reklama

Batáty můžete pěstovat jako pokojovku nebo letničku. Exotická rostlina má krásné dekorativní listy

Simona Sedláčková
26. září 2020
Povíjnice batátová, jejíž hlízy známe všichni z obchodu se zeleninou jako batáty nebo sladké brambory, se v našich podmínkách pěstuje jako pokojová nebo balkonová rostlina. Kromě chutných hlíz má totiž i velmi dekorativní listy. Jen květů se u nás asi málokdo dočká.
reklama

Povíjnice batátová (Ipomoea batatas)

Voblastech svého původu, tedy na mexickém poloostrově Yucatán a ve Venezuele, se povíjnice batátová nebo také povíjnice jedlá pěstuje jako trvalka, ale vnašich zeměpisných šířkách se musíme smířit sjejí krátkověkostí. Můžeme ji pěstovat jako víceletou pokojovou rostlinu nebo jako letničku do truhlíků a květináčů, která doplní kvetoucí letničky svými výraznými listy.

Jsou sladké brambory vlastně brambory?

Povíjnice batátová je tropická rostlina zčeledi svlačcovitých a příbuznost snaším svlačcem nebo povíjnicí nachovou si uvědomíme ve chvíli, kdy spatříme její květ. Naopak sklasickými bramborami tato rostlina nic společného nemá, i když se jejím hlízám tak často říká sladké brambory. Společně se však mohou setkat vnaší kuchyni. Taková bramborová kaše připravená ze dvou třetin klasických brambor a jedné třetiny batátů získá krásnou barvu i zajímavou chuť.

Vposledních letech jsme si mnozí oblíbili i batátové hranolky, které jsou vyslovenou delikatesou, nebo i batátové chipsy. Zkuchyně známe nejčastěji batáty soranžovou barvou dužiny, ale může mít i barvu žlutou, bílou nebo fialovou.

Hlízy batátů jsou velmi zdravé, i když mají asi o polovinu vyšší energetickou hodnotu než hlízy klasických brambor. Batáty jsou sladké díky fruktóze, glukóze a sacharóze a mají vysoký obsah železa, vitaminu A, B, C, E a vlákniny.

Povíjnice batátová jako okrasná rostlina

Plazivé stonky, které vyrůstají ze ztloustlého kořene, mohou být dlouhé až pět metrů a ktomu i bohatě rozvětvené. Listy, na dlouhém řapíku, bývají srdčitého tvaru a nejčastěji světle zelené barvy, ale často se pěstují i odrůdy slisty tmavě zelenými nebo zbarvenými až do vínova. Velké květy (5–8 cm), velmi podobné našemu svlačci, bývají různě barevné, nejčastěji stmavším odstínem barvy uprostřed květu. Pokud se dočkáme květu, což je v našich podmínkách jen málo pravděpodobné, pak se květy objevují od června do září. Samotné listy povíjnice batátové jsou však natolik atraktivní, že nám úplně postačí a využívají se jako doplněk ke kvetoucím balkonovkám.

Jak povíjnici batátovou pěstovat

Dává přednost umístění na slunci bez poledního úpalu nebo vmírném polostínu. Vyžaduje dobře propustný, ale stále lehce vlhký substrát bez přemokření a pravidelné přihnojování asi 1–2x týdně hnojivem pro balkonové květiny. Velmi vhodné je její pěstování na balkoně, vsamozavlažovacím truhlíku. Ven ji však můžeme umístit až vdruhé polovině května, kdy už nehrozí žádné mrazíky.

Další netradiční pokojové rostliny:

Sílejte článek
Zobrazit komentáře ke článku
Štítky: květkvětináčpokojová rostlinarostlinyzeleninaVenezuelahnojivotrvalkahlízaletničkajedlebatátyjak pěstovathlízypovíjnice batátováIpomoea batatasbramborjednoletá rostlinapovijnice batátováYucatánský poloostrov
reklama