návrat zpět

Vyhledávání

Co hledáte?
Smazat

Balkonové rostliny s okrasnými listy doplní kvetoucí letničky. Září mnoha barvami

Simona Sedláčková , Vydáno: 02.05.2021
Balkonové letničky kvetou neúnavně po celou sezonu, ale v záplavě pestrobarevných květů se většinou úplně ztrácejí jejich listy. Přitom právě díky listům se celá květinová kompozice stává ucelenou a květy na pozadí listů dokonale vyniknou. Které rostliny se funkce doplňkové zeleně zhostí nejlépe?

reklama

Při výsadbě letniček do truhlíků na doplňkovou zeleň velmi často zapomínáme. Snažíme se o umístění co největšího počtu rostlinek kvetoucích a na ty, které umí zdobit svými listy, většinou zapomínáme. Přitom pravá krása barevných květů vynikne teprve na pozadí uklidňující zeleně. Výsadba v truhlíku tak bude působit mnohem přirozeněji.

Rostliny okrasné listem květy ostatních balkonovek krásně zvýrazní
Autor: iStock Rostliny okrasné listem květy ostatních balkonovek krásně zvýrazní

Zelené doplňkové rostliny musíte vybírat podle potřeb hlavního osazenstva truhlíku. Naštěstí máte na výběr jak druhy na plné slunce, tak do polostínu.

Balkon orientovaný na jih

Balkon orientovaný na jih: Oáza klidu i zahrádka ve středomořském stylu

Balkon orientovaný na sever

Balkon orientovaný na sever: Chladivý stín oceníte nejen v létě a dařit se tu bude i těmto květinám

Smil řapíkatý (Helichrysum petiolare)

Smil vytváří převislé výhony s drobnějšími listy a hodí se tak k letničkám s většími i menšími květy. Sluší mu to například ve společnosti pelargonií. Smil najdete v nabídce zahradnictví s listy tmavě zelenými, pak se rostlina hodí na slunce i do polostínu, ale také s listy nažloutlými, které by prudké slunce mohlo popálit, proto se hodí pouze do polostínu. Smil je rostlina nenáročná, kterou můžete podle potřeby i zastřihnout, protože pak se mnohem více větví.

Smil řapíkatý (Helichrysum petiolare)
Autor: iStock Smil řapíkatý (Helichrysum petiolare)

Vrbina penízková (Lysimachia nummularia)

Vrbina penízková se výborně hodí do truhlíku na polostinné i slunečné balkony. Její svěže světlezelené lístky rozsvítí každý kout a rostlinka dokonce i vykvétá drobnými žlutými květy. Čím více je ve stínu, tím méně kvete. Výborně se hodí k fuchsiím a begoniím, které mají listy tmavě zelené a spolu pak vytvářejí nádherný kontrast.

Vrbina penízková je ve skutečnosti vytrvalá rostlina, a tak ji můžete na podzim klidně vysadit do zahrady na záhon. Je to rostlina vlhkomilná.

Vrbina penízková (Lysimachia nummularia)
Autor: iStock Vrbina penízková (Lysimachia nummularia)

Dichondra, stříbrný déšť (Dichondra)

Česky se rostlině říká i stříbrný déšť, protože vytváří dlouhé šlahouny, hustě porostlé drobnými zelenými lístky se stříbrným nádechem. Hodí se výborně k umístění na plném slunci a sluší jí to především ve společnosti muškátů. Výborně snáší také sucho, není tedy náročná na zálivku a nehodí se do samozavlažovacích truhlíků.

Dichondra, stříbrný déšť (Dichondra)
Autor: iStock Dichondra, stříbrný déšť (Dichondra)

Zběhovec plazivý (Ajuga reptans)

Slovo plazivý nemá ve svém jméně jen tak náhodou. Dokáže se proplétat a plazit mezi ostatními rostlinami v truhlíků a vyplnit tak každé prázdné místo. Zběhovec dokonce i krásně kvete, temně fialovými květy, podobnými hluchavce. Listy zběhovce jsou hodně tmavě zelené až červenohnědé, někdy i panašované.

Jedná se o nenáročnou, půdopokryvnou trvalku, známou i z naší přírody, která preferuje umístění v polostínu a mírně vlhkou půdu.

Zběhovec plazivý (Ajuga reptans)
Autor: iStock Zběhovec plazivý (Ajuga reptans)

Povíjnice batátová (Ipomoea batatas)

Povíjnici batátovou známe všichni, vlastně spíš její ztloustlé kořeny, chutné batáty. Ale tato rostlina z čeledi svlačcovitých se docela často pěstuje i za jiným účelem. V našich podmínkách vykvétá jen málokdy, ale její listy srdčitého tvaru, na dlouhém řapíku, jsou natolik dekorativní, že se často využívají jako doplněk k bohatě kvetoucím letničkám.

Povíjnice batátová

Batáty můžete pěstovat jako pokojovku nebo letničku. Exotická rostlina má krásné dekorativní listy

Batáty můžete pěstovat i na zahradě nebo na balkoně

Batáty můžete pěstovat na zahradě i na balkoně. Připravte si včas vlastní sadbu

Povíjnice batátová dává přednost umístění na slunci nebo v mírném polostínu, hlavně bez poledního úpalu. Vyžaduje lehce propustný, ale stále trochu vlhký substrát bez trvalého přemokření. Je pro ni výhodné i umístění v samozavlažovacím truhlíku a slušet jí to bude vedle všech balkonovek s výraznými a většími květy, například vedle petunií.

Povíjnice batátová (Ipomoea batatas)
Autor: iStock Povíjnice batátová (Ipomoea batatas)

Africká kopřiva (Coleus)

Africká kopřiva umí nabídnout takovou barevnou škálu listů, že se hodí jako barevný doplněk k jakékoliv jiné balkonové rostlině, ale vystačí si v truhlíku i docela sama. Většinou se pěstuje jako letnička, ale klidně si ji na podzim před příchodem mrazíků můžete přemístit domů na okenní parapet a pěstovat ji dále.

Africká kopřiva (Coleus x blumei)

Africká kopřiva je letnička s nejkrásnějšími listy. Pěstujte ji ze semen a květy zaštipujte

Zahrádku na balkoně zvládnou i úplní začátečníci

Zahrádku na balkoně zvládnou i úplní začátečníci: Pěstujte květiny, bylinky a zeleninu

Africkým kopřivám se nejlépe daří při umístění v polostínu a při mírné zálivce. Dlouhodobé přemokření rostlinám nesvědčí, nejsou ani příliš vhodné pro oblíbené samozavlažovací truhlíky.

Od poloviny března rostlinky asi jednou za dva týdny přihnojujte roztokem minerálních hnojiv pro rostliny s dekorativními listy. Během letní sezony můžete i častěji.

Africká kopřiva (Coleus)
Autor: iStock Africká kopřiva (Coleus)

reklama

Článek je zařazen v: balkón , terasa , balkonové , květiny , rostliny , okrasné , lišty , doplňkové , balkonovky , Smil řapíkatý (Helichrysum petiolare) , Vrbina penízková (Lysimachia nummularia) , stříbrný déšť (Dichondra) , Zběhovec plazivý (Ajuga reptans) , Povíjnice batátová (Ipomoea batatas) , Africká kopřiva (Coleus)

reklama

Přečtěte si také