Stolek plný rostlin se hodí do obýváku i na terasu. Zvládnete ho vyrobit sami!

Toužíte po opravdu efektním kusu nábytku, který ohromí každou návštěvu a nebude stát moc peněz? Vyrobte si úžasný „zelený” stolek plný života.

Někdy jsou ty nejlepší nápady v podstatě docela jednoduché. Stačí trochu iniciativy, několik snadno dostupných věcí, jedno volné odpoledne a dokážete nevídané věci. Podívejte se na návod, jak si vyrobit stolek, který přímo kypí životem a flórou.

Na terasu i dovnitř

Nebudeme natírat stůl nazeleno (i když to samozřejmě lze), ale vypěstujeme v něm krásný záhon, díky kterému se zazelená obývák. Báječně se ale bude vyjímat i na terase, verandě nebo na balkoně. Návštěvám spadne brada.

Dvě úrovně desky jsou základ

Je to opravdu téměř zenová záležitost, sedět a popíjet čaj u stolku, kterým prorůstá zeleň. Nejde však o nějaký nezvaný cizopasný plevel, ale o pěstitelskou a designovou lahůdku.

Potřebovat budete především dobrý nápad a pak stolek s dvojitou deskou, spodní v podobě truhlíku, horní musí být skleněná. To aby k rostlinám šlo světlo a stolek tak nezvadl.

Podívejte se na všechny zelené stolky:

Máte velký květináč?

Nemusíte mít dokonce ani skutečný stolek, stejně poslouží i ohromný terakotový květináč, který dosahuje příslušné výšky. Naplníte ho hlínou tak, aby nesahala až ke kraji, osázíte rostlinami a vrch přikryjete skleněnou deskou na míru. Necháte jen mezeru pro cirkulaci vzduchu. Květiny budou mít přímo skleníkové podmínky a vy úžasný zahradní stolek. Tato verze se hodí spíše na terasu nebo pro zahradní zátiší, ale vězte, že si dýchající stolek můžete pořídit i do interiéru.

Hledejte stůl klidně v bazaru!

Není potřeba investovat do nového kusu nábytku, naopak se snažme využívat starší věci, které vůbec nemusí skončit na smetišti. Nejlépe se bude hodit konferenční nebo odkládací stolek, který má skleněnou desku a odkládací prostor na časopisy.

Ten přetvoříte na truhlíkovou základnu. Možná budete potřebovat malou kutilskou výpomoc, aby nebyla vidět hmota květináčů, ale jen elegantní dřevěná obruba. Nicméně nepůjde o nic složitého, co by šikovný tatínek nebo kamarád nezvládl. Květiny musí růst samozřejmě ve vhodném substrátu a nádobě, ale když vše schováte a naaranžujete do útrob stolku, bude vidět jen svěží zeleň na povrchu.

Volte nenáročné pokojovky

Dovnitř volte nenáročné pokojové rostliny, které nebudou potřebovat příliš závlahy a bude jim stačit polostín. Krásně poslouží i kapradiny nebo mech. Skvěle vypadají sukulenty, kaktusy a netřesky. Do venkovních prostor si můžete dovolit trochu větší rozmach ve výběru rostlin, pestřejší směs. Krásné budou kvetoucí druhy i třeba popínavky. Zahrádku v zeleném stolku přece můžete kdykoli předělat!

ku


Přečtěte si také