29. července 2023 08:00
redakce Prima Living8 exotických ovocných stromů a keřů, které můžete pěstovat i v Česku
Exotické ovoce můžete pěstovat i na vlastní zahradě nebo alespoň doma v květináči či ve skleníku Zdroj: Unsplash
Nemusíte se smířit s tím, že některé ovoce pořídíte jen v supermarketu. Exotické ovoce si můžete vypěstovat i v našich podmínkách. Někdy to dá trochu víc práce, jindy to ale půjde opravdu snadno. Základem je poskytnout exotickému ovoci vhodné podmínky. Ne vždy se jedná o teplo. Pokud vám stačí mít zajímavou pokojovku bez sklizně, exotické keře a dřeviny jsou také pro vás.
Kaki
Oblíbené ovoce pochází z Číny a pěstuje se hlavně ve Středomoří, ale stromky kaki (rostlina je známá i jako tomel nebo churma) vyrostou i v našich podmínkách. Ideální jsou pro ně teplejší oblasti, jižní Morava nebo Polabí. Můžete si vybrat z různých odrůd, je lepší volit ty odolnější. Pokud chcete sklízet plody, kupujte malé stromky. Ze semen si můžete vypěstovat netradiční pokojovku, která však plodit nebude.
Granátové jablko
Pěstování granátovníku je o něco náročnější. Strom v našich podmínkách plodí až po sedmi letech a nesnese mrazy, takže ho musíte pěstovat jako přenosnou rostlinu. V létě se mu bude dařit na balkoně, kde vás potěší svými květy. Plody dozrávají až na podzim.
Jahodový stromek
Exotický keř, který plodí zajímavé červené bobule, můžete pěstovat jako přenosnou rostlinu, která si v létě bude hovět na slunci a v zimě se jí bude dařit ve světlé chodbě. Jahodový stromek je zajímavý hlavně tím, že jeho ovoce se nedá převážet, protože se velice rychle kazí. Pokud tak chcete bobule ochutnat, musíte si je vypěstovat nebo se za nimi vydat do tropických oblastí Číny či Ameriky.
Mochyně peruánská
Malý keřík pochází z jihoamerického pohoří Andy, občas se jeho plodům říká třešně Inků. Plody se ukrývají v lampioncích a jsou velice zdravé. Mochyni můžete pěstovat poměrně snadno. Vystačí si s větším květináčem a bude se jí dařit na balkoně. Pozor na to, že je rostlina mírně jedovatá. Plody jsou ale po dozrání jedlé.
Kiwano
Příbuzná okurky sladce chutná a vypěstujete ji ve skleníku i na slunném jižním stanovišti. Z exotických plodů je tak asi nejméně náročná a ozvláštní vám letní jídelníček. Její dužina poslouží do ovocných salátů nebo ji můžete jen tak vydlabat lžičkou.
Moruše
Dříve se pěstovaly i v Čechách a na Moravě, ale dnes jsme na moruše téměř zapomněli. Daří se jim v teplejších oblastech, ale pěstovaly se i v Praze. Rostou nejen do výšky, ale také do šířky a z keřů se mění ve stromy. Jejich sladké plody jsou oblíbené zejména v jižní Evropě, kde mají moruše ideální podmínky. Neznamená to ale, že byste se plodů nedočkali ani u nás. Podstatné je poskytnout morušovníku teplé slunné stanoviště.
Citrusy
Už poměrně běžnou exotickou dřevinou v našich domovech jsou citrusy. Můžete pěstovat citrony, pomeranče i mandarinky. Ve formě pokojovky si citrusy vystačí s přezimováním ve světlé místnosti kde bude zhruba 10 ºC, v létě se jim bude líbit na balkoně. Citrusy můžete pěstovat i ve skleníku a pro úspěšnou sklizeň nemusíte používat ani chemii.
Avokádo
Na konec přidáváme stálici českých obýváků mezi exotickými rostlinami. Avokádovníkům se daří zejména v Jižní Americe, kde jich roste nespočet druhů. Do českých supermarketů se dovážejí některé z nich. Oblíbené je pěstování z pecky, kdy stačí pecku nabodnout na špejle a umístit ji do sklenice tak, aby se zlehka dotýkala vodní hladiny. Takovým způsobem získáte malé pokojové rostlinky, které ale mohou dorůst do závratné výšky. Avokádovník potřebuje dostatek světla a vláhy, jinak mu začnou hnědnout listy. Neumisťujte ho ale na přímé slunce!
Zdroj: Matouš Hartman, Prima Fresh