Tomatilla dozrávají pozdě na podzim. Zelená mexická rajčátka vypěstujete i u nás

Už jste objevily báječnou mochyni dužnoplodou a její skvělé plody, tomatilla? Pokud ano, pak právě sklízíte rajčatům podobnou dobrotu s chutí ananasu. V našich podmínkách dozrávají právě teď!

Plody dužnoplodé mochyně můžete znát pod názvem tomatillo nebo mexické rajče. Jedná se o trvalku, původem ze Střední Ameriky, která se u nás pěstuje jako letnička, ale můžete ji i vysadit do přenosné nádoby a pěstovat jako trvalku.

Mochyně dužnoplodá (Physalis ixocarpa)

Pokud rádi objevujete cizokrajné druhy zeleniny a ovoce, zkuste vypěstovat i mochyni dužnoplodou. Dorůstá do výšky 70-120 cm a její semínka seženete velmi snadno přes internet.

Jak a kdy vysévat mochyni dužnoplodou

Semena se vysévají od února do dubna. Před výsevem je nechte přes noc namočené ve vodě, urychlíte tak jejich klíčení. Po namočení je doba klíčení semen asi 1-2 týdny. Vysévejte do výsevního substrátu nebo do propařené zeminy, asi 0,5 cm do hloubky. Semena zasypejte zeminou a jemně zatlačte.

Vzešlé semenáčky pak přesaďte do kelímků, do dobře propustného substrátu, promíchaného sperlitem.

Mochyně dužnoplodájako letnička

Mladé rostlinky vysaďte ven na záhon až ve druhé polovině května. Zvolte místo slunečné a teplé, dobře chráněné před větrem. Tak můžete pěstovat mochyni dužnoplodou jako letničku a na podzim, po sklizni plodů, ji zlikvidovat. Pokud to neuděláte, postará se o to první mrazík. Mochyně totiž nesnese ani teploty lehce pod nulou.

Mochyně dužnoplodá jako trvalka

Tento druh mochyně však můžete pěstovat i jako trvalku, tedy přenosnou rostlinu, vkvětináči nebo ve větším truhlíku. Dařit se mochynibude na plně osluněném balkoně nebo na terase.

Starší rostliny dorůstají do výšky i kolem 2 m a vyžadují pevnou oporu, ale velmi dobře zvládají podzimní střih.

Před příchodem prvních mrazíků přeneste nádobu smochyní do bezmrazé místnosti steplotou do 5 °C.

Zálivka a přihnojování

Mochyně dužnoplodá vyžaduje pravidelnou, každodenní zálivku. Voda však nikdy nesmí dopadat na listy, rostlinu proto zalévejte přímo ke kořenům. Přihnojovat můžete od jara do konce léta, nejlépe organickými hnojivy.

Můžete pěstovat i jiné druhy mochyní:

Jak chutná tomatillo?

Plody mochyně dužnoplodé, tomatilla, vypadají jako malá zelená až nažloutlá rajčátka, uložená vtenkém obalu. Chutí připomínají čerstvý ananas a sklizené vydrží jen asi 14 dní. Můžete znich však připravit chutnou salsu.

Máte zálibu v pěstování cizokrajných plodin? Vyzkoušejte i další rostlinky:


Přečtěte si také