký substrát bez přemokření a pravidelné přihnojování asi 1–2x týdně hnojivem pro balkonové květiny. Velmi vhodné je její pěstování na balkoně, v samozavlažovacím truhlíku. Ven ji však můžeme umístit až v druhé polovině května, kdy už nehrozí žádné mrazíky.

Povíjnice batátová
Autor: istockphoto.com Povíjnice batátová

Další netradiční pokojové rostliny:

Rdesno vonné (Persicaria odorata nebo Polygonum odoratum)

Rdesno vonné neboli vietnamský koriandr ochutí jídlo a pomůže při akné. Pěstujte ho jako pokojovku

Citlivka stydlivá 1

Jak pěstovat citlivku stydlivou? Její listy reagují na dotek a křehký květ vydrží jen den

reklama

Článek je zařazen v: batáty , povíjnice batátová , Ipomoea batatas , hlízy , jedle , letnička , pokojová rostlina , trvalka , jak pěstovat

reklama

Přečtěte si také