reklama

Batáty můžete pěstovat na zahradě i na balkoně. Připravte si včas vlastní sadbu

Simona Sedláčková
17. února 2021
V poslední době velmi oblíbené batáty neboli sladké brambory můžete pěstovat z hlíz nebo sazenic ze zahradnictví, ale i z vlastní sadby. Musíte však začít velmi brzy s přípravami. Můžete vyzkoušet donutit k růstu i hlízy zakoupené v supermarketu. Nebude to úplně snadné, ale půjde to!
reklama

Batáty se vnašich obchodech objevují poměrně krátkou dobu, ale do Evropy se dostaly už hodně dávno. Přivezl je ze svých výprav Kryštof Kolumbus spolu sbramborami. Na první pohled brambory připomínají, ale nemají snimi botanicky vůbec nic společného.

Batáty (Ipomoea batatas)

Hlízyplné betakarotenu, vlákniny, draslíku, železa a vitaminů skupiny Bmůžete vkuchyni využít na mnoho způsobů. Výborná je batátová kaše i polévka, která se připravuje úplně stejně jako velmi oblíbená polévka dýňová. Vynikající jsou i batáty pečené nebo přidané do směsi grilované zeleniny. A úplně skvěle chutnají batátové chipsy.

Většinou si batáty všichni kupujeme vsupermarketu, ale můžete si je vypěstovat i na vlastní zahradě, a dokonce i na balkoněve velikém květináči.

Kde sehnat sadbu na pěstování batátů

Vzahradnictví nebo na internetu seženete buď malé hlízy nebo nařízkované rostlinky, připravené kvysazení, ale to až ve druhé polovině dubna nebo na začátku května.

Vyzkoušet však můžete i sadbu vlastní. Nebude to úplně jednoduché a začít musíte mnohem brzy, nejlépe koncem února. Hlízy batátů zakoupené v supermarketu, stejně jako oddenky zázvoru, bývají ošetřené proti nadměrnému klíčení. Proto hlízy nejprve na nejméně 24 hodin ponořte do vody, aby se chemické ošetření vyplavilo. Pak máte několik možností, jak batátovou sadbu pěstovat:

1. Položte hlízu na parapet

Stejně jako brambory i batáty, pokud je vystavíte světlu, většinou začnou samyklíčit. Vzhledem ktomu, že hlíza obsahuje všechny potřebné živiny pro vývoj mladé rostlinky, nemusíte se o nic starat, jenom čekat, dokud nebude výhonek dostatečně veliký, abyste ho mohli odříznout, vložit samostatně do skleničky svodou a nechat zakořenit.

Zakořeněné mladé batáty pak můžete vysadit do velkého květináče nebo vpolovině května do zahrady na záhon,až pomine hrozba ranních mrazíků.

2. Vložte hlízu do skleničky svodou

Hlízu můžete i vložit do vody. Využijte buď dostatečně úzkou skleničku, aby do ní hlíza nezapadla, nebo do hlízy zapíchněte párátka nebo špejle, za které hlízu zavěsíte na okraj skleničky.

Vyrašené výhonky opět odřízněte a můžete dále pěstovat.

3. Vyzkoušejte pěstování vakváriu

Mnoha pěstitelům se osvědčilo i pěstování batátů vakváriu. Opět do hlízy napíchejte dlouhé špejle nebo silnější dráty, abyste mohli zavěsit hlízu nad hladinu a do vody byla ponořena jenom špička hlízy. Ve vodě vakváriu se batátům velmi daří, vyhovuje jim teplota i obsah živin ve vodě. I vtomto případě vyrašené výhonky odříznětea dále pěstujte jako řízky.

Jak pěstovat připravenou sadbu

Mladé rostlinky batátů vysaďte na záhon do zahrady nebo do velkého květináče na balkon nebo na terasuvdruhé polovině května.

Batáty pěstujte na plném slunci, na teplém stanovišti, chráněném před větrem. Zeminu použijte humózní a dobře propustnou a batáty pravidelně přihnojujte vícesložkovým hnojivem spřídavkem rohoviny.

Rostlinky přihrnujte a kopčete podobně jako brambory. Dejte pozor na přemokření půdy na záhonech, ale především při pěstování vnádobách.

Na podzim, po zaschnutí rostlin, batáty vykopejte způdy, dobře očistěte a nechte několik dní oschnout ve stínu. Nakonec hlízy batátů skladujte stejně jako brambory. Malé hlízy si schovejte pro příští rok, kdy je využijete opět jako sadbu. Tyto hlízy uchovávejte přes zimu v bezmrazém sklepě vpísku.

Sami si můžete vypěstovat i další exotické plodiny:

Sílejte článek
Zobrazit komentáře ke článku
Štítky: Kryštof Kolumbuskvětináčzahradazeleninazázvorsklizeňzáhonbalkonsadbahlízazahradnictvíjak vypěstovatvlastníbatátzakořenitve voděv akváriubramborpovijnice batátová
reklama