Mochyně peruánská: Pěstujte jedlou variantu oblíbených lampionků
Určitě dobře znáte mochyni židovskou třešeň, která má sice plody nevalné chuti, ale dají se z ní vyrábět úžasné podzimní dekorace. Jako letničku však můžete pěstovat i její příbuznou, mochyni peruánskou. Lampionky se na ní rozsvítí stejně krásné a ještě vás potěší vynikajícími sladkokyselými plody.
Na první pohled mochyně peruánská, která se pěstuje jako trvalka, vypadá skoro stejně jako u nás běžně známá mochyně židovská třešeň, ale její plody nejsou ani trochu chutné. To mochyně peruánská se pěstuje pouze jako letnička a na podzim vás překvapí vynikajícími plody svýrazně kyselou, ale opravdu skvělou chutí. Plody se mohou jíst sušené i čerstvé, zdobí se jimi koktejly i moučníky.
Mochyně židovská třešeň (Physalis alkekengi)
Nenápadná rostlina, které si od jara do léta téměř nevšimnete, protože není ani nijak krásná a netvoří ani zajímavé květy. Její skrytá krása vynikne až na podzim, kdy se na ní rozsvítí oranžové lampionky, ze kterých se často vytvářejí nádherné podzimní dekorace, ale sluší jim to i jen tak ve váze. To její příbuzná, mochyně peruánská, se většinou ani nestihne svými lampiony dlouho chlubit, protože ji sklidíme pro chutné plody.
Mochyně peruánská (Physalis edulis)
Mochyně peruánskápochází zJižní Ameriky. Často se jí také říká třešeň Inků. Roste jako rozvětvený keřík a vyžaduje umístění na plném slunci, humózní, lehkou a výživnou půdu a střední zálivku. Klidně ji můžete pěstovat i na balkoně ve větším květináči.
Plody se mohou jíst sušené i čerstvé a je škoda, že je stále vnímáme hlavně jako jedlou dekoraci salátů a dezertů a najde se i hodně lidí, kteří ji odloží na okraj talířku, aniž by ji ochutnali. Přitom oranžové kuličky mají spoustu skvělých účinků pro naše tělo. Posilují imunitu a bojují proti zánětům, snižují krevní tlak, chrání ledviny, játra i nervový systém, a protože obsahují velké množství antioxidantů, tak zamezují vzniku rakoviny.
Pozor na jedovatost rostliny
Obě rostliny, mochyně peruánská i mochyně židovská třešeň, patří do čeledě lilkovitých (Solanaceae) stejně jako třeba brambory, lilek nebo rajčata. Tyto rostliny mají tu společnou vlastnost, že vrůzném množství obsahují solanin, jedovatou látku, která v malém množství vyvolává průjem, ve větším pak způsobuje zrychlený dech a tepovou frekvenci, později kóma. Jedovaté jsou celé rostliny, ale jejich plody jsoupo dozrání samozřejmějedlé.