Olivovník je posvátný strom, symbol plodnosti a blahobytu. Můžete ho pěstovat i v Česku
Olivovníky si většina z nás spojuje především s dovolenou ve Středomoří. Olivovníky však můžete, za určitých podmínek, pěstovat i u nás. Plodů, oblíbených oliv, se však většinou nedočkáte.
Olivovník evropský (Olea europaea)
Olivovníky, stálezelené stromy srozpraskanou kůrou, původně pocházejí zAfriky a Asie, ale vevropském Středozemí se pěstují tisíce let. Olivovník je známý jako nízký strom sbohatě větvenou, často nepravidelnou korunou. Úzké listy mají tmavě zelenou, zrubu šedozelenou, barvu a drobné, vonné květy jsou bílé. Co však nás většinou na těchto stromech zajímá nejvíc, jsou plody. Malé, dužnaté peckovice, které obsahují velké množství vynikajícího oleje. Bohužel vnašich podmínkách olivovníky většinou neplodí vůbec, nebo vytváří jen malé a nevyzrálé olivy. Olivovníky u nás tedy můžete pěstovat pouze jako okrasné stromky.
Jak pěstovat olivovník vpodmínkách střední Evropy?
Menší a mladší olivovníky můžete pěstovat jako pokojové nebo přenosné rostliny. U nás se pěstují výhradně vnádobách, přes zimu vyžadují umístění vchladnější místnosti, steplotou asi kolem 10-15 °C. Přes léto jim vyhovuje místo na balkoně nebo na terase, na plném slunci. Nevadí jim ani polední úpal, naopak přistínění olivovníkům nesvědčí. Dejte pozor na rozdíl teplot, venku a uvnitř, vdobě stěhování rostliny. Teploty by měly být podobné. Olivovník je na změnu teploty velmi citlivý a většinou reaguje shazováním listů nebo i květů.
Starší olivovníky můžetevteplejších oblastech naší země, například na jižní Moravě, pěstovat i celoročně venku. Na zimu však vyžadují větší množství půdy, přihrnuté ke kmeni a ochranu celé koruny. Korunu můžete na zimu obalit chvojím nebo netkanou textilií, ale ve více vrstvách.
Jak olivovníky zalévat
Olivovníky, vzhledem ke svému původu, mívají většinou problém spíše spřelitím než snedostatkem vody. Zalévejte je velmi opatrně a střídmě, aby nedošlo zzahnívání vlásečnicových kořínků.